Software | Fotografování | Grafický editor

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

  • Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem?
  • Photolemur si myslí to druhé
  • Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Co si představíte pod pojmem fotografický editor? Troufám si tvrdit, že většina z vás by mi popsala program s rozhraním Photoshopu, neboť ten také před bezmála třiceti lety nastavil základní pravidla, co to vlastně je.

A platí to dodnes, drtivá většina fotoeditorů tedy koncepčně vypadá velmi podobně a čím lepší program koupíte, tím více funkcí na úpravu expozice, geometrie, barev a retušování také nabídne.

Fotku za vás upraví lemur

Ve stínu tohoto zdánlivě neotřesitelného konceptu se však snaží prosadit i relativně neznámé startupy, které na to jdou přesně naopak. Minulý týden jsme si představili PortraitPro od britského studia Anthropics Technology a dnes se podíváme na Photolemur, který v posledních několika měsících bombardoval půlku Facebooku svými upoutávkami tak usilovně, až jsme jim napsali, ať nám ho tedy také pošlou.

Photolemur 3 je automat na fotky:

Photolemur, který se čerstvě dočkal nové verze 3, se totiž ostatním přeci jen vymyká. Jeho autoři věří, že drtivá většina běžných smrtelníků nechce po večerech šoupat desítkami posuvníků, ale je ochotna klepnout nejvýše na jedno tlačítko podobně jako na Instagramu.

Analyzovali milion fotek, aby vytvořili statistický model té dokonalé

To není žádná objevná strategie, nějaké to tlačítko pro automatické vylepšení fotografie dnes nabízejí téměř všichni a pro hromadu domácích fotografů je to také jediný úkon, který v jinak komplexním programu provedou. Photolemur se ale dušuje, že jde mnohem dál. No jen aby.

Klepněte pro větší obrázek
Photolemur 3 není žádný drobeček, na disku zabírá přes 500 MB. Po spuštění vás tedy překvapí primitivní okénko a nic víc. Má to ale svůj účel.

Co to znamená v praxi? Umělá inteligence! Upřímně, na toto slovní spojení už začínáme být v redakci poněkud hákliví, z čistě akademické disciplíny se totiž v posledních letech stal až nepříjemný marketingový buzzword, takže je dnes inteligentní naprosto vše, ačkoliv se jedná o software jako každý jiný.

Klepněte pro větší obrázek
Stačí přetáhnout fotografii (nebo klidně i desítky fotografií naráz) do okna a Photolemur začne snímky analzyovat

V každém případě, Photolemur tvrdí, že jeho automatické vylepšení fotek je zdaleka nejlepší jednoduše proto, že jeho tvůrci na více než milionu fotografií vycvičili automat, který , jak mají vypadat různé struktury na snímku. Tedy jak má správně vypadat nebe, jak horizont hor, jak tráva, automobil, budova, jak má vypadat lidská osoba, jakou má mít pokožku a tak podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Dokonáno jest. Díky prolnutí se můžete podívat, co program se snímkem vlastně udělal.

Díky tomu má program naprosto minimalistické rozhraní. Když jej spustíte, nečekejte žádnou lištu s nástroji. Dostanete jen okno, do kterého přetáhnete v podstatě libovolný formát fotografie od JPEG po RAW třeba ze zrcadlovky.

A to je všechno.

Fotoeditor, který nemá jediný štěteček

Photolemur poté začne fotografii analyzovat a v závislosti na výkonu vašeho počítače za pár chvil zobrazí výsledek, respektive prolnutý původní snímek a ten nový, takže máte hned představu, co se stalo. Ve skutečnosti to proběhne docela rychle, primární analýza se totiž počítá nad miniaturou. Kompletní zpracování program provede až při exportu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vylepšování fotografií podle Photolemuru

K exportu slouží jedno z mála tlačítek vpravo dole, přičemž snímek můžete uložit do formátu JPEG, PNG, JPEG2000, TIF, PDF a PSD.

Hned vedle je ještě jedno tlačítko štětečku. Když na něj klepnete, posuvníkem nastavíte intenzitu proměny, a pokud se jedná o portrét, budete moci ještě zapnout, nebo vypnout jeho vylepšení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možnosti exportu, jediný posuvník pro nastavení síly vylepšení a automatické vylepšení portrétů a očí

Právě to je mimochodem první novinkou Photolemuru 3. Pokud rozpozná na snímku lidskou tvář, rovnou ji vyhladí pokožku, vylepší tón a zvýrazní oči.

Tou druhou jsou pak filtry, které najdete zase pod tlačítkem při levém dolním okraji. V základní výbavě je jich pouze šest (výrobce slibuje další) a podobně jako v případě Instagramu se pokusí zcela proměnit náladu fotografie. Miniatury sice naznačují, k čemu se hodí – třeba k zesílení podzimního efektu, ale když je aplikujete na nevhodnou fotku, výsledkem bude infantilní omalovánka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud máte pocit, že je fotka málo „insta,“ můžete ji zkazit jedním z šesti připravených filtrů

Funguje to?

No dobrá, ale funguje tedy ta údajná magie? Upřímně, těžko říci. Když jsme srovnali automat Photolemuru s tlačítky pro automatické vylepšení v několika dalších programech, jeho výstup byl sice vždy nejživější, se sytou oblohou i bez polarizačního filtru a opravdu vyhlazenou pokožkou u osob, ale zůstává otázkou, jestli bychom toho samého nedocílili prostě tak, že jedním posuvníkem přidáme živost a barvičky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vesnička Klášter na Jindřichohradecku z dronu DJI Mavic Air. Zleva: Bez úpravy, Photolemur, automatické vylepšení v ZPS X a automatické vylepšení v aplikaci Fotky (Windows 10).
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
A ještě studiový portrét, zleva: Bez úpravy. Photolemur, ZPS X a Fotky (Windows 10). V případě ZPS X jsem použil automatiku v režimu Vyvolat.

Na stranu druhou, Photolemur vás tohoto dilematu zbaví a prostě to udělá. Pokud toužíte přesně po tom a nebude vám vadit absence finálního ořezu a možnost alespoň primitivní retuše třeba pro odstranění smítka na objektivu, připravte si zhruba osm stovek, za licenci pro Mac/Windows a jeden počítač vás totiž přijde na 35 dolarů. Autoři si však věří, na webu totiž garantují bezproblémové vrácení peněz do třiceti dnů.

Mimochodem, program lze používat jak samostatně, tak jako plug-in pro velký Photoshop a Lightroom, čili může být zajímavou symbiózou i pro profesionály.

Diskuze (26) Další článek: Microsoft vydal Office 2019. Kvůli Office 365 je to však jen formalita

Témata článku: Software, Facebook, Umělá inteligence, Instagram, Affinity, Fotografování, Filtr, Zoner Photo Studio, Adobe Lightroom, Grafický editor, JPEG, Adobe Photoshop, Slovní spojení, Domácí fotograf, Fotoeditor, Vrácení peněz, Tlačítko, Velký photoshop, Minimalistické rozhraní, Vylepšení, Libovolný formát, Mag, Posuvník, Snímek, Drobeček, Dron na Mall.czBezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály