Pirátský umíráček

Názory na softwarové pirátství se různí. Každý výrobce nebo distributor softwaru je chápe tak trochu jinak. V jednom se však většina shodne – pokud už jednou pomocí softwaru vyděláváte, pak používejte buď programy uvolněné zdarma, nebo plaťte.
Tento článek vyšel v časopise Computer 20/00 dne 26. října 2000

Marek Šalanda: Názory na softwarové pirátství se různí. Každý výrobce nebo distributor softwaru je chápe tak trochu jinak. V jednom se však většina shodne – pokud už jednou pomocí softwaru vyděláváte, pak používejte buď programy uvolněné zdarma, nebo plaťte. A nesouhlasíte-li s cenou, jděte jinam – jen vy pak totiž rozhodnete o tom, zda trh přijme nebo nepřijme daný produkt.

Je však pravdou, že softwarové pirátství má dvě strany – díky němu se může rozšířit software, který by se jinak kvůli své ceně na trhu neuchytil. A jednoho dne přijde nový zákon, nový vyšetřovatel a nový soudce.

Koupím, tedy jsem

Softwarovým pirátem se přitom můžete stát velmi snadno jenom kvůli tomu, že jste si koupili počítač, na kterém je nelegálně nainstalovaný software, za který v horším případě ještě musíte zaplatit. V okamžiku, kdy si takový počítač dovezete domů, stáváte se zloději vy – otisky prstů na nainstalovaných programech se totiž zjišťují velmi špatně.

Microsoft, který se stal vlajkovou lodí boje proti nelegálnímu softwaru, přišel s novým programem Mystery Shopping. Ten bude trvat od 1. září 2000 do 31. května 2001. Jeho smysl je jasný – zabránit prodeji a šíření nelegálního operačního systému přímo od prodejců počítačových sestav. Pro tento program byla najata skupina lidí, kteří budou v prodejnách projevovat zájem o koupi nového počítače a podle odpovědí prodejce zjistí, zda umožňuje prodej a šíření nelegálního operačního systému. Jakmile by k tomu došlo, bude v prodejně proveden kontrolní nákup, od něhož je už jen krůček k lavici obžalovaných.

Na hraně

Microsoft nepřichází se svou akcí jen tak – cíl je pro něj jasný: podpořit co nejvíce prodej a rozšíření legálních operačních systémů.

A ptáte se jakých systémů? Prodejce, který nabídne při tomto fiktivním zájmu o počítač operační systém od Microsoftu, dostane 500 Kč. Byla už překročena hranice mezi dobrou věcí a reklamní kampaní? Financovali byste podobný program, kdyby vám neměl přinést žádný zisk? Má smysl jít podobnou cestou? A pokud začneme kupovat software zcela legálně, zlepší se jeho technická podpora a sníží ceny?

Softwarovým pirátům v Česku se možná dny postupně krátí. Používat dnes ve firmě nelegální software už tak trochu zavání potížemi. Licenční politika některých produktů má však zcela nesrozumitelnou podobu a výklad některých částí zákona také postrádá rozumný základ. Tak, a teď nevím, kam mám zajít s koštětem nejdřív.


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Diskuze (15) Další článek: Seagate rozšiřuje disky Cheetah o 36 a 73 GB modely

Témata článku: Software, Microsoft, Kontrolní systém, Jasná odpověď, Rozumná cena, Rozumný základ, Nový Computer, Nový zákon, Mystery, Shopping, Pirát


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky