Bezpečnost | Windows 10 | Windows 11 | Malware | Windows 8

Pirátská verze Windows se nemusí vyplatit. Malware projíždí obsah prohlížečů a peněženek

Pirátská verze Windows se nemusí vyplatit. Malware projíždí obsah prohlížečů a peněženek

Kradený nebo nelegitimní software bývá zdrojem malwaru, který k němu někdo přibalil. Teď se po síti pohybuje nakažený program KMSPico. Originál představuje pirátský nástroj na obcházení aktivačního systému ve Windows, kterým manipuluje tak, aby se Windows domníval, že je legitimně aktivovaný.

Používá se tedy typicky pro aktivaci nelegálních instalací operačního systému. Tony Lambert, analytik zaměřený na malware z firmy Red Canary, před pár dny odhalil, že se na internetu pohybuje upravený KMSPico, přičemž propagovaný nástroj je v balení přítomný, aby operace nevypadala tak podezřele. Spolu s ním však počítač „obohatíte“ o Cryptbota.

Tento malware sbírá citlivé informace z mnoha aplikací. Těmi nejdůležitějšími jsou internetové prohlížeče (Chrome, Firefox, Brave a další) a kryptopeněženky (Monero, Electrum, Atomic a další). Malware komunikuje se třemi různými doménami a předstírá, že jde o běžnou komunikaci v Chromu.

Podle firmy Red Canary jsou podobné hrozby na vzestupu. Daří se jim svůj původ maskovat, musí to ale dělat složitě. Podobně je pak složité nasazení ukrytého malwaru a právě zde se uplatní analýza chování kódu. Pro běžné uživatele a uživatelky tohle důležité není. Ocení spíše radu, že se mají pochybně distribuovanému softwaru vyhýbat. V tomto případě pak  Windows nebo Office aktivujte oficiálně podporovanými postupy.

Zdroje: KMSPico with extra spice | blog Red Canary via Neowin

Diskuze (59) Další článek: Firefox a další produkty Mozilly jsou stále závislé na příjmech od vyhledávačů

Témata článku: Software, Windows, Internet, Bezpečnost, Windows 10, Chrome, Firefox, Windows 11, Malware, Monero, Windows 8, Pirátská verze, Prohlížeč, Obsah, Electrum, Peněženka, Software na Heureka.czV uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko