PHP - 3. díl – tvoříme první skripty

V tomto díle seriálu o PHP vytvoříme první sice jednoduché, ale skutečné, skripty.

V nadpisu článku slibuji první PHP skripty. Prosím, čtěte povídání kolem příkladů velmi pozorně, protože jsem se do povídání snažil zahrnout i mnoho důležitých informací, které budete potřebovat při vytváření každého PHP skriptu.

Půjdu přímo k věci a uvedu hned příklad velmi jednoduchého skriptu. Představme si, že třeba vytvoříme soubor s nazvem prvni.php, který bude obsahovat následující:


<html>
<head>
<title>První PHP skript</title>
</head>
<body>
<h1><?php echo date("d.m.Y H:i:s"); ?></h1>
</body>
</html>

Pokud tento PHP skriptu spustíte, zobrazí se Vám v prohlížeči aktuální datum a čas.

Jak spustit tento PHP skript?

Pokud máte nainstalovaný intranetový server z minulého dílu, tak spusťte PHP skript takto:

  • Nejdříve nastartujte intranetový server pomocí Start menu -> Programy -> Intranetový server -> Apache WWW server.
  • Vytvořte soubor prvni.php a nakopírujte ho do složky C:\inet_srv\http\doc_root\. Všechny další pokusné skripty se budou kopírovat do stejné adresáře.
  • Spusťte Internet Explorer (a nebo jiný browser, který používáte). Do řádku s adresou napište http://localhost/ a odklepněte klávesou Enter.
  • V seznamu souborů se Vám objeví nakopírovaný skript prvni.php. Kliknutím na nápis první.php skript pustíte a uvidíte výsledek přímo v Internet Exploreru.
  • Pokud budete chtít spustit další skripty, tak stačí pouze nakopírovat příslušné soubory do složky C:\inet_srv\http\doc_root\ a poslat Internet Explorer na adresu http://localhost/, kde můžete klepnutím spustit libovolný skript.

Pokud nemáte nainstalovaný intranetový server a chcete zkoušet PHP skripty přímo na webu, pak prostě soubor prvni.php nahrajte pomocí FTP na web jako běžnou HTML stránku. Pak Internet Explorer nasměrujte na adresu vašeho webu a na konec přidejte /prvni.php. Stejně tak to udělejte i s dalšími pokusnými skripty v tomto i dalším díle.

Tím jsem popsal, jak skript vyzkoušet, a vrátím se k vysvětlení, jak vlastně náš první PHP skript pracuje.

Jak pracuje tento PHP skript?

Když dojde ke spuštění skriptu, PHP si všímá jen toho místa v našem souboru, které začíná <?php a končí ?>. Jen tento malý kousek je totiž skutečné PHP. Všechno ostatní je jen čistý HTML jazyk, který je při spuštění skriptu pouze beze změny poslán browseru.

Pokud to trochu zjednoduším, každý PHP soubor je tedy střídavě z kousků HTML a z kousků pravých PHP skriptů. Tedy určité kousky PHP souboru jsou vykonávány v HTML módu, tedy naprosto doslova a beze změny jsou přímo poslány browseru. A jiné kousky jsou vykonávány v PHP módu a jsou prováděny jako příkazy programovací jazyka. Takové kousky, které chceme vykonávat v PHP módu musíme speciálně označit. V našem příkladě je označený kousek v PHP módu tak, že začíná značkou <?php a končí značkou ?>. Možností, jak označit kousek v PHP módu je ovšem více:

  • První možností je označit začátek značkou <? a konec značkou ?>. Tento způsob je často používaný, ale pokud můžete, nepoužívejte jej, a rozhodně dejte přednost následující druhé možnosti. Tento první způsob je navíc možné v konfiguraci PHP zakázat, takže nemáte ani jistotu, že bude fungovat vždy a všude.
  • Druhou možností je označit začátek značkou <?php a konec značkou ?>, tedy stejně, jako v našem příkladu. Pokud můžete, používejte tento způsob. Jednak pracuje zaručeně naprosto vždy a všude a navíc umožňuje nejlepší spolupráci s XML a XHTML technologiemi.
  • Další možností je označit začátek <script language="php"> a konec značkou </script>. Tato možnost se skoro nepoužívá, a je k dispozici hlavně pro spolupráci se staršími verzemi Front Page. Rovněž tato možnost funguje vždy, ale pokud můžete používejte druhou možnost.
  • Poslední možností je používání tzv. ASP stylu, tedy začátek je označen jako <% a konec jako %>. Pokud můžete, tak tuto čtvrtou možnost nepoužívejte vůbec, mimo jiné i proto, že funguje jenom někde.

Pokud to tedy shrnu, jistotu, že to bude fungovat máte jenom u 2. a 3. možnosti. Je všeobecně doporučováno používat striktně 2. možnost, kterou jsem použil i já, a i do budoucna nebudu používat nic jiného.

Dostal jsem se postupně tedy k tomu, že skutečný kousek PHP v našem příkladu je pouze

echo date("d.m.Y H:i:s");

Co tedy tento kousek provádí? Používám v něm příkaz echo, který slouží jako univerzální příkaz k výpisům. Za slovem echo je uvedeno, co se požaduje vypsat. V našem příkladě je to tedy funkce s názvem date, která se používá pro zobrazení data, času, nebo obojího dohromady. Funkce date je velmi univerzální a dokáže vypsat datum a čas prakticky v jakémkoli formátu, na který si jenom vzpomenete. V řetězci uvnitř závorek je pak uvedeno, jaký formát data a času si vlastně přejeme. Každé písmeno značí určitý druh údaje a jeho způsob výpisu. Co které písmeno znamená se můžete podívat do tabulky, která je uvedená níže.

Pokud se tedy podívám do našeho příkladu, je zde uvedeno, že si přejeme formát datumu a času zapsaný takto:

d.m.Y H:i:s

Rozkódovat tento formát můžeme podle níže uvedené tabulky. Písmeno d znamená, že chci vypsat den v měsíci. Protože pokračuje tečka, za dnem v měsíci bude tedy tečka. Dále je uvedeno písmeno m, což znamená vypiš číslo měsíce, pak za něj tečku. Pokračuje se písmenem Y, což značí vypiš rok. Tím je vypsáno celé datum. Za datum vypíše mezeru a za ní bude uveden čas ve formátu hodiny:minuty:sekundy, jednotlivé části času budou odděleny dvojtečkami.

Písmeno Význam písmena uvnitř funkce date
a Vypíše am pro dopoledne, nebo pm pro odpoledne.
A Vypíše AM pro dopoledne, nebo PM pro odpoledne.
B Vypíše tzv. internetový čas Swatch (je v rozsahu 000 až 999)
d Den měsíce, dvě číslice s úvodními nulami (01 až 31)
D Anglická třípísmenná zkratka dnes v týdnu (Mon až Sun)
F Anglický název měsíce (January až December)
g 12-hodinový formát hodiny bez úvodních nul (1 až 12)
G 24-hodinový formát hodiny bez úvodních nul (0 až 23)
h 12-hodinový formát hodiny s úvodními nulami (01 až 12)
H 24-hodinový formát hodiny s úvodními nulami (00 až 23)
i Minuty s úvodními nulami (00 až 59)
I Vypíše 1, pokud je letní čas 1, nebo 0, pokud není.
j Den v měsíci bez úvodních nul (1 až 31)
l Anglický název dne v týdnu (Monday až Sunday)
L Vypíše 1, pokud je přestupný rok, nebo 0, pokud není
m Číslo měsíce s úvodními nulami (01 až 12)
M Anglická třípísmenná zkratka měsíce (Jan až Dec)
n Číslo měsíce bez úvodních nul (1 až 12)
O Odchylka od Greenwichského času (GMT) v hodinách. Příklad: +0200
r Datum formátované podle normy RFC 822 Příklad: Thu, 21 Dec 2000 16:01:07 +0200
s Sekundy s úvodními nulami (00 až 59)
S Anglická pořadová přípona dne v měsíci, 2 znaky st, nd, rd nebo th.
t Počet dní v daném měsíci (28 až 31)
T Nastavení časového pásma na tomto počítači Příklady: EST, MDT ...
U Počet sekund od 1. ledna 1970
w Číselná reprezentace dne v týdnu 0 (pro neděli) až 6 (pro sobotu)
W Číslo týdne (0 až 51)
Y Rok jako čtyřmístné číslo. Příklady: 1999 nebo 2003
y Poslední dvě číslice roku. Příklady: 99 nebo 03
z Pořadové číslo dne v roce (0 až 366)
Z Posun časového pásma v sekundách. (-43200 až 43200)

Druhý příklad: výpis čistého textu

Zkusme teď druhý příklad. Ten ukáže, jak pomocí příkazu echo vypsat čistý text. Řekněme, že pomocí PHP budeme chtít vypsat třeba větu „Buď vítán!“. Pomocí příkazu echo to uděláme velice snadno:

echo "Buď vítán!";

Já myslím, že toto je jasné, ale příkaz echo umožňuje vypsat najednou i více řetězců. Jenom je potřeba je oddělit čárkami:

echo "Buď"," ","vítán!";

Jak vidíte, právě jsem stejnou větu vypsal pomocí tří řetězců. Jednotlivé řetězce je potřeba oddělit čárkami. Vše je potřebné ukončit středníkem, tak jako v předcházejících případech. Středníkem se ukončuje každý příkaz v PHP a podle středníku pozná PHP při spuštění, kde končí jeden příkaz a začíná další.

Pokud byste si chtěli i tyto příklady s příkladem echo vyzkoušet, jednoduše vytvořte soubor s názvem třeba druhy.php, do kterého uložte třeba:


<html>
<head>
<title>První PHP skript</title>
</head>
<body>
<h1><?php echo "Buď vítán!"; ?></h1>
</body>
</html>

Diskuze (50) Další článek: SCO nabízí licence i koncovým uživatelům Linuxu

Témata článku: Software, Programování, Internet Explorer, PHP, Letní čas, První hodina, December, Anglický název, TV +, Přestupný rok, První měsíc, Díl, Echo, Následující minuta, První spuštění, Malý kousek, Deco, Swatch, Druhý příklad, Skript, Head


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu