Piráti, pozor!

Počítačové pirátství bude muset čelit novým pákám.
Počítače vstoupily již před nějakou dobou do všedního života spousty lidí. Kromě ryzích soukromníků mají nějaké to PC i téměř všechny firmy - na vedení účetnictví, vystavování faktur, vedení kartotéky zákazníků a podobně. Ale na počítači, aby byl vůbec k něčemu, samozřejmě musí běžet alespoň ten základní software. Ne všichni však mají na všech svých počítačích nainstalované pouze legální programové vybavení. Někomu přijde zbytečné "vyhodit" x tisíc za licencovaný software, když ho může získat jinak a zadarmo, někdo si koupí licenci pro jeden počítač a potom daný program nainstaluje na dalších pěti, "ať už to za ty peníze užiju".

Piráti, pozor! Nebezpečné spojenectví na obzoru!
Oba uvedené příklady (používání programu bez licence i používání programu na více počítačích než licence stanoví) jsou samozřejmě softwarovým pirátstvím, respektive jeho nejčastější formou. Ale bylo by osudovým omylem se domnívat, že u firem jde pouze o porušení autorských práv podle autorského zákona a trestního zákona. Na takovéto jednání organizací, které používají software pro svoji podnikatelskou činnost, dopadají i ustanovení předpisů práva finančního, respektive daňového. A jak známo, stát je, co se týče jeho financí, velice, velice citlivý. I proto Ministerstvo financí ČR tak nadšeně souhlasilo s návrhem Agentury pro ochranu software na užší spolupráci v této oblasti s finančními orgány. První náměstek ministra financí ČR Miloslav Fiedler dokonce přímo prohlásil, že jde o "záslužnou činnost" (bodejť by ne - plní státní kasu).

Z této spolupráce Agentury pro ochranu software s Finančním ředitelstvím pro Středočeský kraj následně vznikl Metodický pokyn pro finanční kontrolory. Zákonným podkladem pro tento právní akt organizační povahy jsou ustanovení zákona o územních finančních orgánech (zákon č. 531/1990 Sb. ve znění pozdějších změn a doplňků), zákon o dani z přidané hodnoty (588/1992 Sb. ve znění pozdějších změn a doplňků), zákon o daních z příjmů (586/1992 Sb. ve znění pozdějších změn a doplňků) a zákon o účetnictví. Na základě tohoto metodického pokynu mohou finanční kontroloři podrobovat kontrole veškerý software užívaný organizacemi k jejich podnikatelské činnosti a zjišťovat, zda nedochází k daňovému úniku nebo k porušování zákona o účetnictví.

Zatím tento projekt běžel zkušebně po dobu dvou let na Finančním ředitelství pro Středočeský kraj, kde kontroloři na základě fyzických inventur dokladů a majetku u poplatníků a plátců daní zjišťovali, zda byl do účetnictví a daňových přiznání zahrnut i nákup softwaru. Výsledky jsou pro "zlobivé" organizace přímo hrozivé: v poslední době byly provedeny revize u sedmi organizací, z nichž v pěti byly objeveny nějaké závady. Celkem se jednalo o nelegální software asi za 754 tisíc, z toho únik pouze na DPH byl asi 120 tisíc, přičemž nejčastějším nelegálně provozovaným programem je textový editor české provenience T602.

Co na to zákon?
Územními finančními orgány jsou finanční ředitelství a finanční úřady, tedy ty orgány státní správy, které (mimo jiné) vykonávají správu daní plynoucích do státního rozpočtu ČR, do rozpočtů obcí, okresních úřadů a státních fondů, dále vykonávají správu dotací, příspěvků a přídělů poskytovaných ze státního rozpočtu ČR a provádějí finanční revize. Správou daní se přitom rozumí právo činit opatření potřebná ke správnému zjištění, stanovení a splnění daňových povinností fyzických a právnických osob. Revizí se rozumí právo zjišťovat a přezkoumávat u poplatníků, plátců daní a příjemců dotací veškeré skutečnosti rozhodné pro stanovení jejich vztahu k rozpočtům a právo zjišťovat a přezkoumávat plnění jejich zákonných povinností vyplývajících z předpisů finančního práva.

Prozatím mohou kontroloři finančních orgánů za zjištěné nedostatky ukládat pokuty pouze za porušování zákona o účetnictví, a to až do výše 0,5 milionu korun. Všichni (kromě pirátů) však doufají, že později snad bude softwarové pirátství u podnikatelských subjektů postižitelné i přímo, ale momentálně zde jsou určité legislativní problémy (například povinnost mlčenlivosti v daňové správě). Do budoucna budou tedy nutné zásahy do i stávající právní úpravy správy daní a poplatků (zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků ve znění pozdějších změn a doplňků).

Softwarový audit a Deklarace čistoty
V podstatě v návaznosti na svůj pilotní projekt realizovaný ve spolupráci s finančními orgány provádí Agentura pro ochranu software na základě dvoustranných smluv také tzv. softwarové audity. Ve smlouvě o provedení auditu se Agentura pro ochranu software zavazuje provést kontrolu veškerého softwaru používaného na všech počítačích provozovaných v příslušné organizaci. Pokud však očekáváte, že uzavřete s Agenturou smlouvu o auditu a už se o nic nemusíte starat, jste na velikém omylu. Agentura provede pouze kontrolu programového vybavení všech počítačů a stanoví lhůtu k nápravě, kterou si už ale objednatel musí zařídit sám. Je jenom na něm, jestli nelegální software smaže nebo si na něj zakoupí licenci. Cena za tento audit se podle jeho složitosti pohybuje mezi 200 a 500 Kč za jeden počítač. (Mimochodem, v PVT a.s. bylo kontrolováno více než dva tisíce PC v patnácti odštěpných závodech.) Celkem zatím softwarovým auditem prošlo 23 organizací.

Po úspěšně skončeném auditu obdrží příslušná organizace od Agentury pro ochranu software tzv. Deklaraci čistoty. Ta je jakýmsi potvrzením, že v kontrolovaném podniku není ani na jediném počítači jiný než legální software. Letos došlo 8.října (již tradičně v rámci veletrhu Invex Computer) k předání dalších dvou Deklarací čistoty. Tentokrát tyto certifikáty obdržel čerstvě zkontrolovaný PVT a.s. a pražská Advokátní kancelář Kříž a Bělina. (Ostatně, byla by to docela ostuda, kdyby se tak nestalo, když je pan doktor Kříž ředitelem Ústavu autorských práv na Univerzitě Karlově.)

Všechny společnosti, které již obdržely Deklaraci čistoty, mohou Agenturu pro ochranu software po určitém období požádat o opakovanou kontrolu. Příkladem jde a.s. BVV Brno, které byla udělena Deklarace čistoty v roce 1997 a opakovaná kontrola u ní proběhla i letos 24. a 25.září.

Piráti, pohov!
Nechci vám sahat do svědomí, ale neběhá vám tak trochu po přečtení tohoto článku mráz po zádech? Jestli ano, tak začněte honem rychle mazat pirátské programy a houfně kupovat licence. A potom uzavřete smlouvu o softwarovém auditu, získejte Deklaraci čistoty a budete nejvzornější.
Váš názor Další článek: Windows NT a VELMI velké disky: co s tím?

Témata článku: Software, Středočeský kraj, Finance, Ministerstvo financí ČR, Pokyn, Audit, Piráti, Pirát, Určitá doba, Únik, Určitý nedostatek, Legislativní problém


Určitě si přečtěte

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

Proč autopilot Tesly bourá? Test dává odpověď: může za to řidič!

Proč autopilot Tesly bourá? Test dává odpověď: může za to řidič!

** Britové otestovali Teslu v režimu autopilota ** Skončilo to nárazem Tesly do stojícího auta ** Kdo je na vině? Řidič

Karel Kilián | 55

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?