PHP – 50. díl – budoucnost PHP – verze 5

Zatímco v celém seriálu se věnuji PHP verzi 4, v tomto díle s kulatým číslem se budu věnovat PHP verze 5, která je budoucností PHP.

Není pochyb, že jednou přijde čas a nakonec všichni skončíme u PHP verze 5. Ale zatím se tak masově neděje a mnohé weby, spíše jejich naprostá většina stále běží na PHP verze 4. Proč tomu tak je? Jednak je to proto, že finální verze PHP 5 je zatím poměrně mladá – vyšla 13. června 2004. A kromě toho není PHP verze 5 zpětně kompatibilní s verzí 4, což poněkud činí obtížnějším přechod mezi verzemi PHP.

Nejčerstvější verze PHP 5 je verze 5.0.3, která vyšla 15. prosince 2004. Můj osobní názor je, že to zatím příliš raná verze na to, aby se hodila pro ostré nasazení. Ze zkušenosti z vývoje čtyřkových verzí PHP vím, že podobně rané verze trpěly množstvím chyb, a mnohé užitečné funkce, které dnes běžně používáme byly přidány daleko později. Předpokládám proto analogicky, že i PHP verze 5.0.3 se dá považovat zatím spíše za vývojovou verzi, a že verze vhodná k ostrému nasazení nás spíše teprve ještě čeká.

Naproti tomu se PHP verze 4 stále ještě nepovažuje za něco, co by mělo být zahozeno. PHP verze 4 se stále vyvíjí a stále vznikají nové verze. Poslední verze je 4.3.10, která vyšla 14. prosince 2004. Mnohé hostingy dnes stále nabízejí pouze PHP verze 4. Faktem je, že pro PHP 4 vznikla spousta projektů, a hlavně samotné PHP 4 je dnes odladěnější a rozhodně stabilnější, než PHP 5.

Co je nového v PHP 5?

PHP 5 zlepšuje PHP 4 zejména v těchto důležitých oblastech:

 • objektově orientované programování
 • databáze
 • XML

Objektově orientované programování v PHP 5

V PHP5 je nový objektový model. Manipulace PHP 5 s objekty je kompletně přepsána, má lepší výkonnost a více možností. Nyní se tedy můžeme těšit z následujících přidaných funkcí:

 • konstruktory
 • destruktory
 • přidání viditelnosti do proměnných a metod
 • statické proměnné a metody
 • konstanty v objektech
 • abstraktní třídy
 • interfaces – rozhraní
 • přetěžování metod __get, __set, __call
 • iterace přes datové členy
 • metoda __toString pro převod do řetězce
 • magické metody __sleep a __wakeup
 • klíčové slovo final
 • klonování objektů
 • reflection API pro zpětnou analýzu objektů

Co se týká objektů, je tedy novinek více, než dostatek. Při pročítání manuálu se člověk neubrání dojmu, že právě v oblasti objektově orientovaného programování jsou největší změny v PHP 5 oproti PHP 4. S objekty se v PHP 5 zkrátka zachází úplně jinak.

Databáze v PHP 5

V PHP 5 jsou dvě významné změny co se týká databází:

 • nové rozhraní pro MySQL databází nazvané mysqli
 • zabudování sqlite databáze

Co se týká MySQL, tak hlavní novinkou je nové rozhraní pro MySQL nazvané mysqli. Je to objektově orientované rozhraní, které využívá možností objektů v PHP 5, a které plně využívá možnosti MySQL verze 4.1. Bohužel, pokud potřebujete pracovat s MySQL verze 4.1 a vyšší, tak se nevyhnete použití mysqli, a pro mnoho lidí to znamená přepis svých skriptů psaných pro PHP 4. Zvláště pokud jste funkce pro práci s MySQL natvrdo „zadrátovali“ do svých PHP skriptů, donutí vás brzy vývoj v této oblasti své skripty přepsat.

Novinkou je také zabudování SQLite databáze. SQLite je šikovná embedded databáze, která má všechny svá data uložená v jednom jediném databázovém souboru. Upřímně řečeno, SQLite je velice zajímavá databáze, která má vynikající vlastnosti. Nemusíte jí vůbec instalovat, když máte PHP 5, máte i SQLite. Má podporu pro transakce, views a triggery, čímž překonává i MySQL.

XML v PHP 5

PHP 5 mají propracovanou podporu XML, jako základ sloužila knihovna libxml2. Je tu nové rozšíření, které se nazývá SimpleXML, se kterým se pracuje opravdu jednoduše. Trochu mě ovšem mate, že v manuálu je označena podpora SimpleXML jako experimentální, tedy autoři PHP nevylučují možnost, že z příštích verzí PHP ji mohou vyjmout.

Závěr

PHP 5 znamená velký krok kupředu zejména tehdy, pokud si libujete v objektech. Nabízí v oblasti objektů opravdu velmi mnoho nového a hodnotného. Na druhé straně si PHP 5 musí svou cestu teprve vydobýt, protože v určitých případech znamená nutnost přepsat své projekty z PHP 4.

Diskuze (18) Další článek: Microsoft nabídne možnost legalizace nepravých Windows

Témata článku: Software, Budoucnost, Programování, PHP, Trigger, Nové rozhraní, Verse, Verze, Raná verze, Ostrá verze, Vynikající vlastnost, Nová metoda, Díl


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

** Na internetu jsou tisíce nezabezpečených chytrých domácností ** Podívali jsme se na jednu z britského Brightonu ** Útočník sestaví kompletní socioekonomický profil rodiny

Jakub Čížek | 24

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny