Zoner Photo Studio se naučilo stříhat video. Pinnacle a spol., mějte se na pozoru

  • Českému Zoneru už fotky nestačily
  • Začal mluvit do řemesla střihačům
  • Podzimní aktualizace přináší první ochutnávku

Brněnský Zoner se celé roky každý podzim chlubíval novou verzí svého správce fotografií Photo Studio. Když před dvěma lety přešel na systém předplatného, začal se chlubit rovnou čtyřikrát každou sezónu a nejinak tomu bylo i letos.

Tedy až na jeden detail. Možná by nebylo na škodu, kdyby dali vývojáři a produkťáci z Brna hlavy dohromady a své dítko přejmenovali na MacGyverovo udělátko pro všechno nebo třeba Program, který toho chce zvládnout více než Chuck Norris.

Klepněte pro větší obrázek
Zoner Photo Studio chce vedle úprav vašich fotek z dovolené stříhat také video. První verze střižny nevypadá vůbec špatně a základní práci zvládne jako pokročilejší programy.

Když jsme totiž dnes dopoledne dorazili na tiskovku, namísto smrště fotografických novinek jsme na plátně viděli střižnu videa. Střižnu, která je teprve na začátku a bude potřebovat ještě hodně práce, nicméně stejně tak střižnu téměř se vším všudy pro základní práci s videem z dovolené.

Časová osa s libovolným množstvím zvukových a obrazových stop

Zoner si s videem hrál už v předchozích verzích, vždy se však na první pohled jednalo o doplňkovou funkci na tvorbu nějakých těch jednodušších prezentací a časosběrných videí. Video z dovolené byste v tom stříhat opravdu nechtěli.

To se však se zářijovou aktualizací opatrně mění. Střižna je sice zatím schovaná v sekci Vytvořit a leckdo by nad ní tedy neprávem mávl rukou, když ji však spustíte, objevíte relativně dospělé grafické rozhraní s časovou osou, do které můžete umístit libovolné množství obrazových, textových a zvukových stop.

Klepněte pro větší obrázek
Časová osa se může skládat z libovolného množství obrazových a zvukových stop. U zvukových stop nechybí grafická interpretace pro snadnou orientaci,

Zoner se přitom neomezuje jen na jednu stopu, jak je tomu zvykem u těch nejlevnějších střižen, takže pokud vám jedna stačit opravdu nebude, prostě vytvoříte další. Díky tomu můžete videa i fotografie vzájemně překrývat a stejně tak dohromady mixovat zvuk.

Klepněte pro větší obrázek
Střižna umí zobrazit úrovně – zelené a modré linky v jednotlivých segmentech. Zelené linky napovídají, kde bude stmívačka a roztmívačka (průhlednost), modré to samé dělají s hlasitostí. Úrovněmi můžete přímo v v časové ose pohybovat a měnit nastavení jednotlivých segmentů.

Pravý panel pro titulky a přechody

Podobně jako v ostatních režimech Photo Studia se po klepnutí na objekt v časové ose zobrazí veškeré doplňkové nastavení v pravém panelu programu. Snadno zde tedy nastavíte třeba libovolně dlouhé zesílení a ztlumení zvukové stopy na začátku a konci, respektive stmívaní pro obraz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pravý panel slouží stejně jak v dalších sekcích Photo Studia k podrobnějšímu nastavení

V pravém panelu najdete také základní přechodové efekty mezi jednotlivými segmenty. Je jich naštěstí jen pár, a tak nehrozí exploze nevkusu jako u mnoha ostatních střižen – nejrůznější „3D přechody,“ geometrické deformace a podobně zde opravdu nehledejte. Namísto toho očekávejte jen čisté prolnutí, prolnutí přes černou, bílou, nu a pro ty, kteří bez pohybu býti nemohou, pak nasunutí zleva a zprava.

Klepněte pro větší obrázek
Práce s textovými titulky

Poměrně prostá je i práce s textem. Na výběr máte několik základních šablon umístění textu na plátně, přičemž budete mít plnou kontrolou nad barvou a řezem písma.

Stříhám, stříháš, stříháme

Jelikož by se mělo ve střižně především stříhat, myslí na to i Zoner a nechybí základní nástroje pro rychle rozdělení videa a stažení a roztažení uchopením za okraj aktuálního segmentu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozdělení videa, zkrácení/prodloužení na krajích a posouvání. Vše, co je třeba k záklasdnímu střihu.

Lehce pokročilejší specialitkou je možnost znázornění a ovládání stmívání a hlasitosti přímo v konkrétním segmentu vykreslením zelené a modré linky. Když jí stáhnete níž, sníží se i hlasitost, respektive průhlednost.

Nakonec nechybí ani možnost přichytávání k okrajům a volba režimu vložení videa do osy, kde již nějaké video je, buď jeho přepisem, anebo uvolněním místa.

Zvládne i 4K a H.265 (na Windows 10)

Hotový projekt se na rozdíl od grafiky neukládá do formátu ZPS, ale interně přímo v Zoneru. Projekt tedy můžete uložit, a když se k střihu budete chtít vrátit, najdete jej v seznamu rozdělané práce v sekci Vytvořit.

Klepněte pro větší obrázek
Rozdělanou práci najdete po uložení zcela dole v sekci Vytvořit mezi ostatními projekty této kategorie

Finální tvorba probíhá pomocí systémových kodeků Windows, nejlépe na tom tedy budou ti, kteří mají Windows 10. V takovém případě Zoner Photo Studio nabídne export jak do dnes už standardního kontejneru MP4 a formátu H.264, tak do novějšího a ještě úspornějšího formátu H.265.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hotový projekt můžete exportovat jako MP4 video ve formátu H.264 a H.265 a to i v rozlišení 4K. Nechybí ani otočený poměr stran pro mobilní vertikální video.

Střižna při exportu nabídne několik připravených profilů počínaje obvyklými 720p a 1080p a konče rozlišením 4K nebo prohozenými stranami pro orientaci na výšku, pokud chcete získat video, na které se budou všichni dívat výhradně na svém mobilu.

Co tomu zatím chybí?

Pokud uvážíme, že Zoner není úplně typický tvůrce univerzálních domácích videostřižen a toto je jeho první vážnější pokus vstoupit do těchto vod a být kdesi na pomezí někdejšího Movie Makeru a střižen jako Pinnacle Studio aspol., vypadá výsledek docela dobře, a když na něm vývojáři ještě zapracují, mohla by to být opravdu univerzální střižna, která si poradí s běžnou domácí prací a střihem videa jak z mobilu, tak z kamer včetně těch outdoorových a kamer dronů s vyšším fps.

Podívejte se na krátké video vyrobené v Zoner Photo Studiu:

Zatím tomu ale pár věcí chybí. Video nebo fotografii v časové ose například nemůžeme libovolně zmenšit a v plátně přesouvat, otáčet apod.. Stejně tak zatím chybí jakákoliv práce s barvami/expozicí atd.

Export presetů a lepší Photo Cloud

Střižna videa je bez debat hlavní specialitou zářijové aktualizace Zoneru, takže na další větší novinky už nezbyl čas. Pár drobností tam ale přeci jen je. Nově můžete organizovat a sdílet svoje presety. Takže když si takový kombinovaný filtr vytvoříte, můžete si jej v programu uložit do vlastního pojmenovaného šuplíku, anebo opravdu exportovat tak, aby jej mohl použít někdo další.

Klepněte pro větší obrázek
Podzimní aktualizace se naučila lépe organizovat a exportovat presety

Druhým vylepšením je pak lepší podpora Photo Cloud, který lze nyní vložit do katalogu. Pokud tak učiníte, Zoner fotky indexuje, takže jimi budete moci vyhledávat a prohlížet miniatury, i když budete zrovna offline a soubory na serverech Zoneru nebudou dostupné.

Klepněte pro větší obrázek
Photo Cloud v katalogu = fotky uložené v datovém centru Zoneru plně indexované a dohledatelné podle metadat, i když budete zrovna bez internetu

Pokud nepatříte mezi uživatele Photo Studia, vězte že Photo Cloud funguje jako jakýsi integrovaný dropbox na fotografie. Rozdělanou práci na jednom počítači tedy uložíte do cloudu a otevřete na druhém, kde ji doděláte. Anebo složku v cloudu budete sdílet s někým druhým, aby se k souborům sám rychle dostal.

26 000 předplatitelů a velké aktualizace dvakrát do roka

Brněnský Zoner letos slaví 25. výročí na trhu a jeho Photo Studio se může pochlubit 26 000 předplatiteli, což je na české poměry docela slušné číslo.

Pokud patříte mezi ně, připravte se, že nyní bude firma vydávat dvě hlavní verze ročně (po vzoru Windows 10) a v průběhu roku pak menší aktualizace s drobnějšími vylepšeními a opravami chyb.

Diskuze (34) Další článek: Proč holky nehrají počítačové hry tolik jako kluci? Může za to herní průmysl, tvrdí Alžběta Trojanová

Témata článku: Windows, Brno, Movie Maker, Aktualizace, Fotografování, Střih videa, Grafický editor, Zoner Photo Studio, Pinnacle Studio, Vertikální video, Doplňková funkce, Vid, Časová osa, Photo studio, Photo Cloud, Stmívač, Geometrická deformace, Velká aktualizace, M/s, Dobrá podpora, Celý rok, Univerzální domácí, Připravený profil, První ochutnávka, Podzimní aktualizace, Nejprodávanější drony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky