Photoshop 6 oficiálně

Adobe oficiálně představila Photoshop 6 a zahájila předběžné objednávky.
Adobe oficiálně představila Photoshop 6 a zahájila předběžné objednávky. Verze 6 vlajkové lodi Adobe přidává novinky především pro webové grafiky a vylepšuje integraci s dodávaným ImageReady 3.0.

Novinek pro běžné grafiky příliš není, ale opět jdou v duchu Adobe – nejsou to žádné zbytečné efekty, ale vhodné nástroje snadno začlenitelné do celkové tvorby grafiky. Již padly zmínky o integraci deformačních funkcí z Kai Power Goo přímo do Photoshopu, kde umožňují také podobně trhlé kousky s przněním obličejů, ale současně poskytují přesnou kontrolu nad rozsahem deformací, a deformace se tak dostávají spíše do pozice jemného dolaďování grafiky než do pozice totální deformace obrazu.

Nově je přímo do Photoshopu přidána podpora vektorových objektů. Není to rozhodně žádný integrovaný Illustrator, ale prostě lze nakreslit pár základních tvarů a pracovat s nimi nezávisle na rozlišení. Své využití najdou například v maskování, kdy vektorová, na rozlišení nezávislá maska bude jistě užitečná. I když je na webu Adobe uvedena řada informací k vektorovým funkcím, uvidíme, nakolik budou v reálu používány a zda spíše nebudou rozvíjeny až v budoucnu.

Profesionálové ale ocení, že se vektory dotkly i písem. Texty na obrazovce lze konečně editovat přímo v grafice a nikoli jen v samostatném boxíku, a písmena také mohou mít různou barevnost. Vektory se nově u písem objevují u exportu do PDF a pro PostScriptové tiskárny – tam si totiž písma zachovávají svou vektorovou povahu.

Pro webové vývojáře nyní Photoshop integroval řadu funkcí z ImageReady, jako je definování rozřezání obrazu do samostatných obrázků v tabulce. ImageReady je nadále nutný pro efekty při najetí myší a tvorbu animací. Určitě se ale bude využívat nová funkce umožňující definovat v alfakanálu stupeň komprese pro jednotlivé části obrazu. Můžete tak regulovat například úroveň ditheringu u GIFů nebo stupeň komprese v JPEGu.

Novinkou uživatelského rozhraní je vodorovná lišta, jejíž obsah se mění podle zvoleného nástroje, jak je to známé u profesionálních DTP programů.

Adobe nyní zahájilo příjem předběžných objednávek na Photoshop 6. Jeho cena je stejná jako u verze 5.5 a ti, kteří si koupili (nebo koupí) Photoshop 5.5 po 28. srpnu, dostanou novou verzi zdarma v Americe a u nás za manipulační poplatek. Do prodeje se dostane Photoshop 6 v průběhu září, u nás jej čekáme nejspíše v říjnu.

Diskuze (2) Další článek: Seznam a Atlas se hádají, kdo z nich je větší

Témata článku: Adobe Photoshop, Goo, Nezávislá kontrola, Samostatná zmínka, Přesná pozice, Přesný tvar, Jemné rozlišení, Photoshop, Photos, Adobe Illustrator


Určitě si přečtěte

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 48

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku