PHP, díl 2. – odkazy, instalace, testy rychlosti, webhosting, …

Dnes se podíváme, kdo používá PHP, a jak si nainstalovat PHP na vlastní počítač pro zahájení pokusů.
Na Internetu existuje podle odhadů přes 1 milión serverů využívajících PHP. Abyste si udělali alespoň malou představu, jmenujeme jen některé známé: Audi, Honda, Mazda, Mitsubishi, Opel, Subaru, Volvo, XOOM.com, Apache.org (jak jinak), RedHat, WinAmp, NASA, W3C, MP3.com, Lycos, Ericsson, … celý výčet najdete zde. Jak vidno, i velké firmy sestoupily mezi obyčejné smrtelníky a použily PHP.

Pro začátečníky, ale i pokročilé je zde spousta webů nabízejících zdarma (zřídka za malý poplatek) spoustu hotových skriptů, nových funkcí, ale i hotových projektů. Jedni z nejlepších jsou třeba webdev.berber.co.il, www.phpbuilder.com, phpWizard, atd. Podrobnější výčet zde. Pokud byste radši něco v češtině, pak jsou ideální stránky o PHP od pana Koska (autor knihy zmíněné v prvním dílu). Originál manuál o PHP najdete opět na mateřském webu. S dotazy se můžete obrátit buď na autora článku, ale lepší (a rychlejší) je konference na www.pruvodce.cz/php3/.

Protože pro většinu z vás je jednodušší (a příjemnější) používat Windows (nikoli Linux, i když PHP je vytvářeno právě pro tuto „odrůdu“ Unixu), probereme si instalaci právě pro Windows. Co se týče instalace pod Linux - pokud jste byli schopni si Linux nainstalovat, instalace PHP (a serveru Apache) by neměla být problémem. Nicméně k instalaci PHP pod Linux (Apache) se určitě dostaneme.

Instalace PHP3 ve Windows
Prvním krokem by měla být instalace nějakého lokálního webového serveru. Pokud máte po ruce instalační CD s W98, v adresáři PWS by se měl nacházet Microsoft Personal Web Server (dále jen MS PWS).

Druhou (asi lepší) možností je použít server Apache. Instalační balíček si můžete stáhnout na Apache.org.Je zdarma, instalace je klasická jako všechny ostatní instalace ve Windows.

Třetí možností (pro ty, co by radši něco v češtině) je PinknetWebServer (dále jen PNWS). Program je zdarma, instalace a konfigurace by neměla činit potíže ani začátečníkům, nastavení všech potřebných parametrů je jednoduché a intuitivní přes novou ikonu v Ovládacích panelech. Stáhnout jej můžete na Pinknetu.

Vezměme typickou instalaci (to, co program sám při instalaci nabídne). V adresáři C:\Program Files\PinkNet Web Server\www\ je soubor setup1074.html, kde je podrobný popis nastavení (většinou ale není potřeba nic měnit). Tento server provozujte zatím jen s PHP3, nová beta verze PHP4 zde zatím nefunguje.

Instalační balíček samotného PHP pak najdete na PHP.net.

Instalace PHP probíhá ve dvou krocích: instalace samotného PHP a pak přidání jeho podpory do jednoho z výše zmíněných webových serverů.

Vezměme opět typický příklad: PHP rozbalíme do adresáře c:\php3. V něm pak najdeme soubor php3-ini.dist. Pokud jste PHP rozbalili do jiného adresáře než c:\php3, musíte v souboru ručně upravit všechny cesty, což je práce asi na 4 minuty). Tento soubor pak překopírujeme do adresáře s Windows (nejčastěji c:\windows) a přejmenujeme ho na php3.ini.

Tímto jste nainstalovali samotné PHP. Nyní tedy ke konfiguraci serveru.

Pokud jste použili MS PWS, pak v adresáři s nainstalovaným PHP je soubor php_iis_reg.inf. U něho pak stačí vyvolat lokální nabídku (pravé tlačítko myši) a vybrat volbu Install. (Pozor!!! Pokud máte PHP v jiném adresáři než c:\php3, musíte v souboru nejdříve upravit všechny cesty tak, aby odpovídaly skutečnosti!).

Po instalaci by se měla na ploše objevit ikona Personal Web Manageru. Pomocí něj (a volby Advanced) musíte pro adresáře, kde budou skripty uloženy, povolit volby „read“ a „execute“.

Nastavení PHP v PNWS: v záložce Interpreti přidáme novou příponu (nejlépe php3) a jako aplikaci nastavíme php.exe (při defaultní instalaci je v adresáři c:\php3).

Pokud jste použili Apache, pak v adresáři conf v souboru httpd.conf je nutno přidat tyto řádky:

ScriptAlias /php3/ "c:/php3/"
AddType application/x-httpd-php3 .php3 .php .phtml
Action application/x-httpd-php3 "/php3/php.exe"

Tolik instalace, nyní něco o testech rychlosti a webhostingu.

Ohledně srovnání verze 3 a 4: podrobně okomentované tabulky najdete na serveru Zend (PHP3 vs PHP4 a PHP4 vs ASP). Měly by vás přesvědčit, že PHP je prostě ta nejlepší volba.

Ve všech tabulkách se objevuje „optimizer“. Jedná se o překladač PHP4 do bytového kódu, což nejenže několikanásobně urychlí většinu skriptů, ale skripty samotné nepůjdou běžně přečíst jako třeba HTML, což jistě uvítají programátoři, kteří nechtějí ukazovat své zdrojové kódy zákazníkům. Bohužel tento překladač, jak to zatím vypadá, nebude zadarmo. Doufejme v opak.

„Pomalost“ jádra ve verzi 3 byla způsobena hlavně neoptimálním využíváním paměti a pomalým vykonáváním kódu. Tyto nedostatky se projevovaly hlavně u dlouhých skriptů. Slovo „pomalost“ ovšem nesmíte brát doslova – viz odkaz na tabulky výše.

Verze 4 má jádro nikoli přepracované, ale napsané úplně znovu, od základů. Autoři dali zdrojové kódy k dispozici veřejnosti, přesněji řečeno zainteresovaným odborníkům, a ti celý systém dovedli k dokonalosti. V PHP4 je zabudován debugger – umožňuje sledovat obsahy proměnných během vykonávání skriptu, nastavovat breakpointy (kód se pozastaví na určitém místě při určité události)…

Obrovskou výhodou PHP (3 i 4) je podpora širokého spektra SQL serverů. Mezi nejpoužívanější patří Oracle, MS SQL, MySQL (free, velmi rychlý, bohužel nepodporuje transakce), PostgreSQL (free, jeden z pomalejších, transakcemi naopak disponuje), Informix, InterBase (zaslechl jsem, že byly uvolněny zdrojové kódy) a univerzální ODBC.

PHP (včetně některých výše zmíněných SQL serverů) si sice můžete zprovoznit doma (viz výše), ale pravé ořechové to bude až na nějakém veřejném serveru, který kromě prostoru pro vlastní stránky nabízí i PHP. Mezi českými najdeme jeden, který donedávna nabízel prostor i PHP zdarma (nyní za 100,- Kč na 3 měsíce), a to www.jinak.cz. Zde se můžete dočkat zvučně znějících domén (grafika.jinak.cz, vsechno.jinak.cz, ecity.jinak.cz …). Na požádání vám zprovozní i PostgreSQL. Předem ale musím upozornit, že správci si vybírají, koho vezmou a koho ne.

Další tuzemský (resp. slovenský) free server s podporou PHP je www.miesto.sk.

O dalších, které by nabízely free hosting včetně PHP, nevím, pokud něco zjistíte, dejte mi vědět, v příštích pokračováních se o nich určitě zmíním.

Zahraničních je už více, obsáhlý seznam najdete na http://www.od-site.com/php/.

Diskuze (12) Další článek: Snížení cen Palmů dorazilo i k nám

Témata článku: Software, Windows, Programování, PHP, Nová odrůda, Test, Audi, Subaru, Honda, TES, Apache, Mitsubishi, Nejlepší cesta, INS, Mazda, Opel, Díl, Instalace, Odkaz, Test rychlosti, Obyčejný smrtelník, Software na Heureka.czKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu