Adobe | Adobe Photoshop

Photoshop a Illustrator běží v prohlížeči. Webové verze grafických nástrojů jsou ovšem okleštěné

Na konferenci Max 2021 předvedlo Adobe řadu novinek, pozornost si pro sebe ale lehce ukradne Photoshop. V historii úspěšného fotoeditoru půjde o krok významný (v dlouhodobém měřítku), byť zatím relativně malý. Photoshop totiž dorazil na web. Doteď vznikal jen jako nativní klient pro Windows, macOS a od roku 2019 také pro iPadOS.

Své případné nadšení umírněte, protože první kroky na webu jsou relativně skromné. Jedná se o výrazně zjednodušenou aplikaci oproti plnohodnotným Photoshopům pro výše uvedené platformy. Zatím ji výrobce označuje jako betaverzi. Nachystal také webový Illustrator, jeho betaverze se ale testuje jen v uzavřeném okruhu.

Jde o spolupráci. Adobe vytěžuje cloud

Adobe mělo k Photoshopu v prohlížeči nakročeno delší dobu. Nejdříve nabídlo ukládání pracovních souborů PSD do cloudu, abyste s nimi mohli pracovat napříč zařízeními. Letos v únoru už bylo možné soubory v cloudu sdílet s ostatními s možností komentování přímo na webu.

Úpravy fotografií se nicméně odehrávaly v klasickém Photoshopu. To teď přestává platit aspoň z části. Webový Photoshop vzniká v první řadě jako další nástroj podporující týmovou spolupráci, který poslouží na okamžité menší úpravy. (Můžete ovšem i sami upravovat své soukromé obrázky.)

Na větší editace zbude plnohodnotný editor pro osobní počítače a iPady, jak ho roky známe. V pilotním provozu Photoshop na webu nabízí následující funkce:

  • Sdílení přes cloud. Soubory v cloudu mohou ostatní komentovat nebo je anotovat – nemusí ani vlastnit licenci k Photoshopu, což se hodí ve vztahu tvůrčí firma a klient. Můžete také sdílet tak, aby šlo soubor přímo editovat, Adobe ale neříká, že by bylo možné upravovat ve více lidech v reálném čase.
  • Úprava grafiky. I zjednodušený Photoshop pracuje s vrstvami a maskami. Nabízí pár nástrojů pro výběr a retušování (mj. štětec nebo plechovka). Můžete také ořezávat nebo přidávat text.

Jak Photoshop, tak Illustrator podporují pouze Chrome a Edge. Jedná se oficiálně o betaverze a čeká nás ještě dlouhý vývoj. Není ovšem vyloučené, že jednoho dne by v prohlížečích mohly běžet plnohodnotný Photoshop a Illustrator. Adobe navíc už někteří předběhli, takže víme, že by to jít skutečně mělo. Viděli jste, co v prohlížeči dokáže konkurent jménem Photopea?

Adobe své grafické webové nástroje prodává primárně přes spolupráci. Spolu s nimi v soukromých betaverzích spouští týmové prostředí Creative Cloud Spaces a Creative Cloud Canvas.

Zdroje: Adobe Blog (1 | 2) | tisková zpráva

Váš názor Další článek: Konečně pořádná konkurence pro GoPro. DJI má novou akční kameru Osmo Action 2

Témata článku: Cloud, Web, Chrome, iPad, Fotografování, Adobe, Grafický editor, Soubor, Betaverze, Adobe Photoshop, Nástroj, Prohlížeč, Photoshop, Webová verze, Chrome a EdgeNavrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína