Pirátům roste necelý rok po Megauploadu sebevědomí

Letos v lednu skončil Megaupload a v následujících měsících několik menších podobných úložišť. Zemětřesení se ale nekoná a naopak se chystají nové a prý lepší služby.

Za pár měsíců to bude už rok, co americké a novozélandské úřady zavřely Megaupload. Následující měsíční hysterie způsobila pád několika podobných webových úložišť a zpřísnění podmínek těch ostatních. Mnozí si tehdy mysleli, že konec obřího Megauploadu způsobí hlubší proměnu šedé zóny internetu, ale ono to nakonec všechno dopadlo trošku jinak.

Nedostupné legální služby

Takže pěkně popořadě – co se stalo na straně poskytovatelů legálního obsahu? Z našeho ale i globálního úhlu pohledu skoro nic. Celosvětově nejrozšířenějším poskytovatelem multimediálního obsahu zůstává iTunes a ti ostatní se dělí o zbytek. Potenciálně zajímavý Google Play, který by mohl využít obří základny majitelů všemožných zařízení s Androidem, není globálně rozšířený, na což si zdaleka nestěžují pouze Češi, ale všichni, kteří zatím nejsou na seznamu. Se svým hudebním cloudem Xbox Music to už za pár dní zkusí také Microsoft, nicméně i ten vstupuje pouze na 22 trhů a pouze podtrhuje fakt, že internet je sice globální a téměř všudypřítomný, samotné komerční služby ale nadále omezují státní hranice.

Klepněte pro větší obrázek
iTunes zůstává nejdostupnější a největší legální sbírkou muziky a filmů. Jeho konkurence teprve začíná... Už dlouhé měsíce.

Není se tedy čemu divit, že warezové scéně pád Megauploadu prakticky neublížil. Spíše naopak – zdánlivý útlum webových úložišť mnohým opět připomněl, že je tu také nezkrotný BitTorrent, nad kterým pro změnu mnozí lámali hůl v roce 2009 po zátahu na představitele The Pirate Bay.

Nezničitelný The Pirate Bay

The Pirate Bay měl tehdy zaniknout a mnozí skutečně předvídali, že jeho konec předznamenává dokonce zánik sdílení P2P jako takového. A jaká je skutečnost? The Pirate Bay zrušil kontroverzní tracker a nadále funguje pouze jako katalog magnetických odkazů. Jedná se o speciální odkaz, který obsahuje unikátní identifikátor – SHA kontrolní součet hledaného souboru – a odkaz na trackery třetích stran. Podstatné je ale to, že tyto technické detaily vlastně uživatele vůbec nezajímají. Jednoduše na odkaz klepne a vše už zpracuje nainstalovaný bittorrentový klient.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z důvodů, proč musí britští operátoři blokovat přístup k serverům The Pirate Bay. Nutno ale podotknout, že se hned první den web zaplnil radami, jak tuto restrikci obejít.

Všechno je natolik snadné a tak to připomíná stahování z Ulož.to a jemu podobných, že si jen málokdo uvědomí, že se v takovém případě často dopouští trestného činu. Pokud si totiž stáhnete epizodu seriálu třeba právě z toho Ulož.to, stahujete si kopii pouze pro vlastní potřebu, na což česká legislativa pohlíží poměrně benevolentně. Při používání systémů jako BitTorrent ale už během stahování nabízíte data dalším zájemcům v sítí. Film tedy od někoho stahujete a zároveň jej nahráváte dál, což je už pochopitelně problém.

Klepněte pro větší obrázek
Jednou klepnete a za pár minut je hotovo – ještě se divíte, že si mnozí vůbec neuvědomují, že něco není v pořádku?

The Pirate Bay žije dál, navštěvují jej miliony uživatelů a služba nyní dokonce opouští své fyzické servery a zamířila do těch virtuálních, které lze snadno migrovat, snadno rozprostřít na globálním internetu a lze také flexibilněji upravovat jejich zátěž. Zatímco firmy migrují na virtuální servery z ryze ekonomických důvodů, The Pirate Bay tam zamířil hlavně proto, aby mohl snadno čelit případným dalším policejním raziím. Zatímco fyzické počítače snadno zabavíte a označíte páskou, u těch virtuálních je to poněkud komplikovanější, poněvadž je můžete snadno přemístit k jiným operátorům a na jiné trhy s benevolentnějšími pravidly. The Pirate Bay tedy opět roste sebevědomí. Kdo by to před třemi lety řekl.

Megabox a Mega, aneb Megaupload 2.0

Nejjistější v kramflecích se však nyní cítí být paradoxně samotný Kim Dotcom, který čelí rozsáhlému vyšetřování. Už několik měsíců vypouští do světa zkratkovité informace o chystané hudební službě Megabox, stejně tak ale plánuje příchod nového Megauploadu – Mega. Ten by se měl poučit z lednových chyb a nabídnout mnohem vyšší zabezpečení pro provozovatele. Dotcom se s detaily svěřil magazínu Wired a popsal několik klíčových prvků nového úložiště.

Klepněte pro větší obrázek
Kim Dotcom nemá v plánu skončit (Foto: Profimedia)

Mega se chce za prvé zcela zbavit jakéhokoliv náznaku zodpovědnosti. Každý soubor bude tedy ještě před nahráním na službu zašifrovaný (v desktopovém klientu?) a majitel dostane klíč. Bude záležet pouze na něm, komu jej dá, ale samotný provozovatel nebude mít nejmenšího tušení, co se uvnitř souboru skrývá.

Dalším principem nového Megauploadu má být co možná největší decentralizace serverů. V ideálním případě by měly být rozesety po celém světě takovým způsobem, aby nehrozilo zhroucení celé služby v případech, kdy dojde k zablokování dílčího serveru třeba právě na žádost FBI, jak se tomu stalo v lednu. Kim Dotcom šel v rozhovoru dokonce ještě dál a pozval do Megauploadu široké spektrum poskytovatelů takovým způsobem, že vznikne jedna obří a ideálně nezničitelná síť.

 Klepněte pro větší obrázek
Dotcomův aktivní Twitter

Megaupload by měl být i nadále harmonizovaný s politikou DMCA, když už tedy majitel práv požádá o stažení nějakého přeci jen identifikovatelného souboru, Mega mu vyjde vstříc. Do tohoto programu však budou moci vstoupit pouze ti, kteří nejprve podepíšou podmínku, že plnou zodpovědnost nese výhradně ten, kdo na službu soubor nahrál a nikoliv provozovatel.

Češi jsou v klidu

A české služby? Ulož.to vyšlo vstříc majitelům práv a umožnilo jim rychleji promazávat obsah, který porušuje jejich práva, služba jako taková však zůstává nadále největším systémem svého druhu u nás. Své služby nadále nabízí také pravděpodobně největší a nejznámější český bittorrentový server CZTorrent, který jen zpřísnil podmínky nových registrací a čerstvé duše nabírá přes chat na IRC.

Samotný BitTorrent se nadále těší ohromné popularitě v USA, Evropě i v Asii a jistá australská televize jej dokonce používá jako vox populi při nákupu nových pořadů. A co víc, piráti prý nakonec nejsou ani špatní zákazníci, při tom ohromném množství porůznu stažených empétrojek si totiž čas od času koupí i legální desku.

Diskuze (27) Další článek: Intel začne vyrábět čipy s architekturou Haswell ještě tento rok

Témata článku: Web, Pirátství, Kauzy, Čerstvý pohled, Pirates, Legální obsah, Šedá zóna, Magazín wired, Megaupload, NEC, Tracker, Špatná podmínka, Mega, Sebevědomí, Legální soubor, Nový pořad, Růst, Speciální odkaz, Hole, Policejní zátah, Necelý rok, Pirát, Česká legislativa, Špatný klíč, Zdánlivý detail, Nejlevnější televize na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 25

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

** Vertikální televizory do každé rodiny ** Desítky budou mít problém s počítači s malými disky ** Facebook se chlubil novinkami na F8

David Polesný, Jakub Čížek | 24

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch