PHP - 32. díl – phpMyAdmin - úvod

Dnešní díl bude věnován úvodu do práce s phpMyAdmin. phpMyAdmin je velmi vhodný nástroj pro začátečníky při práci s databází MySQL.
Pokud ještě nemáte stáhnutou verzi intranetového serveru s phpMyAdmin, stáhněte si jej prosím, pro dnešní díl jej budete potřebovat. V dalším textu budu předpokládat, že jej máte nainstalovaný.

Spuštění phpMyAdmin

Nejdříve je potřeba spustit webový server a databázi pomocí Start menu, dále přes položky "Programy" a "Intranetový server" spustíme položky "Apache WWW server" a "MySQL databáze".

Nyní spustíme internetový prohlížeč a do řádku s adresou napíšeme http://localhost/, a odklepneme pomocí klávesy Enter. Objeví se stránka, na které bude i řádek phpMyAdmin. Když na tento řádek klikneme, ocitneme se v prostředí phpMyAdmin.

Práce s databázemi pomocí prostředí phpMyAdmin

Po spuštění prostředí phpMyAdmin uvidíte dva sloupce. V levém užším sloupci můžete vybrat už existující databázi. Na pravé straně najdete víceúčelové odkazy ke všemu možnému, mimo jiné i k vytvoření nové databáze.

Zkuste třeba v levém sloupci s nápisem "(Databáze)…" vybrat databázi pokus. Okamžitě se vám změní pravá polovina na možnosti správy databáze pokus. Mimo jiné uvidíte i databázovou tabulku Osoby.

Zkuste se teď vrátit v levém sloupci zpět na nápis "(Databáze)…", abyste se dostali na správu celé MySQL.

Zkusíme založit novou databázi s názvem test. Napište slovo test do volného editačního pole vedle tlačítka Vytvořit a pak klikněte na tlačítko Vytvořit. Objeví se vám v pravém sloupci informace o nové databázi test a sdělení, že v databázi test není ještě žádná databázová tabulka. Databázi test budeme potřebovat v další části pro práci s tabulkami.

Takto můžete snadno vytvářet nové databáze a dívat se do existujících databází.

Práce s tabulkami v prostředí phpMyAdmin

Vyberte v levém sloupci databázi test, kterou jsme před chvílí vytvořili. Zkusíme si v databázi test vytvořit i nějaké databázové tabulky. Pokud vyberete v levém sloupci databázi test, bude to vypadat nějak takto:

Klepněte pro větší obrázek

Protože v databázi test nemáme zatím vytvořenou žádnou databázovou tabulku, objevuje se nápis "V databázi nebyla nalezena ani jedna tabulka". Pod tímto nápisem jsou pole k vytvoření nové tabulky.

Zkusíme si vytvořit novou databázovou tabulku pro seznam knih. Tabulka se bude jmenovat knihy a bude mít 4 sloupce: pořadové číslo knihy, název knihy, autora a počet stránek. Proto do pole Název napíšeme knihy a do pole Sloupce napíšeme číslici 4 a klikneme na tlačítko Proveď.

Objeví se nám 4 řádkový formulář pro zadání vlastností jednotlivých sloupců tabulky. Tento 4 řádkový formulář vyplníme přesně podle následujícího obrázku (obrázek je rozdělen na 2 obrázky kvůli značné šířce formuláře):

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

První sloupec tabulky knihy se bude jmenovat Cislo, bude typu INT, tedy bude obsahovat celé číslo. Ve vlastnostech je UNSIGNED, což značí, že nebude obsahovat záporná čísla, tedy pouze čísla bez znaménka. V poli Extra je auto_increment, čímž říkám, že databáze bude doplňovat pořadové číslo sama automatickým přičítáním jedničky. Dále je tento sloupec tabulky označen jako Primární klíč.

Druhý sloupec tabulky knihy se bude jmenovat Nazev a bude typu VARCHAR, tedy bude obsahovat textový řetězec proměnné délky. V poli délka je hodnota 30, čímž říkám, že textový řetězec bude mít maximální délku 30 znaků.

Třetí sloupec se bude jmenovat Autor, bude typu VARCHAR a v poli délka bude nastaveno, že bude obsahovat maximálně 30 znakový textový řetězec.

Poslední, čtvrtý sloupec se bude jmenovat Stranek a bude obsahovat počet stránek knihy. Počet stránek je typu INT a ve vlastnostech je UNSIGNED, protože počet stránek bude nezáporné celé číslo.

Po vyplnění formuláře klikněte na tlačítko s nápisem Ulož. Tím se celá tabulka knihy skutečně vytvoří. Objeví se vám stránka s možností editace tabulky knihy. Ve stránce je skryto poměrně dost možností, které na první pohled vypadají trochu nepřehledně.

Stránka začíná nápisem "Tabulka knihy byla vytvořena" a pod ním je SQL příkaz, který sloužil k vygenerování celé tabulky. Pod SQL příkazem je řádek tlačítek. Tlačítka, které mají černý nápis nejde momentálně použít. Tlačítka mají následující funkce:

  • Struktura - zobrazí strukturu tabulky, tedy jednotlivé sloupce tabulky.
  • Projít - umožňuje procházet daty tabulky, tedy zobrazovat obsah jednotlivých řádků tabulky
  • SQL - umožňuje zadat a provést SQL příkaz
  • Vyhledávání - umožňuje vyhledávat v datech tabulky
  • Vložit - slouží pro vložení nových dat do tabulky
  • Export - pro exportování dat tabulky do různých formátů
  • Úpravy - různé administrační akce s tabulkou
  • Vyprázdnit - slouží pro smazání všech dat v tabulce
  • Odstranit - slouží pro odstranění celé tabulky

Pod tlačítky je přehledně uveden seznam sloupců tabulky i s možností změny sloupců:

Klepněte pro větší obrázek

V seznamu sloupců tabulky je možné i upravovat sloupce. Po kliknutí na ikonku zápisníčku s tužkou je možné měnit vlastnosti sloupce. Po kliknutí na ikonku popelnice je možné sloupec odstranit. Zbylé ikonky jsou na nastavování indexů.

Pod seznamem sloupců následují 3 malé tabulky se seznamem indexů, s využitím místa a se statistikou řádků. Dále je vše odděleno čarou a pod čarou je možnost zadat SQL příkaz.

Až budete chtít příště pracovat s tabulkou knihy pomocí phpMyAdmin, jednoduše vyberete v levém sloupci na stránce databázi test. V levém sloupci se vám pak objeví seznam tabulek v databázi test. Kliknete na tabulku knihy a v pravém sloupci se vám opět zobrazí stránka podobná té, kterou vidíte po vytvoření tabulky knihy, a kterou jsem popisoval výše.

Diskuze (13) Další článek: Via Technologies nabízejí software pro bezpečné mazání disků

Témata článku: Software, Programování, PHP, Pravá polovina, Jednotlivé položky, Primární klíč, Následující řádek, Textový řetězec, Editační možnosti, Pole, Různé znaky, Kniha, Textové pole, Nový typ, Pravé tlačítko, Nový objev, Sloupec, Díl


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 11

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně