Piriform: Když je potřeba z počítače vymést prach

Trojice nástrojů, která vám v počítači uklidí, najde omylem smazané soubory a provede defragmentaci vybraných souborů. A to vše zdarma, přehledně a jednoduše.

Systém na počítači si zaslouží občas stejný úklid jako koberec ve vaší předsíni. Pokud tak neučiníte a zvesela instalujete nejrůznější programy prakticky obden, takový Windows bude po několika měsících přinejmenším nápadně pomalejší anebo rovnou na pokraji zhroucení.

Nástrojů na očistu operačního systému a nainstalovaných programů existují desítky. Některé v jednom jediném programu nabízí obrovské množství rozličných funkcí, jiné se soustředí pouze na to, k čemu byly určeny.

Do této skupiny patří i trojice jednoduchých programů s jednotným firemním designem společnosti Piriform. Zatímco CCleaner smaže zbytečné soubory a pročistí systémový registr, Recuva dokáže obnovit třeba omylem smazané fotografie na pevném disku i na paměťové kartě a poslední Defraggler se zase postará o to, aby soubory byly rozděleny do co nejmenšího množství dílů – slouží tedy k defragmentaci disku.

Piriform CCleaner: Když je potřeba generální úklid

CCleaner vás nadchne češtinou, přívětivým designem, integrací do kontextové nabídky Koše, odkud jej můžete spustit na pozadí běhu Windows jediným kliknutím myši, a také širokou nabídkou funkcí. K nim patří jednoduché, ale výkonné pročištění systémového registru a Čistič, který smaže dočasné a zbytečné soubory.

ČIstič kontroluje běžné cesty, kam systém ukládá zbytečné soubory včetně cache paměti Internet Exploreru a cookies, v nabídce je ale i neustále se rozšiřující podpora pro nejrůznější programy. CCleaner tedy dokáže smazat odpad z Firefoxu, Opery, nejrůznějších komprimovacích programů, Microsoft Office a dalších. Pokud by vám snad nabídka nevyhovovala, bez problému si můžete nadefinovat libovolné množství vlastních adresářů, které se mají promazávat, nebo naopak seznam těch, kde má CCleaner dočasné soubory ponechat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Čistič disku a kontrola systémového registru

Analýza registru zase najde nejrůznější neexistující cesty, chybně zaregistrované ActiveX prvky, COM objekty, fonty, odkazy a špatně odinstalované programy a vše napraví do původního stavu. Vzhledem k tomu, že každý podobný zákrok v systémovém registru může způsobit nenapravitelné škody, na počátku budete mít možnost vytvoření zálohy celého registru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Snadné odinstalování programu a seznam aplikací, které se spouští po startu

V záložce „Nástroje“ máte k dispozici správce nainstalovaných programů, pomocí něhož můžete rychle odinstalovat libovolný program, případně jej v seznamu přejmenovat nebo smazat, je-li již odinstalován. Výhodou oproti standardnímu správci nainstalovaných programů je především rychlost a dostupnost, seznam používaných programů se totiž zobrazí s minimální prodlevou.

Druhou doprovodnou funkcí je pak seznam programů, které se spouští po startu. Pokud vám tedy start Windows připadá poměrně zdlouhavý, určitě tento seznam navštivte a smažte aplikace, které vám na pozadí běhu Windows leda tak spotřebovávají systémové prostředky.

CCleaner
Nástroj pro údržbu Windows
Zdarma
http://www.ccleaner.com
Klepněte pro větší obrázek

- integrace do kontextové nabídky Koše
- podpora mnoha programů
- čeština

Klepněte pro větší obrázek

- nesmaže úplně všechny dočasné soubory

Piriform Recuva: Obnoví smazané fotografie z dovolené

Jistě se vám již mnohokráte stalo, že jste si omylem něco smazali a nenašli jste to ani v Koši. Jelikož soubory se nepřepíší hned, ale zůstávají na pevném disku – jen nejsou na první pohled viditelné – můžete je pomocí nejrůznějších programů obnovit. Pokud máte na pevném disku dostatek kapacity a neinstalovali jste mezi tím nějaké programy, s velkou pravděpodobností dokážete ztracené soubory získat zpět. Recuva je jedním z těchto prográmků, je velmi jednoduchá, ale funkční a rychlá. Po spuštění vás uvítá asistent, který vám pomůže vyhledat třeba pouze smazané obrázky nebo video, samozřejmě ale můžete s Recuvou pracovat i bez pomocníka.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Buď se budete řídit radami pomocníka...

Recuva umí pracovat se souborovými systémy FAT12/16/32, NTFS, NTFS5, NTFS + EFS, poradí si se všemi typy paměťových karet, USB klíčenek i se ZIP mechanikami. Po spuštění stačí vybrat připojenou logickou jednotku a spustit skenování. Pokud Recuva nalezne desítky a stovky smazaných souborů, snadno se v nich orientujete pomocí interaktivního filtrování, kdy stačí do vyhledávacího pole zadat část názvu souboru a zobrazí se pouze odpovídající položky. Každý ze souborů je zároveň označen barevným symbolem, který napovídá, v jakém stavu se soubor nachází a zdali jej budete moci obnovit. Krátký komentář u každého souboru pak napoví, proč jste o něj třeba nenávratně přišli (obvykle je už přepsán jinými daty).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
... nebo si vystačíte sami: analýza smazaných souborů, náhled před obnovou a fitrování

Pokud budete chtít obnovit poztrácené obrázky na paměťové kartě digitálního fotoaparátu, Recuva nabízí jednoduchý náhled na fotografii, u jiných souborových typů si budete muset vystačit s informací, kdy byl soubor vytvořen a hexadecimálním náhledem na obsah.

Recuva nakonec umí ještě jednu zajímavou věc. Pokud totiž smažete nějaký citlivý soubor a Recuva jej přesto rozpozná, můžete jej bezpečně smazat. Na výběr máte kvarteto algoritmů pro bezpečné zničení souborů včetně algoritmu Gutmann o pětatřiceti průchodech, po kterém neobnovíte soubor ani ve specializovaných laboratorních podmínkách.

Tip: Obnovujte data na jinou logickou jednotku, mohli byste si přepsat soubory, které chcete znovu získat.

Recuva
Nástroj pro obnovu smazaných souborů
Zdarma
http://www.recuva.com
Klepněte pro větší obrázek

- náhledy obrázků ještě před obnovou
- funkce bezpečného smazání
- fitrování

Klepněte pro větší obrázek

- pouze souborové systémy FAT a NTFS
- chybí čeština

Piriform Defraggler: Spojí data zase dohromady

Posledním z trojice užitečných nástrojů pro Windows je Piriform Defraggler. Ten je doposud ve stádiu testování, k dispozici je ale veřejná betaverze. Defraggler slouží k defragmentaci disku a kontrole jeho integrity.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Analýza, kontrola integrity a průběh defragmentace

Ovládáním se podobá standardnímu systémovému nástroji z Windows, samotná analýza před defragmentací je ale nepoměrně rychlejší a Defraggler také umí defragmentovat nejen celou logickou jednotku, ale i pouze vybrané soubory a složky, nebo třeba jen ty soubory, které jsou rozestřeny do největšího množství fragmentů. Defraggler si poradí se souborovými systémy FAT32 a NTFS a spustíte jej na Windows 2000 a novějších včetně podpory 64bitových verzí.

Defraggler
Nástroj pro defragmentaci disku
Zdarma
http://www.defraggler.com
Klepněte pro větší obrázek

- defragmentace jen vybraných souborů
- kontrola integrity dat

Klepněte pro větší obrázek

- chybí čeština

CCleaner, Recuva a Defraggler umí každý něco jiného, přesto je na první pohled zřejmé, že patří do rodiny jednoho výrobce. Nenajdete na nich prakticky nic, co by přebývalo; kompaktní design předčí mnohé placené alternativy. Piriform tímto krokem také dává najevo, že „all-in-one“ systémy nemusí být vždy tím pravým řešením.

Pokud vám tedy nebude vadit, že máte na ploše namísto jedné ikony rovnou ikonky tři a že CCleaner občas nesmaže úplně veškerý nepořádek, určitě tyto nástroje vyzkoušejte.

Společné webové stránky Piriform

Klepněte pro větší obrázek


 

 

Diskuze (15) Další článek: Computer získal ocenění Časopis roku!

Témata článku: Video, Software, Windows, Download, Systémový program, Snadné odinstalování, Clip, Pot, Prach, Jednoduchý nástroj, Gutmann, Origin, Nejmenší množství, Systémový disk, Nejrůznější nástroje, Piriform, Kontextová nabídka, Windows Media Center, Citlivý soubor, Potřeba, Mozila, Pevný disk na Mall.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu