Píšeme deseti prsty: přehled programů

Po teoretické přípravě na psaní "všemi deseti" přinášíme přehled několika snadno dostupných aplikací pro výuku a procviřování této dovednosti. Na výběr jsou zkušební verze komerčních aplikací i zajímavý kousek zdarma.

Deseti prsty

Jako první uvedu program Deseti prsty. Na jeho domovských stránkách můžete získat omezenou verzi. Program se skládá ze tří částí. Výuková část může sloužit více uživatelům, přístup je omezen heslem. Pro každého uživatele je připravena podrobná statistika jeho úspěchů při výuce. Po spuštění může každý, pomocí průvodce, nastavit chování programu podle svých dovedností a potřeb. Program podporuje několik různých typů rozložení klávesnice: české QWERTZ a QWERTY, německé a anglické. Specialitou je také volba pro výuku psaní pouze na numerické klávesnici, což je vhodné především pro různé manipulační pracovníky ve skladech a podobně. Každý uživatel má možnost zvolit si obtížnost lekcí, kterých je celkem více než padesát. Příjemnou pomůckou je také metronom nebo vizuální ztvárnění vašich prstů. To se chová jako nápověda určující, který prst byste měli právě použít.

Dalšími částmi programu jsou dvě aplikace pro testování vašich dovedností s klávesnicí. Typing Tester zobrazuje text, který opisujete a kontroluje jeho správnost. Naproti tomu Typing Games slouží k procvičování zábavnou formou.

ATF – schváleno ministerstvem

Dalším programem je ATF. Za podivnou zkratkou se ukrývá anglický termín All Ten Fingers. Tento program byl vytvořen ve spolupráci s lektorkou, která má s výukou psaní na klávesnici neodpiratelné zkušenosti. Program obsahuje přes sedmdesát lekcí, ve zkušební verzi jich máte k dispozici pouze několik, a to z různých stupňů obtížnosti. V programu si můžete vytvořit profily několika uživatelů, každému z nich je možné přiřadit vybrané rozložení klávesnice. Při správné rychlosti psaní vám může pomoci nastavitelný metronom. Jeho výchozí hodnota je devadesát úderů za minutu.

V programu ATF nejste omezeni pouze na vytvořená cvičení. Můžete si také zapnout funkci Diktát a vyzkoušet si, jak se vám povede při opisování textu nebo zápisu mluveného slova. V porovnání s programem Deseti prsty však AFK nemá tak propracovanou statistiku. O jeho kvalitách však může svědčit několik získaných ocenění nebo registrace ve seznamu výukových programů MŠMT.

Zajímavý shareware

Zástupcem sharewarových programů pro výuku psaní deseti prsty je program Psanec. Program obsahuje devatenáct lekcí, každá z nich zahrnuje čtyři cvičení. Své schopnosti můžete prověřit v jednom z deseti testů. Program obsahuje jednoduchou statistiku úspěšnosti a splněných lekcí. Neregistrovaná verze vám umožní vyzkoušet si první čtyři lekce a dva z testů.

Program Psanec obsahuje také hru s podivným názvem Kůglnflúg (létající koule?). V té je možné si zvolit některou z mnoha úrovní. Při výuce můžete pozorovat také animované ruce, které napovídají, kterou klávesu je potřeba zmáčknout. Výuka je narozdíl od předchozích programů realizována zobrazováním písmene na klávesnici, namísto opisování textu. Přiznám se, že na začátku to bylo poněkud matoucí, pokud si však zvyknete, nebudete měnit. U programu mi vadily pouze některé prvky uživatelského rozhraní. Je vidět, že byl vytvořen již před několika lety v některé starší verzi vývojového nástroje. Některé ovládací prvky (u hry) nebyly vidět, nebo se vešly do okna jen z části.

Je libo freeware?

Na konec jsem si nechal program Psaní všemi 10 prsty. Od všech předchozích se odlišuje především svou cenou. Je totiž naprosto zdarma. Co je úplně nejlepší, program je k dispozici jak ve verzi pro Windows, tak pro starší operační systém MS DOS. S největší pravděpodobností jej tedy spustíte i v DOSovém emulátoru v Linuxu. Při výuce můžete používat rozložení QWERTZ a QWERTY. Program byl vytvořen podle knihy Psaní na stroji všemi deseti, která byla vydána v sedmdesátých letech.

Zajímavostí je možnost pokračovat v rozdělané práci po novém spuštění programu. Pokud jej potřebujete z nějakého důvodu ukončit, po dalším spuštění můžete klidně pokračovat na stejném místě. Program je jednoduchý, neobsahuje žádné hry nebo externí programy pro statistiku. Stupeň vašich dovedností je zobrazován okamžitě při psaní znaků v lekci. Do další lekce postupujete automaticky po úspěšném dokončení lekce předchozí.

Možná jste na internetu narazili také na cizojazyčné programy pro výuku psaní na počítačové klávesnici. Nicméně jelikož ta česká má svá specifika, nemá smysl zahraniční programy používat. Pokud se chcete naučit psát na anglické nebo německé klávesnici, první dva jmenované programy vám to na požádání umožní.

Diskuze (32) Další článek: Společnost AMD zahájila prodej procesorů Oakville

Témata článku: Download, Německá klávesnice, Podrobná statistika, Podrobné testování, Podivný program, Německý stroj, Prst, Mluvené slovo, Program, Zábavný prvek, Píš, Qwerty klávesnice

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu