Piloti a PalmPiloti se prý budou bránit útoku hordy rozzuřených Windows CE zařízení

PalmPilot vládne světu kapesních počítačů. Ale bude tomu tak vždy?
Podle průzkumů prodeje shrábl PalmPilot od 3Comu neuvěřitelných 80 % trhu handheldů v USA v roce 1998; to je dominance, kterou se nemůže v hardware pochlubit snad žádný jiný produkt. Přitom jeho potenciálních konkurentů jsou desítky a nejsou vůbec špatné – Američané ale volili jednoznačně.

Podle analytiků ale není vůbec jisté, že tato dominance bude pokračovat. Proti PalmPilotovi totiž stojí doslova armáda nesmírně silných firem, které si na tento trh brousí zuby a které většinou volí konkurenční operační systém Windows CE. Velice moc musí také dodat Microsoft – tento systém vylepšit, udělat spoustu variant pro různé typy zařízení; pak ale mohou Windows CE začít získávat půdu pod nohama. V současné verzi je proti Windows CE hodně výtek – od neobratného ovládání (je to přílišná kopie Windows, ovšem bez myši a normální klávesnice není ovládání šikovné), po nedostatek aplikací a také pro chybovost. Ale nezapomínejme, že operační systém na Pilotovi je na světě násobně déle než Windows CE, prošel mnohem delším vývojem a opravami – a Microsoft umí „dohnat a předehnat“. Analytická firma IDC tvrdí, že zařízení s Windows CE budou v roce 2002 mít už přes polovinu trhu (dnes mají 15%). 3Com se vůbec nevzdává: v polovině roku 1999 by měl být na světě PalmVII se skvělým bezdrátovým přístupem k Internetu. Současný PalmPilot pak má mít vylepšenou další verzi s kódovým názvem Razor, která přijde rovněž v druhé polovině roku 1999; ta ale má být jen evolucí.

Živě komentuje: Piloti si každopádně vedou nad očekávání, a očekávání Microsoftu i dalších gigantů, že lidé poslušní Pavlovova reflexu uvidí slovo Windows a vytáhnou peněženku, se zatím neprokázalo. Nemyslím si, že by ovšem stroje s Windows CE byly nějak zvlášť špatné, ba naopak – ale PalmPilot je skutečně dílko, které se podaří jednou za generaci. Takovému pak nevadí malý tržní podíl ani to, že proti němu stojí dvacet firem, každá několikrát větší než je Palm Computing (=dceřinka 3Com); uživatelé PalmPilota jsou podobně loajální a do svých miláčků zbláznění jako uživatelů Macintoshů, tentokrát ovšem právem. I kdyby měla firma IDC pravdu a PalmPilot či jeho nástupci by měli v roce 2002 45% podílu proti 55% podílu možná stovek zařízení s Windows CE, stále se bude jednat o s přehledem dominantní produkt, který bude mít v té době už možná prodanou desítku miliónů kusů.

Váš názor Další článek: Kam schovává NT Server tiskové soubory na něj poslané?

Témata článku: Microsoft, Windows, Pilot, Dominance, Skvělá klávesnice, PAL, Skvělý přehled, Reflex


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji