Zahajujeme další seriál, ve kterém se zaměříme na jazyk PHP, jeho možnosti, syntaxi a příklady jeho využití.
Každý z nás si už nejméně jednou při pohledu na nějakou www stránku položil otázku, jak to ti autoři vlastně udělali. Někdy je to stránka s oslňující grafikou, jindy za sebou myš zanechává efektní stopu, pak je to zase stránka vytvořená na míru právě vám. Kdo například využívá freemailových služeb (
Atlas,
Seznam,
Email, ...) a vybírá si poštu přes www rozhraní, ví, o čem mluvím.
Na Atlasu se o generování stránek pro jednotlivé uživatele stará ASP. ASP (active server pages) je jazyk vyvinutý firmou Microsoft, pracuje tudíž pouze na serverech, kde běží Windows NT Server, což je z hlediska peněz docela tučná sumička. Třeba na Emailu použili PHP (poznáte to podle přípony - phtml, php3 nebo php, záleží na konfiguraci serveru).
Kdo se o Internet a související technologie zajímá podrobněji, jistě si zkusil udělat svoji vlastní stránku. Mnohé tahle možnost prezentace chytla a jak pronikali do tajů jazyka HTML, museli se naučit ještě nějaký skriptovací jazyk (JScript, VBScript, nejlépe však JavaScript). V základě je možno rozlišit 2 druhy těchto „jazyků". Buď probíhají přímo u vás v prohlížeči (výše zmíněné n-scripty), nebo proběhnou na serveru (ASP, PHP, CGI, …). Výhodou těch prvních je rychlost odezvy na to, co uživatel právě dělá. Ideální jsou na kontrolu smysluplnosti údajů, které jste zadali do nějakého formuláře. Malou nevýhodou je, že ne všechny prohlížeče tyto jazyky podporují. Co se týče těch druhých (ASP, PHP), jejich obrovská výhoda je, že výsledkem jejich „práce" je čistý HTML kód, se kterým si poradí všechny prohlížeče bez ohledu na věk a pohlaví. Tyto jazyky navíc obsahují funkce pro spolupráci s databázemi, …
Pokud chcete udělat stránky s rychlou odezvou na činnost uživatele, pak nejlepším řešením je kombinace JavaScriptu (jednoduchá kontrola údajů ještě před odesláním na server) a PHP (ASP), které odeslané (a snad správné) údaje zpracuje definitivně (uloží je do databáze, vygeneruje na jejich základě další stránku, …)
Abychom se konečně dostali k PHP, což je naším původním záměrem, základy položil (a na vývoji se stále aktivně podílí) v roce 1994 pan Lerdorf. Původní název Personal Home Page Tools se několikrát změnil, postupně přibyla podpora SQL. Dnes sami autoři tento jazyk nazývají PHP: Hypertext Preprocessor.
Jedná se o skriptovací jazyk přímo vyvinutý tak, aby se dal pohodlně začlenit do HTML kódu. Vyvíjejí ho programátoři zase pro programátory a na syntaxi a množství užitečných funkcí je to opravdu vidět. Syntaxe je jednoduchá, účelná, přehledná. Zatímco ASP má nejblíže k Visual Basicu, PHP zase více osloví programátory v C/C++.
V tomto okamžiku se používá verze 3, ve fázi bety je verze 4 (mnohem rychlejší než trojka).
V dalších pokračováních na téma PHP budeme uvádět i příklady, nicméně pro ty, kteří se tomuto jazyku budou chtít věnovat podrobněji, musím doporučit knihu od Jirky Koska “PHP - tvorba interaktivních internetových aplikací“, kterou si s desetiprocentní slevou můžete koupit na Vltavě. Vzhledem k tomu, že mýma rukama prošly desítky nejrůznějších odborných knih a manuálů, mohu s jistotou napsat, že se jedná o nejlépe napsanou příručku, jakou jsem kdy viděl. Přehledná, srozumitelná, s obrovským počtem příkladů, s výčtem drtivé většiny funkcí na konci. Nezbytná je samozřejmě kapitola detailně popisující instalaci a konfiguraci na všech platformách, které PHP podporuje.
Tento článek ukončíme odkazem na mateřské stránky PHP, příště rozebereme instalaci PHP, webhosting, a další.