Photoshop 6 oficiálně

Adobe oficiálně představila Photoshop 6 a zahájila předběžné objednávky.
Adobe oficiálně představila Photoshop 6 a zahájila předběžné objednávky. Verze 6 vlajkové lodi Adobe přidává novinky především pro webové grafiky a vylepšuje integraci s dodávaným ImageReady 3.0.

Novinek pro běžné grafiky příliš není, ale opět jdou v duchu Adobe – nejsou to žádné zbytečné efekty, ale vhodné nástroje snadno začlenitelné do celkové tvorby grafiky. Již padly zmínky o integraci deformačních funkcí z Kai Power Goo přímo do Photoshopu, kde umožňují také podobně trhlé kousky s przněním obličejů, ale současně poskytují přesnou kontrolu nad rozsahem deformací, a deformace se tak dostávají spíše do pozice jemného dolaďování grafiky než do pozice totální deformace obrazu.

Nově je přímo do Photoshopu přidána podpora vektorových objektů. Není to rozhodně žádný integrovaný Illustrator, ale prostě lze nakreslit pár základních tvarů a pracovat s nimi nezávisle na rozlišení. Své využití najdou například v maskování, kdy vektorová, na rozlišení nezávislá maska bude jistě užitečná. I když je na webu Adobe uvedena řada informací k vektorovým funkcím, uvidíme, nakolik budou v reálu používány a zda spíše nebudou rozvíjeny až v budoucnu.

Profesionálové ale ocení, že se vektory dotkly i písem. Texty na obrazovce lze konečně editovat přímo v grafice a nikoli jen v samostatném boxíku, a písmena také mohou mít různou barevnost. Vektory se nově u písem objevují u exportu do PDF a pro PostScriptové tiskárny – tam si totiž písma zachovávají svou vektorovou povahu.

Pro webové vývojáře nyní Photoshop integroval řadu funkcí z ImageReady, jako je definování rozřezání obrazu do samostatných obrázků v tabulce. ImageReady je nadále nutný pro efekty při najetí myší a tvorbu animací. Určitě se ale bude využívat nová funkce umožňující definovat v alfakanálu stupeň komprese pro jednotlivé části obrazu. Můžete tak regulovat například úroveň ditheringu u GIFů nebo stupeň komprese v JPEGu.

Novinkou uživatelského rozhraní je vodorovná lišta, jejíž obsah se mění podle zvoleného nástroje, jak je to známé u profesionálních DTP programů.

Adobe nyní zahájilo příjem předběžných objednávek na Photoshop 6. Jeho cena je stejná jako u verze 5.5 a ti, kteří si koupili (nebo koupí) Photoshop 5.5 po 28. srpnu, dostanou novou verzi zdarma v Americe a u nás za manipulační poplatek. Do prodeje se dostane Photoshop 6 v průběhu září, u nás jej čekáme nejspíše v říjnu.

Diskuze (2) Další článek: Seznam a Atlas se hádají, kdo z nich je větší

Témata článku: Adobe Photoshop, Jemné rozlišení, Photoshop, Photos, Samostatná zmínka, Nezávislá kontrola, Goo, Adobe Illustrator, Přesný tvar, Přesná pozice

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů