Ahoj,
pls jak spravne naformatuji datum do tvaru dd.mm.yyyy, kdyz mne ho databaze vraci ve tvaru yyyy-mm-dd.
$query = "select date from ...$result = mysql_query($query) if ($line = mysql_fetch_array($result, MYSQL_ASSOC)) { print $line['date'].'<br>';
sloupec date je typu DATE.
1)neni v tom clanku nejaky neukonceny bold nebo prekrizene tagy?2)o php ani slovo, myslim ze spise nez vyuka sql by se hodily priklady jak osetrit vstup (cisla, texty apod)
Zajímalo by mě jak pomocí select prečíst datum pres ODBC z Excel tabulky. Jde mi o vyfiltrování záznamů třeba za měsíc leden. Datumy v excelu jsou zadány v běžném formátu 1.1.2004 - 31.1.2004. Nezajímá mě ODBC_EXEC(), ale to jak zadat příslušné datumy v klauzuli WHERE. Dík za rozumné odpovědi
teprve 30. dil a uz se tu probira pouziti SQL prikazu a dokonce tak straslive slozitych, jako je INSERT?
Taková drobnost. Při vyjmenovávání sloupců (nejen sloupců, všech uživatelských jmen definovaných v DB)v MySQL databázi je vhodnější používat zpětný apostrof. Vyhneme se problémům související s tím, že jméno odpovídá klíčovému slovu. Příklad za všechny, pokud jsi políčko s primárním klíčem nazvu index, zaručeně jakýkoliv příkaz pracující s tímto políčkem selže, pokud apostrofy nepoužiju.INSERT INTO `Osoby` (`Jmeno`,`RodneCislo`,`Adresa`,`Telefon`)VALUES ('Jan Novotný','701212/1234','Novohradská 5','303456789')Zpětné apostrofy hledejte na anglické klávesnici vlevo vedle 1.
Na `SK klávesnici` AltGr+7
Nechci být rejpavý, ale kladu si otázku co dělá výklad SQL v seriálu o PHP? Rozumím tomu, že je dobré zmínit použítí SQL v PHP. Připadně poukázat na odlišnosti MySQL nebo nějaké vychytávky. Proč je však v seriálu o PHP podáván výkladat SQL? Na tomto místě by snad bylo vhodné zmínit odkazy na dané téma a dále se tím nezabývat. Předpokládám, že přísště se můžeme těšit na výkldat příkazu UPDATE .
asi preto aby rychlokvaskam stacilo precitat len 1 serial
Ano, i ja jsem rychlokvaska, ale kdyz ho prectu, muzu uz zacit delat, a kdyz narazim na problem tak proste zkouknu manual k PHP nebo SQL. Ale mas pravdu, idealni pro rychlokvasky.
Asi proto, ze pouziti PHP a SQL databazi spolu hodne souvisi. Bez vyuziti databazi je PHP hodne bezzube...
Mozna je to profesionalni deformace, ale uz si ani nedokazu predstavit PHP skript bez pouziti db :)
Seriál je opravdu pro rychlokvašky, ale přesto si myslím, že není nutné zabíhat až to takovýchto detailů. To by autor mohl na několik dílů rozebírat OOP, regulární výrazy, správu souborů (ideálně ve win i linuxu), XML atd. Myslím, že je v seriálu nutné zmínit v PHP praci s těmito oblastmi, ale rozhodně není nutné zabíhat až to takovýchto detailů. To pak není seriál o PHP, ale o programování webu, aneb "Web snadno a rychle ..." .
Myslím, že místo rozsáhlého výkladu souvisejícího tématu (např. diskutované SQL) by stačilo uvést link na web nebo přímo seriál na toto téma. Pak se i rychlokvaška může patřičně vzdělat. Nechci upírat autorovi snahu, ale myslím, že seriál věnovaný SQL bude přece jen trochu kvalitnější úrovně ... Tento díl jsem ani nečetl, jen mi stačilo přeject očima, proto nechci tvrdit, zda by to bylo jinde napsáno lépe.
Například bych tu spíše uvítal návod na použití XSLT, resp konfiguraci PHP pro toto použití. Zatím jsem si to nebyl schopen u sebe rozchodit (tedy ani testovat tuto funkčnost v PHP) . A zrovna tohle je velmi dobrá funkčnost pro tvorbu webu.
"rozebírat OOP, regulární výrazy, správu souborů (ideálně ve win i linuxu), XML atd. "myslim, ze to sjou docela zajimave veci..."Například bych tu spíše uvítal návod na použití XSLT"pred chvili si tvrdil, ze te nezajima XML
ad1) ano jsou to zajimavé věci, ale jejich výklad nepatří do tohoto seriálu. co se však patří je návod, jak je v PHP využívat
ad2) možná jsem se špatně vyjádřil, ale mě nezajímá výklad XSLT, ale použití XSLT v PHP. to se mi ještě nepodařilo rozchodit.
Když už je celý článek jenom o INSERT a DELETE tak bych očekával jejich podrobnější popis. Krom výše uvedených poznámek bych zmínil ještě konstrukce INSERT tabulka(sloupce) SELECT sloupce FROM ....aDELETE FROM t FROM tabulka t INNER JOIN .....
A u LIMIT bych doplnil, že LIMIT 1 je vhodné používat vždy, když pomocí WHERE vybíráme a mažeme pouze jeden řádek. Je to z důvodů bezpečnosti, kdyby se nám náhodou podařilo špatně udělat to WHERE, tak by to mohlo smazat více řádků než chceme, s tím LIMITem to smaže maximálně jeden i když trřeba né ten správný, ale škoda bude menší, než kdyby to omylam smazalo vše.
za předpokladu, že vývoj nedělám nad produkční databází, bych do UPDATE nedával příkaz LIMIT=1. Můžou se tím zakrýt chyby, které je záhodno při vývoji odhalit.
Dobré to je když se opravují data na produkční databázi.
Osobně si myslím, že syntaxe se SET je o dost přehlednější. Alespoň pro někoho. Každopádně v článku o tom není zmínka, což je škoda.
Souhlasim, ale uz pred nedavnem jsem si vsiml, ze autor SET nepouziva a radeji se spokoji s lehce neprehlednym VALUES () ;)
AFAIK syntaxe INSERT se SET neni soucast standardniho SQL, takze je IMHO dobre, ze autor pouziva v serialu pro zacatecniky syntaxi, ktera jim pobezi i na jinejch DB
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.