PicPick: Na screenshoty ten nejlepší

Snímejte plochu efektivně. PicPick vám nabízí snadné ovládání, snímání webových stránek a zajímavé funkce.

Pokud často děláte snímky obrazovky a tlačítko PrintScreen, kterým je obdařena každá klávesnice, vám nestačí, vyzkoušejte mocný program PicPick. Ačkoliv se na první pohled tváří jako jednoduchý doplněk pro operační systém Windows, umí toho mnohem více a většinu konkurence tak s přehledem strčí do kapsy.

Po spuštění se program usadí do oznamovací oblasti vedle systémových hodin a vy k němu můžete přistupovat přes levé i pravé tlačítko myši a samozřejmě také přes klávesové zkratky, které lze uživatelsky nadefinovat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Kontextové menu PicPick a možnosti klávesových zkratek

Obraz pracovní plochy můžete zachytit hned několika způsoby. K dispozici je běžné sejmutí, kdy se uloží celá obrazovka plochy, PicPick si ale poradí také se sejmutím aktivního okna, s ručně vybranou oblastí a dokonce také s uložením obrazu vybraného ovládacího prvku okna.

Sejme plochu, okno, webovou stránku i tlačítko

Pokud potřebujete zachytit pouze určitý výřez obrazovky, můžete použít funkci „Capture Region“. Myší pak stačí vybrat libovolnou oblast pracovní plochy. Aby byl výběr co nejpřesnější, zobrazí se lupa s přesností jednoho pixelu. Vedle výřezového snímání obrazovky máte k dispozici také funkci „FreeHand Capture“, která sejme obraz podle volně nakresleného tvaru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Snímání podle regionu a „FreeHand Capture“ s výběrovou tužkou

Specialitou PicPick je ovšem možnost zachycení libovolného ovládacího prvku. Představte si situaci, kdy chcete uložit obraz ovládací lišty nějakého programu. V takovém případě můžete vyzkoušet funkci „Capture Window Control“. V pravém dolním rohu se zobrazí pomocná nápověda s informací, nad kterým ovládacím prvkem se zrovna nachází ukazatel myši a jeho velikost v pixelech. Samotný prvek se v rozích označí informačními značkami. Pak už stačí pouze stisknout klávesu PrintScreen.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zachycení ovládacího prvku tlačítkové lišty ve Wordu a výsledek v editoru PicPick

Poslední zachytávací funkcí je „Capture WebPage“, která sejme webovou stránku v aktivním okně webového prohlížeče Internet Explorer. Nevýhodou ovšem je, že se neuloží celá stránka, ale pouze výřez definovaný velikostí okna prohlížeče.

Grafický editor si poradí se základní úpravou

Používáte-li k práci na počítači dva monitory, klávesa PrintScreen zpravidla uloží celý spojený obraz z obou zařízení. PicPick má bohaté nastavení a nechybí ani možnosti vypnutí podpory pro dva monitory. V takovém případě se sejme obraz pouze na primární pracovní ploše. V hlavní kontextové nabídce také snadno zvolíte, co se má se sejmutým obrazem dělat. Může se zpracovat v integrovaném editoru, vložit do schránky i uložit do souboru ve zvoleném formátu.

Klepněte pro větší obrázek
Editor si poradí s efekty i ořezem

PicPick obsahuje integrovaný editor, ve kterém můžete zpracovávat nasnímané obrázky. Editor podporuje více otevřených souborů naráz v záložkách, sejmout tak můžete obrazovku několikrát po sobě a teprve později určit, které obrázky se mají uložit. V nabídce jsou i nástroje pro základní úpravu, rotaci a vložení textu. Vyzkoušet můžete filtr pro převod do odstínů šedi, doostření i rozmazání obrázku a úpravu barevného podání.

Užitečné pravítko a kapátko

PickPick obsahuje některé zajímavé funkce, které můžete použít nad pracovní plochou. Součástí programu je jednoduché průhledné pravítko, které aktivujete z hlavní kontextové nabídky. Pravítko můžete nastavit do horizontální i vertikální polohy a libovolně měnit jeho rozměry. Pokud nad ním budete přejíždět myší, pravítko změří vzdálenost v pixelech.

Klepněte pro větší obrázek
Desktopové pravítko PicPick

Netradiční funkcí je také úhloměr. Kliknete-li kamkoliv na plochu, můžete od zvoleného místa změřit azimut. Nechybí ani přesné pixelové měření velikosti, které najdete pod názvem „CrossHair“.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Poměrně exotické funkce programu pro tvorbu screenshotů: úhloměr a rozměry regionu

Zejména programátoři ocení „Color Picker“, tedy klasické kapátko. Přejížděním po ploše pak do schránky snadno uložíte přesnou barvu pixelu, nad kterým se zrovna nachází ukazatel. V programu můžete dokonce nastavit, jak se má barva ukládat – na výběr máte klasický HTML zápis, RGB, C++ hexadecimální zápis a zápis pro vývojáře v Delphi.

Klepněte pro větší obrázek
Kapátko ocení zejména designéři

PicPick je zcela nenáročný program, který na pevném disku zabere necelý megabajt a stejně skromný bude i ve vaší operační paměti. Přes svou nízkou velikost nabízí velké množství funkcí, z nichž většina je dostupná pomocí kontextového menu. PicPick sice neumí zachytávat obraz videa a občas se mu nedaří na Windows Vista, získáte jej ale zdarma i s jednoduchým editorem.

 

PicPick
Snímač obrazovky
Zdarma
http://picpick.wiziple.net
Klepněte pro větší obrázek

- jednoduché uživatelské rozhraní
- snímání ovládacích prvků
- pravítko a kapátko

Klepněte pro větší obrázek

- neumí zachytit obrázek videa
- občas zlobí na Windows Vista

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (42) Další článek: Asus: Mini Lamborghini VX3 a UMPC s navigací

Témata článku: Software, Windows, Prohlížeče, Internet Explorer, Download, SCR, PicPick, Nejlepší, Celá stránka, Přesná poloha, Pracovní plocha, Vertikální video, Integrovaný editor, PrintScreen, Kontextová nabídka, Přesný tvar, Otevřený soubor, Pravítka, Color Picker, Integrované pravítko

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači