Adobe | Adobe Photoshop

Photoshop a Illustrator běží v prohlížeči. Webové verze grafických nástrojů jsou ovšem okleštěné

Na konferenci Max 2021 předvedlo Adobe řadu novinek, pozornost si pro sebe ale lehce ukradne Photoshop. V historii úspěšného fotoeditoru půjde o krok významný (v dlouhodobém měřítku), byť zatím relativně malý. Photoshop totiž dorazil na web. Doteď vznikal jen jako nativní klient pro Windows, macOS a od roku 2019 také pro iPadOS.

Své případné nadšení umírněte, protože první kroky na webu jsou relativně skromné. Jedná se o výrazně zjednodušenou aplikaci oproti plnohodnotným Photoshopům pro výše uvedené platformy. Zatím ji výrobce označuje jako betaverzi. Nachystal také webový Illustrator, jeho betaverze se ale testuje jen v uzavřeném okruhu.

Jde o spolupráci. Adobe vytěžuje cloud

Adobe mělo k Photoshopu v prohlížeči nakročeno delší dobu. Nejdříve nabídlo ukládání pracovních souborů PSD do cloudu, abyste s nimi mohli pracovat napříč zařízeními. Letos v únoru už bylo možné soubory v cloudu sdílet s ostatními s možností komentování přímo na webu.

Úpravy fotografií se nicméně odehrávaly v klasickém Photoshopu. To teď přestává platit aspoň z části. Webový Photoshop vzniká v první řadě jako další nástroj podporující týmovou spolupráci, který poslouží na okamžité menší úpravy. (Můžete ovšem i sami upravovat své soukromé obrázky.)

Na větší editace zbude plnohodnotný editor pro osobní počítače a iPady, jak ho roky známe. V pilotním provozu Photoshop na webu nabízí následující funkce:

  • Sdílení přes cloud. Soubory v cloudu mohou ostatní komentovat nebo je anotovat – nemusí ani vlastnit licenci k Photoshopu, což se hodí ve vztahu tvůrčí firma a klient. Můžete také sdílet tak, aby šlo soubor přímo editovat, Adobe ale neříká, že by bylo možné upravovat ve více lidech v reálném čase.
  • Úprava grafiky. I zjednodušený Photoshop pracuje s vrstvami a maskami. Nabízí pár nástrojů pro výběr a retušování (mj. štětec nebo plechovka). Můžete také ořezávat nebo přidávat text.

Jak Photoshop, tak Illustrator podporují pouze Chrome a Edge. Jedná se oficiálně o betaverze a čeká nás ještě dlouhý vývoj. Není ovšem vyloučené, že jednoho dne by v prohlížečích mohly běžet plnohodnotný Photoshop a Illustrator. Adobe navíc už někteří předběhli, takže víme, že by to jít skutečně mělo. Viděli jste, co v prohlížeči dokáže konkurent jménem Photopea?

Adobe své grafické webové nástroje prodává primárně přes spolupráci. Spolu s nimi v soukromých betaverzích spouští týmové prostředí Creative Cloud Spaces a Creative Cloud Canvas.

Zdroje: Adobe Blog (1 | 2) | tisková zpráva

Váš názor Další článek: Konečně pořádná konkurence pro GoPro. DJI má novou akční kameru Osmo Action 2

Témata článku: Cloud, Chrome, Web, iPad, Adobe, Fotografování, Soubor, Betaverze, Grafický editor, Adobe Photoshop, Chrome a Edge, Webová verze, Nástroj, Prohlížeč, PhotoshopVelký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress