Moc pekna vecicka
Kvůli MiniDiscu (a častých nahrávek na koncertech) jsem si při pořizování nového auta pořídil i originální MD přehrávač v autě. Bohužel už také umřel v zapomění...
Jediná výhoda, co mě napadá oproti dnešním flash přehrávačům, je neomezená možnost přepisu. Flash paměť taky není na věky. U minidisku ty data maji šanci přežít mnohem dýl.Jinak v dnešní době už asi moc význam nemá.Škoda, že neudělali minidisk s kapacitou aspoň 2-4 GB. Mohla to být skvělá alternaiva k DVD-RW. Zatímco RW jsem přepsal tak 10-15 krát a bylo po něm, tak minidisk se mohl přepisovat furt.Škoda. Sony to jako téměř vždy pohnojilo.
Tak to bych chtěl vidět, jak ~3000-10000x přepíšeš minidisc a bude furt fungovat...samozřejmě beru i že ho občas vytáhneš ze zařízení a podobně...Navíc - to přepisuješ celou paměť flashdisku každej den desetkrát? Pokud ne, tak tě to nemusí zajímat, protože než vypotřebuješ přepisy flash paměti, tak chcípne něco jinýho
este existovali media DVD-RAM, nie? Tie bolo mozne prepisovat daleko viackrat nez DVD-RW. B-]
Taky mám doma wallkmana a v autě SONY rádio na MD. 🙂
"Díky optickému vstupu jste mohli převádět CD na Minidisc bez ztráty kvality"-ne to opravdu nešlo. V minidisku byla použita ztrátová komprese ATRAC analogická k MP3, celý minidisk měl kapacitu kolem 100MB, takže 700MB CD se tam bezztrátově opravdu nevešlo..Byť byla komprese kvalitnější, než u MP3, bez ztráty kvality to nebylo. Stačilo minidisk 2-3x překódovat a už se to nedalo poslouchat..
Názor byl 1× upraven, naposled 27. 8. 2012 09:02
Minidisk mel kapacitu u starsich 80min medii cca 300MB a novejsi Hi-MD medium 1GB, stim ze Hi-MD umelo ukladat audio nekomprimovane tj. PCM 😉A jinak standartni prehravac MD pouzival ATRAC s bitrate kolem 300 kbit/s takze komprese je (CD 5:1 ATRAC)
pravda pravda.. nicméně rozšířenost Hi-MD byla minimální..
na bezstratove nahravanie koncertov sa pouzivali DAT walkmany.. niekde tu este taky mam 🙂
píše se effects
...z kontextu je snad zřejmé, že to je bez ztráty kvality při přenosu, ne v samotném kódování (i když tenhle pravděpodobně uměl i nekomprimované PCM, ale skoro nikdo ho nepoužíval).
Názor byl 1× upraven, naposled 27. 8. 2012 11:31
Škoda, že to Sony s minidiskem takhle posr..o. Nebejt těch jejich přehnaně vysokých licenčních poplatků, věřim tomu, že MD používáme do teď a to nejen v audio přehrávačích. Do teď se mi na servis čas od času dostane nějaký to MD zařízení. Je dost lidí, kteří si MD nemůžou vynachválit a používají to jak ve Walkmanech, tak v domácích audio sestavách. Nedivim se.
V čem je to lepší oproti flashovým mp3/diktafonům, když to má malou kapacitu, velké rozměry, spoustu mechanických částí a je to náchylné vůči otřesům?
Někomu mohl vyhovovat úplně jiný způsob skladování a organizace hudby, než jaký máme dnes. Taky jsem svého času jeden přenosných MD rekordér měl - už jenom to, že si člověk (stejně jako u CD) mohl vzít konkrétní nahrávku do ruky a strčit do stroje, mělo svoje kouzlo. Navíc ty přehrávače byly fakt krásné kousky techniky - parádní hodinářská práce. Dneska když otevřeš mp3 přehrávač, tak tam najdeš maximálně tak dva šváby a baterku.Nicméně samozřejmě z praktického hlediska je mnohem výhodnější a praktičtější dnešní model, minidisky by navíc z principu asi nikdy nemohly úplně zlevnit, prostě proto, že ty přehrávače byly opravdu náročná (a křehká) zařízení. Ostatně, můj MD rekordér se mi nakonec taky pokazil, tak jsem radši koupil mp3 přehrávač a bylo. 🙂
OK, ale musí se to taky brát tak, že v dobách, kdy MD vznikal stála 4MB karta/flashka 2000Kč ;) MD měl ze začátku konkurovat CD, později snad i DVD (ale vývoj se ukončil, takže kapacita zůstala malá).Kdyby to Sony nezazdilo, možná dneska kupujeme software na MD, místo na DVD. Ta samá situace se opakuje s Blu-Ray diskama. V podstatě je tahle technologie taky mrtvá a taky kvůli poplatkům :) Hold Sony tohle prosazovat neumí :)
Kdepak CD! V dobách minidisku byly konkurencí diskety, páskové jednotky a disky (název si už nevzpomenu) tuším 100 a 200 MB. CD přišly až poté.
Nejspíš to byl ZIP disk. Dnešní MD má max. asi 1GB. Hold prostě škoda, že nepokračoval ten vývoj a nevytlačil CD/DVD.
Řekl bych, že vůbec nešlo o licenční poplatky, ale o nesmyslné ochrany kvůli údajným autorským právům. Program pro stažení nahrávek do PC má jednu část, která nejde vypnout ani nijak obejít, a ta se stará o "dodržování autorských práv". To dodržování autorských práv v praxi vypadá tak, že si něco nahraji mikrofonem (stereo) a po stažení do PC to dostane přidělen název (asi podle doby nahrávky či čeho), který s mým záznamem ve skutečnosti nemá nic společného. Takže v případě většího počtu záznamů je potřeba poslouchat, porovnávat a přejmenovávat. Nakonec se mně přece jen podařilo tento nesmysl eliminovat tím, že jsem programu zabránil v přístupu na internet.O kvalitách minidisku svědčí to, že snad na celém světě je rozhlasoví reportéři používali či ještě používají. Před několika málo lety jsem byl zpovídán rozhlasovou redaktorkou jedné německé rozhlasové stanice. Velice se divila, když po "zpovědi" jsem jí ukázal svůj minidisk a mikrofon. Ona měla starší minidisk než já a monofonní Sennheiser, já stereofonní Beyerdynamic.Podle reportáže by se zdálo, že baterie v minidisku moc nevydržela kvůli mechanickému zařízení. Opak je pravdou. A kupodivu stačilo jen 1,5V. Můj minidisk měl dokonce v dálkovém ovladači i přijímač VKV. Bohužel bez možnosti nahrávání při příjmu.
Pěkná pitva. Docela by mě zajímalo kolik zařízení vážilo, když je takhle poctivě vyrobené z kovu?
Kolem 150g.
147,9 g s vloženým diskem. Viz http://oldsoft.rajce.idnes.cz/Minidisk...
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 8. 2012 08:58
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.