PHP - to nejlepší je zadarmo

Zahajujeme další seriál, ve kterém se zaměříme na jazyk PHP, jeho možnosti, syntaxi a příklady jeho využití.
Každý z nás si už nejméně jednou při pohledu na nějakou www stránku položil otázku, jak to ti autoři vlastně udělali. Někdy je to stránka s oslňující grafikou, jindy za sebou myš zanechává efektní stopu, pak je to zase stránka vytvořená na míru právě vám. Kdo například využívá freemailových služeb (Atlas, Seznam, Email, ...) a vybírá si poštu přes www rozhraní, ví, o čem mluvím.

Na Atlasu se o generování stránek pro jednotlivé uživatele stará ASP. ASP (active server pages) je jazyk vyvinutý firmou Microsoft, pracuje tudíž pouze na serverech, kde běží Windows NT Server, což je z hlediska peněz docela tučná sumička. Třeba na Emailu použili PHP (poznáte to podle přípony - phtml, php3 nebo php, záleží na konfiguraci serveru).

Kdo se o Internet a související technologie zajímá podrobněji, jistě si zkusil udělat svoji vlastní stránku. Mnohé tahle možnost prezentace chytla a jak pronikali do tajů jazyka HTML, museli se naučit ještě nějaký skriptovací jazyk (JScript, VBScript, nejlépe však JavaScript). V základě je možno rozlišit 2 druhy těchto „jazyků". Buď probíhají přímo u vás v prohlížeči (výše zmíněné n-scripty), nebo proběhnou na serveru (ASP, PHP, CGI, …). Výhodou těch prvních je rychlost odezvy na to, co uživatel právě dělá. Ideální jsou na kontrolu smysluplnosti údajů, které jste zadali do nějakého formuláře. Malou nevýhodou je, že ne všechny prohlížeče tyto jazyky podporují. Co se týče těch druhých (ASP, PHP), jejich obrovská výhoda je, že výsledkem jejich „práce" je čistý HTML kód, se kterým si poradí všechny prohlížeče bez ohledu na věk a pohlaví. Tyto jazyky navíc obsahují funkce pro spolupráci s databázemi, …

Pokud chcete udělat stránky s rychlou odezvou na činnost uživatele, pak nejlepším řešením je kombinace JavaScriptu (jednoduchá kontrola údajů ještě před odesláním na server) a PHP (ASP), které odeslané (a snad správné) údaje zpracuje definitivně (uloží je do databáze, vygeneruje na jejich základě další stránku, …)

Abychom se konečně dostali k PHP, což je naším původním záměrem, základy položil (a na vývoji se stále aktivně podílí) v roce 1994 pan Lerdorf. Původní název Personal Home Page Tools se několikrát změnil, postupně přibyla podpora SQL. Dnes sami autoři tento jazyk nazývají PHP: Hypertext Preprocessor.

Jedná se o skriptovací jazyk přímo vyvinutý tak, aby se dal pohodlně začlenit do HTML kódu. Vyvíjejí ho programátoři zase pro programátory a na syntaxi a množství užitečných funkcí je to opravdu vidět. Syntaxe je jednoduchá, účelná, přehledná. Zatímco ASP má nejblíže k Visual Basicu, PHP zase více osloví programátory v C/C++.

V tomto okamžiku se používá verze 3, ve fázi bety je verze 4 (mnohem rychlejší než trojka).

V dalších pokračováních na téma PHP budeme uvádět i příklady, nicméně pro ty, kteří se tomuto jazyku budou chtít věnovat podrobněji, musím doporučit knihu od Jirky Koska “PHP - tvorba interaktivních internetových aplikací“, kterou si s desetiprocentní slevou můžete koupit na Vltavě. Vzhledem k tomu, že mýma rukama prošly desítky nejrůznějších odborných knih a manuálů, mohu s jistotou napsat, že se jedná o nejlépe napsanou příručku, jakou jsem kdy viděl. Přehledná, srozumitelná, s obrovským počtem příkladů, s výčtem drtivé většiny funkcí na konci. Nezbytná je samozřejmě kapitola detailně popisující instalaci a konfiguraci na všech platformách, které PHP podporuje.

Tento článek ukončíme odkazem na mateřské stránky PHP, příště rozebereme instalaci PHP, webhosting, a další.

Diskuze (31) Další článek: Computer 2/00

Témata článku: Software, Prohlížeče, Programování, PHP, Syntax, Nejlepší, Související technologie, Nezbytný údaj, Nezbytný základ, Původní výhoda, Původní funkce


Určitě si přečtěte

WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5