phpBB 3.0: Král je mrtev, ať žije Olympus!

Nová verze jednoho z nejrozšířenějších diskuzních fór phpBB přináší mnoho zásadních inovací. Dočkáme se právě dnes.

Uživatelé jednoho z nejrozšířenějších diskuzních fór phpBB se po dlouhé době dočkali. Čtvrtek 13. prosince roku 2007 bude do kalendáře internetových dějin zapsán jako den oficiálního uvolnění nové zlomové verze diskuzního fóra phpBB 3.0.

Nová verze, označovaná kódovým jménem Olympus, má za sebou strastiplnou cestu od původních nic neříkajících vývojových buildů, přes mnohé alfa a beta verze, až po celkem osm Release Candidate (RC) verzí. Teprve v osmé RC verzi se pomyslný jazýček vah přehoupl a programový kód nové verze může vběhnout do pomyslné cílové finální rovinky. Podle odpočtu, který běží na oficiálních stránkách projektu se tak stane přesně dnes v 18 hodin našeho času.

Mnozí by mohli namítnout, že na diskuzním fóru phpBB ve verzi 2.x již není co vylepšovat. Z této domněnky nás ale vývojáři velmi rychle vyvedou - pro uživatele totiž připravili řadu žhavých novinek a zlepšení, množství opravených chyb a zejména zvýšení bezpečnosti vůči spamovým příspěvkům "neurvalých" robotů.

V dnešním článku si ve zkratce představíme velkou řadu připravených inovací a změn, které čekají nové i stávající uživatele.

Klepněte pro větší obrázek

Technologické pozadí

phpBB 3.0 alias Olympus vyžaduje PHP minimálně ve verzi 4.3.3, v oblasti použité databázi si můžeme vcelku pohodlně vybrat: MySQL 3.23+/4.0+/4.1+/5.0+ , MySQLi (MySQL 4.1+/5.0+) , PostgreSQL 7.3+ , SQLite , Firebird 1.5+/Interbase 7.1+ , Oracle , MSSQL 2000+ , MSSQL 2000+ (ODBC).

Dlouhodobě očekávanou novinkou je celková podpora UTF-8 a komplexní zvýšení výkonnosti pomocí cache – šablony, oprávnění, konfigurace i dotazy na databázi jsou nyní udržovány v rychlé dočasné mezipaměti.

Registrace uživatelů

Registrace nových uživatelů prošla zcela zásadní technologickou obnovou tak, aby byla více flexibilní specifickým potřebám a zároveň dostatečně bezpečná vůči spamovým robotům.

Standardní rozsah uživatelských profilů lze nově rozšířit o uživatelsky definovaná pole, která jsou zobrazována již v registračním formuláři. Administrátoři tak získávají nástroj pro lepší představení a zatřídění uživatelů u specifických fór.

Z hlediska zabezpečení procesu registrace nechybí limitní ochrana počtu registrací za určitý čas, možnost nastavení minimální a maximální délky uživatelského jména a hesla, omezení skupiny znaků pro přihlašovací jména, nastavení politiky pro složitost a komplexnost hesla a řada dalších drobností. Upraven byl rovněž ochranný obrázek (CAPTCHA), který by měl nyní více znepříjemnit cestu automaticky se registrujícím robotům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Uživatel fórum živí

Nové phpBB 3.0 přináší velkou řadu novinek i pro běžné uživatele, kteří nyní mohou například vytvářet záložky na oblíbená témata, přihlásit se k odběru příspěvků na jednotlivých fórech nebo tisknout  či odeslat emailem jednotlivé příspěvky a témata. Novinkou je i podpora notifikací přes Jabber/xmpp.

Osobní zprávy (Private Messages) mohou být nově rozesílány více adresátům či konkrétní skupině včetně možné skryté kopie (Bcc).  Potěší i možnost přiložit k odesílané zprávě přílohu.

Klepněte pro větší obrázek

Zaregistrované uživatele můžete vkládat na seznam svých přátel či nepřátel. Zařazením uživatele na druhý – méně oblíbený – seznam dojde zároveň i k filtraci jeho příspěvků na fóru - samozřejmě jen pro vás. Seznam přátel (Fiends list) pracuje rovněž jako adresář, proto i své oblíbence můžete velmi jednoduše hromadně oslovit.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatelské prostředí doznalo změn

Nové i dříve dostupné funkcionality spravuje uživatel v přehledném uživatelském panelu, prostřednictvím kterého lze velmi jednoduše udržovat seznamy přihlášených témat a fór, spravovat záložky na jednotlivá témata, uložené koncepty, soukromé zprávy, uživatelské skupy a přehledy přátel a nepřátel.

Klepněte pro větší obrázek

Do diskuzí lze velmi jednoduše vkládat přílohy ve formě obrázků, dokumentů, video streamů či archivů. U obrázků navíc dochází k automatickému vytvoření náhledu.

Hledání pod lupou

phpBB 3.0 umožňuje nově vyhledávání uvnitř jednotlivých témat nebo prohledávání pouze v titulcích příspěvků. Podrobné vyhledávání pak umožní specifikovat více fór k prohledání (pokud existují) a zvolit kategorie pro vyhledávání.

Administrace a moderování fór

Administrátoři a moderátoři fór získají s novou verzí mnoho velmi silných nástrojů. Odstraněny byly rovněž některé bariéry – nově lze například nadefinovat neomezený počet pofór (Subforum) či jednoduše vytvářet své vlastní BB kódy.

Nástroje pro moderátory umožňují velmi efektivně moderovat probíhající diskuze, spojovat či kopírovat témata, sledovat historii těchto témat či chránit obsah uzamčením až na úrovni jednotlivých příspěvků.

Administrátoři mohou nově využít například služeb globálního oznamování uživatelům, osobních poznámek k jednotlivým registrovaným osobám, úpravy jazykových balíčků či nástroje pro odstranění neaktivních uživatelů.

Administrační panel získal zcela novou přehlednější formu využívající záložek. Modulární systém administrace lze jednoduše rozšířit o extenze, stejně tak lze zakázat či povolit přístup k různým funkcím administračního rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatelské skupiny mohou mít nově více „vůdčích“ osobností, lze nastavit konkrétní barva dané skupině a její grafická reprezentace.

Značně přepracován byl i systém udělování uživatelských práv, který nyní nabízí velmi jednoduché přidělení oprávnění v rámci rolí a velmi podrobné nastavení přístupových práv administrátorů a moderátorů. Administrátoři mohou nastavovat dočasné zákazy vstupu (ban), každý zákaz lze pro pořádek podrobně okomentovat.

Správa uživatelských účtů skrývá ve svém novém vzhledu rovněž řadu inovací – například možnost jednoduché úpravy uživatelských preferencí, členství ve skupinách, zobrazení a úprav příloh uživatele či přímého zobrazení jednotlivých nastavených oprávnění. Vyhledávání uživatelů lze provádět podle všech dostupných atributů.

Čas ukáže

phpBB 3.0 čekala před oficiálním uvolněním dlouhá cesta náročných uživatelských testů. Opravily se stovky chyb a nepřesností. Nicméně pořádný křest ohněm se na fórum teprve chystá - od statisíců běžných uživatelů. Postupně bude stoupat jeho využívanost, uživatelé budou přecházet ze starších verzí na tuto.

A v tu chvíli přirozeně stoupne i zájem útočníků, kteří budou hledat bezpečnostní chyby a zranitelnosti. Uvidíme, jak si nově navržený bezpečnostní model fóra s tímto nadměrným tlakem poradí a nakolik budou atraktivní novinky od vývojářů skutečně atraktivní i pro uživatele. Musíme však zkonstatovat, že nakročeno je opravdu velmi dobře.

Diskuze (34) Další článek: Ohlasy ze světa: Devět SSD v RAID0

Témata článku: Software, Programování, PHP, Dlouhá cesta, Olymp, Král, Živý stream, Uživatelské jméno, Jednoduché vyhledávání, Jednotlivý uživatel, Osobní váha, Nova, Nová cesta, Přímé zobrazení, Jednotlivé verze, BCC, Oficiální cesta, Připravená šablona, Zvýšený počet, Podrobná úprava, Příspěvek, Jednoduchá cesta


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky