Píšeme deseti prsty: psaním k medailím

Psaní není jen běžnou činností či způsob, jak si vydělat peníze v roli zapisovatele, písařky nebo novináře. Psaní všemi deseti je také téměř sportovní disciplínou, ve které se pravidelně konají i mistrovství světa. Škoda, že nejde o olympijskou disciplínu.

Běžné psaní na počítači v práci, ve škole nebo při ťukání emailů má ke sportu hodně daleko, i když honba za vyšším počtem znaků napsaných za minutu v sobě má prvky soutěže. Sami písaři jsou na své výsledky hrdí a rádi se poměřují stejně jako běžci nebo skokani do výšky. Touha srovnávat se a soutěžit s nejlepšími ostatně nemusí zůstat nenaplněná. Česká sekce organizace Intersteno, kterou tvoří Český těsnopisný spolek a organizace Interinfo ČR, například pořádá internetovou soutěž pro školy, jejíž aktuální ročník skončil 25. června. Výsledky nyní zkoumá dokonce mezinárodní porota, na vyhlášení výsledků se zatím čeká.

Vrcholem soutěžení v psaní na počítači je ale Světový šampionát, který pořádá mezinárodní organizace Intersteno hned ve třech disciplínách: opisu, diktátu a zanášení korektur. Šampionát se koná každé dva roky. Poslední proběhl v červenci 2003 v Římě a Česká republika na něm vybojovala 29 ze 61 medailí! Své výkony budou zástupci České republiky obhajovat koncem července 2005 ve Vídni.

Minuta nebo deset?

Přesně mezi dvěma mistrovstvími se sešel širší výběr české reprezentace organizovaný sdružením Interinfo ČR. Na zřejmě nejpočetnějšímu tréninku, jaký se kdy ve světě konal, tvrdě pod vedením pěti trenérů v průměru 3 x 3 hodiny denně zaznamenávalo do svých počítačů texty z diktátu či tištěné předlohy 39 reprezentantů tří věkových skupin: na mistrovství světa se vyhlašují mistři světa v kategorii praktiků (nad 20 let), juniorů (17 - 19 let) a žáků (do 16 let). Právě nejmladší kategorie nejlépe prověřuje kvality školství jednotlivých zemí. Patříme jednoznačně k nejlepším. Už proto bylo tréninkové soustředění svoláno do jedné z nejúspěšnějších českých základních škol, která sídlí ve Městě Albrechticích.

Výkony, které byly k vidění na hromadném tréninku, dávají naději, že za rok ve Vídni vedoucí postavení ve světě neztratíme. Vždyť v opisu i diktátu několik soutěžících praktiků vkládalo do počítačů text rychlostí 700 - 900 písmenek za minutu (z praktiků držitelka světového rekordu Helena Matoušková z Kladna, Petr Hais z Klatov a Eliška Klimková ze Zlína), z juniorů rychlostí nad 600 (Václav Mikula z Prahy a Jana Abrahamová z Bystřice nad Perštejnem), z žáků Šárka Bicanová z Českého Těšína nad 400, ale naše nejžhavější žákovské želízko v ohni, Miloš Černilovský z Hradce Králové, dokonce kolem 700 písmen za minutu. Schválně vyzkoušejte, kolik času Vám zabere bezchybný opis předchozího odstavce "Přesně ... Albrechticích". Díváte-li se při psaní na ruce, pravděpodobně vám tento kousek textu zabere 7 - 8 minut. Naši nejlepší reprezentanti to zvládnou za necelou minutu!

Kouzlo klávesové zkratky

Třetí skupinou soutěží je zpracování již zaznamenaného textu, v podstatě zkouška perfektní znalosti práce v textovém editoru. V soutěži "korektura textu" se nic neopisuje, textový soubor je k dispozici na obrazovce, z papírové předlohy se v něm ale podle korekturních značek dělají změny (vložení či vymazání slova, změna koncovky, pořadí slov, apod.). Soutěž trvá 10 minut. Když se s ní před lety začínalo, dosahovali soutěžící pomocí myši výsledku 25 – 30 správně zanesených korektur. Na letošním soustředění už ale většina soutěžících měla zpracovány a nacvičeny pro jednotlivé druhy korektur klávesnicové zkratky makroinstrukcí tak dokonale, že dosahovali až neuvěřitelného počtu 250 korektur ve stanoveném limitu. Tento rozdíl kromě jiného ukazuje, jak efektivně je možné ovládat osobní počítač jen s pomocí klávesnice. Ale to je zase jiné téma.

Diskuze (17) Další článek: Telecom ohlásil další kolo boje proti dialerům

Témata článku: Prst, Perfektní znalost, Mine, Změna klávesnice, Nejlepší rychlost, Psaní, Jednotlivá města, Světový šampionát, Eliška, Helena, Píš, Meda, Junior


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně