Pinterest: web našel novou superstar

Pinterest je sociální síť postavená na sdílení tématických nástěnek s obrázky. Nuda? Asi ne, protože je to nejrychleji rostoucí sociální síť a v USA už je druhá nejnavštěvovanější po Facebooku.

Sociální síť Pinterest nejlépe vystihuje sousloví sociální nástěnka. Na Pinterestu totiž vytváříte tématické nástěnky, na které posléze připícháváte fotografie a obrázky, které se vám líbí, nebo k nim máte nějaký jiný vztah.

Klepněte pro větší obrázek
Na Pinterestu vytváříte tématické nástěnky a koukáte na připíchnuté obrázky jiných lidí

Ženským se tu líbí

Pinterest je poměrně mladá síť. Vznikla ve Spojených státech v březnu 2010 a až do letošního srpna fungovala v režimu veřejné betaverze, kdy bylo nutné na hlavní stránce požádat si o pozvánku, která vám byla zaslána s několika hodinovým zpožděním, než bylo možné začít starat se o své virtuální nástěnky.

Klepněte pro větší obrázek
Raketově rostoucí sociální nástěnka Pinterest již je dvojkou na americkém trhu (zdroj: StatCounter)

To však síti nebránilo v tom, aby její obliba raketově rostla. Necelé dva roky od svého spuštění překonala milník 10 milionů uživatelů, čímž překonala rekord - rychleji to žádná webová stránka nezvládla. A dva roky po svém spuštění - v dubnu letošního roku - se stala v USA třetí největší sociální sítí, a dle StatCounteru je z hlediska návštěvnosti už americkou dvojkou před Twitterem. Pinterest je především doménou žen. Celých 79% uživatelů této sítě tvoří ženy.

Nástěnky a připínáčky

Abyste na Pinterestu vůbec mohli existovat, musíte pochopit základní dva objekty, se kterými se zde pracuje. Nejdříve vytváříte nástěnky (board), na které následně budete pomocí připínáčků (pin) připevňovat obsah (obrázky, fotografie či videa). Jaký je rozdíl mezi fotoalbem a nástěnkou? Na nástěnku si dáváte tématicky podobné obrázky, proto nástěnku i řadíte do kategorií. Dan Dočekal tak má nástěnku, kam dává infografiku nebo dámské boty, mám nástěnku s fotkami krajiny a Kuba Křenek na své nástěnce oslavuje krásu žen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V kategoriích dohledáte blízká témata a v nich už pak narazíte na atraktivní nástěnky, i chlapi si přijdou na své • na Pinterestu mohou prezentovat e-shopy své zboží v rámci rubriky dárků

Fotografie, které na své nástěnky posléze umisťujete, nemusí přitom být jen z vaší dílny. Jde spíš o obrázky, které vás zaujaly a líbí se vám. Pomocí Pinterestu je sdílíte, kde je objeví zase jiní lidé, které mohou vaše obrázky inspirovat. Zároveň Pinterest zachycuje vaši osobnost právě skrze to, co se vám líbí.

Účet si zde vytvoříte tak, že se přihlásíte vaším stávajícím účtem Facebook nebo Twitter. Díky tomu dojde k propojení vašich účtů. Na Facebooku tak budou vidět vaše nástěnky, nové piny můžete odesílat i na Twitter.

Klepněte pro větší obrázek
Vaše nástěnky budou vidět i ve vašem profilu na Facebooku (lze vypnout)

Pinterest se částečné podobá k Twitteru. Stejně jako na Twitteru probíhá téměř všechna komunikace veřejně a vy se můžete přihlásit k odběru kohokoliv. Také zde jsou téměř všechny nástěnky a obrázky na nich veřejné a vy se můžete přihlásit k odběru libovolného uživatele či jeho nástěnky - sledovat tak nemusíte všechny jeho obrázky, ale jen ty z těch nástěnek, které vás zajímají. Výjimku tvoří jen tajné nástěnky, ale ty jsou omezeny na počet tří kusů na uživatele, Pinterest podporuje otevřenost.

jak_nastenka.png • jak_notifikace.png • jak_profil.png • jak_pin.png • jak_tlacitka.png

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Takto vypadá jedna z nepřeberného množství nástěnek • každý uživatel má rovněž svou profilovou stránku • o novinkách informuje notifikační panel
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Náhled vámi připíchnutého obrázku • u cizího obrázku máte možnost rychlého připnutí, zařazení mezi oblíbené nebo komentování

Sdílejte obrázky odkudkoliv

Po přihlášení na hlavní stránce uvidíte nově připíchnuté obrázky lidí, od kterých odebíráte. Po levé straně se pak nachází box s notifikacemi - zde právě uvidíte nové followery, ale i více. Každý uživatel může obrázky komentovat, označit, že se jim líbí, nebo provést repin - tj. připíchnout daný obrázek do svého alba. Všechny tyto akce uvidíte právě v notifikacích. Tlačítka pro tyto akce se vám zobrazí, jakmile na obrázek najedete myší.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Novou nástěnku či pin přidáte pomocí tlačítka Add+ v pravém horním rohu, postup je triviální

V pravém horním rohu naleznete tlačítko Add+, pomocí kterého můžete vytvářet nové nástěnky či přidávat nové fotografie a obrázky. Ty můžete přidat na Pinterest nahrát nejenom z vašeho počítače, ale i z jiných webových stránek tím, že zadáte odkaz na tento obrázek. Další možností, jak přidat nový obrázek je tlačítko Pin It. To si přetáhnete na lištu záložek, a jakmile budete chtít připíchnout obrázek, který se vám na webu bude líbit, kliknete na něj.

Možná vás napadne, že se Pinterest podobá službám jako Google Picasa či Flickr, případně deviantART. Zatímco první dvě sítě se týkají fotografií a jejich sdílení, či zálohou svých fotoalb, Pinterest má do toho daleko a k tomuto účelu se naprosto nehodí. Nejblíže má skutečně k tomu deviantARTu. Na něm však publikujete své vlastní fotografie či grafiku, na Pinterestu sdílíte fotografie a obrázky, které se vám líbí. Samozřejmě je tu sporná otázka autorského práva, cizí dílo byste neměli bez svolení autora veřejně publikovat.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud vám Pinterest až moc připomíná nové MySpace, tak vězte, že nejste daleko od pravdy. Nicméně Pinterest není tím, kdo opisuje, naopak MySpace se - zdá se - docela vzal příklad z Pinterestu a buduje takový hudební Pinterest. Tento layout je poslední dobou hodně moderní, obdivuje jej i Seznam, který do něj předělal svůj Sbazar.

Tento jednoduchý design má i své kritiky, kterým se nelíbí zobrazení více dat paralelně ve více sloupcích, na druhou stranu si našel i své příznivce. Při hledání inspirace na Pinterestu se přistihnete, že je velmi obtížné odtrhnout se z tohoto proudu zajímavostí. Ty samozřejmě můžete filtrovat dle jednotlivých kategorií. Pinterest samozřejmě ví, že je oblíbený zejména u žen, tak se při pohledu na tyto kategorie nedivte, že velká část z nich je zaměřena na typicky ženské radovánky, jako je móda, svatby a krása.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pinterest je dostupný v podobě aplikace pro Android nebo iOS

Přímo Pinterest poskytuje i mobilní aplikace, verzi pro Android naleznete v Google Play, verzi pro iOS naleznete v AppStore, obě verze můžete stáhnout zdrama.

Diskuze (19) Další článek: Belgičtí vědci sestrojili miniaturní LCD displej pro lidskou čočku

Témata článku: Sociální sítě, Web, Pinterest, Infografika, Oblíbená kategorie, Medvídek, Sporná otázka, Notifikační panel, Nový obraz, Super, Pin, Fotoalba, Nový obrázek, Nástěnka, SUP, Notifikace, Sbazar, KrásaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

** Koronavirus Khosta-2 přenášejí netopýři v okolí černomořského střediska Soči ** Ruští virologové ho považovali za neškodného pro člověka ** Teď se američtí vědci postarali o radikální přehodnocení tohoto názoru

Jaroslav Petr
KoronavirusRusko
Zavináč, opičí ocas nebo štrůdl. Historie nejdůležitějšího počítačového symbolu sahá daleko před první e-mail

Zavináč, opičí ocas nebo štrůdl. Historie nejdůležitějšího počítačového symbolu sahá daleko před první e-mail

**Spekuluje se o tom, že zavináč vznikl před tisícovkami let **Doložené příklady použití jsou stovky let staré, symbol v historii měnil význam **Jazyky umělý symbol pojmenovávají různě, často se uchylují ke zvířecím analogiím

Petr Urban
KomunikaceE-mailHistorie
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google vyřešil problém s bootloadery. Umožní návrat z Androidu 13 na dvanáctku, ale má to malý háček

Google vyřešil problém s bootloadery. Umožní návrat z Androidu 13 na dvanáctku, ale má to malý háček

** Google u Androidu 13 aktualizoval bootloader ** Ten znemožňuje návrat na Android 12 ** Vývojáři mají výjimku, ale má to drobné háčky...

Martin Chroust
Android 13Android 12
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru