Software | Fotografování | Grafický editor

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

  • Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem?
  • Photolemur si myslí to druhé
  • Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Co si představíte pod pojmem fotografický editor? Troufám si tvrdit, že většina z vás by mi popsala program s rozhraním Photoshopu, neboť ten také před bezmála třiceti lety nastavil základní pravidla, co to vlastně je.

A platí to dodnes, drtivá většina fotoeditorů tedy koncepčně vypadá velmi podobně a čím lepší program koupíte, tím více funkcí na úpravu expozice, geometrie, barev a retušování také nabídne.

Fotku za vás upraví lemur

Ve stínu tohoto zdánlivě neotřesitelného konceptu se však snaží prosadit i relativně neznámé startupy, které na to jdou přesně naopak. Minulý týden jsme si představili PortraitPro od britského studia Anthropics Technology a dnes se podíváme na Photolemur, který v posledních několika měsících bombardoval půlku Facebooku svými upoutávkami tak usilovně, až jsme jim napsali, ať nám ho tedy také pošlou.

Photolemur 3 je automat na fotky:

Photolemur, který se čerstvě dočkal nové verze 3, se totiž ostatním přeci jen vymyká. Jeho autoři věří, že drtivá většina běžných smrtelníků nechce po večerech šoupat desítkami posuvníků, ale je ochotna klepnout nejvýše na jedno tlačítko podobně jako na Instagramu.

Analyzovali milion fotek, aby vytvořili statistický model té dokonalé

To není žádná objevná strategie, nějaké to tlačítko pro automatické vylepšení fotografie dnes nabízejí téměř všichni a pro hromadu domácích fotografů je to také jediný úkon, který v jinak komplexním programu provedou. Photolemur se ale dušuje, že jde mnohem dál. No jen aby.

Klepněte pro větší obrázek
Photolemur 3 není žádný drobeček, na disku zabírá přes 500 MB. Po spuštění vás tedy překvapí primitivní okénko a nic víc. Má to ale svůj účel.

Co to znamená v praxi? Umělá inteligence! Upřímně, na toto slovní spojení už začínáme být v redakci poněkud hákliví, z čistě akademické disciplíny se totiž v posledních letech stal až nepříjemný marketingový buzzword, takže je dnes inteligentní naprosto vše, ačkoliv se jedná o software jako každý jiný.

Klepněte pro větší obrázek
Stačí přetáhnout fotografii (nebo klidně i desítky fotografií naráz) do okna a Photolemur začne snímky analzyovat

V každém případě, Photolemur tvrdí, že jeho automatické vylepšení fotek je zdaleka nejlepší jednoduše proto, že jeho tvůrci na více než milionu fotografií vycvičili automat, který , jak mají vypadat různé struktury na snímku. Tedy jak má správně vypadat nebe, jak horizont hor, jak tráva, automobil, budova, jak má vypadat lidská osoba, jakou má mít pokožku a tak podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Dokonáno jest. Díky prolnutí se můžete podívat, co program se snímkem vlastně udělal.

Díky tomu má program naprosto minimalistické rozhraní. Když jej spustíte, nečekejte žádnou lištu s nástroji. Dostanete jen okno, do kterého přetáhnete v podstatě libovolný formát fotografie od JPEG po RAW třeba ze zrcadlovky.

A to je všechno.

Fotoeditor, který nemá jediný štěteček

Photolemur poté začne fotografii analyzovat a v závislosti na výkonu vašeho počítače za pár chvil zobrazí výsledek, respektive prolnutý původní snímek a ten nový, takže máte hned představu, co se stalo. Ve skutečnosti to proběhne docela rychle, primární analýza se totiž počítá nad miniaturou. Kompletní zpracování program provede až při exportu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vylepšování fotografií podle Photolemuru

K exportu slouží jedno z mála tlačítek vpravo dole, přičemž snímek můžete uložit do formátu JPEG, PNG, JPEG2000, TIF, PDF a PSD.

Hned vedle je ještě jedno tlačítko štětečku. Když na něj klepnete, posuvníkem nastavíte intenzitu proměny, a pokud se jedná o portrét, budete moci ještě zapnout, nebo vypnout jeho vylepšení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možnosti exportu, jediný posuvník pro nastavení síly vylepšení a automatické vylepšení portrétů a očí

Právě to je mimochodem první novinkou Photolemuru 3. Pokud rozpozná na snímku lidskou tvář, rovnou ji vyhladí pokožku, vylepší tón a zvýrazní oči.

Tou druhou jsou pak filtry, které najdete zase pod tlačítkem při levém dolním okraji. V základní výbavě je jich pouze šest (výrobce slibuje další) a podobně jako v případě Instagramu se pokusí zcela proměnit náladu fotografie. Miniatury sice naznačují, k čemu se hodí – třeba k zesílení podzimního efektu, ale když je aplikujete na nevhodnou fotku, výsledkem bude infantilní omalovánka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud máte pocit, že je fotka málo „insta,“ můžete ji zkazit jedním z šesti připravených filtrů

Funguje to?

No dobrá, ale funguje tedy ta údajná magie? Upřímně, těžko říci. Když jsme srovnali automat Photolemuru s tlačítky pro automatické vylepšení v několika dalších programech, jeho výstup byl sice vždy nejživější, se sytou oblohou i bez polarizačního filtru a opravdu vyhlazenou pokožkou u osob, ale zůstává otázkou, jestli bychom toho samého nedocílili prostě tak, že jedním posuvníkem přidáme živost a barvičky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vesnička Klášter na Jindřichohradecku z dronu DJI Mavic Air. Zleva: Bez úpravy, Photolemur, automatické vylepšení v ZPS X a automatické vylepšení v aplikaci Fotky (Windows 10).
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
A ještě studiový portrét, zleva: Bez úpravy. Photolemur, ZPS X a Fotky (Windows 10). V případě ZPS X jsem použil automatiku v režimu Vyvolat.

Na stranu druhou, Photolemur vás tohoto dilematu zbaví a prostě to udělá. Pokud toužíte přesně po tom a nebude vám vadit absence finálního ořezu a možnost alespoň primitivní retuše třeba pro odstranění smítka na objektivu, připravte si zhruba osm stovek, za licenci pro Mac/Windows a jeden počítač vás totiž přijde na 35 dolarů. Autoři si však věří, na webu totiž garantují bezproblémové vrácení peněz do třiceti dnů.

Mimochodem, program lze používat jak samostatně, tak jako plug-in pro velký Photoshop a Lightroom, čili může být zajímavou symbiózou i pro profesionály.

Diskuze (26) Další článek: Microsoft vydal Office 2019. Kvůli Office 365 je to však jen formalita

Témata článku: Software, Facebook, Umělá inteligence, Instagram, Fotografování, Affinity, Zoner Photo Studio, Grafický editor, Adobe Lightroom, Adobe Photoshop, JPEG, Filtr, Vesnička, DJI Mavic Air, Mág, Slovní spojení, Kompletní zpracování, Polarizační filtr, Vylepšování, Mag, Photoshop, Omalovánka, Zajímavá symbióza, První novinka, Fotka, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Letní slevová smršť na Steamu začíná. Koupíte si desítky herních hitů za zlomek ceny
Michal Maliarov
Slevové akceSteam
AirDroid na dálku přenese vše potřebné. Mimo volání si vystačíte i s bezplatnou verzí aplikace

AirDroid na dálku přenese vše potřebné. Mimo volání si vystačíte i s bezplatnou verzí aplikace

** Aplikace AirDroid umožní rychlou vzdálenou správu Androidu ** Telefon můžete na dálku ovládat, vyhledat nebo jej zálohovat ** Budete potřebovat samostatnou či webovou aplikaci a AirDroid účet

Martin Chroust
AirDroidMobilní aplikaceAndroid
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle