Photofly: Vytvořte si 3D model s běžným kompaktem

Vytvořte si 3D model vzácné sošky, domácího mazlíčka nebo partnera, aniž byste znali modelační techniky a měli ve skříni laserový skener. Stačí nabít fotoaparát a stisknout spoušť.

Vzpomínáte si ještě na tři roky starý Photosynth? Ano, to je ta technologie, která slibovala, že když nějakou scénu vyfotíte ze všech různých směrů a úhlů, vznikne jakýsi trojrozměrný mišmaš vzdáleně připomínající klasické panorama. A klasické panorama nakonec přeci jen zvítězilo a snad jen díky němu služba přežívá i nadále a určitý úspěch zaznamenala i na jablečných kapesních počítačích.

Už tehdy každého zvídavého čtenáře jistě napadla otázka, jestli by se tímto způsobem vedle trojrozměrných panoramat nedaly pořizovat i klasické modely objektů. Ostatně jak funguje 3D skener? Určitý předmět se jednoduše nasnímá ze všech stran (ať už opticky, nebo třeba laserovým měřením) a výsledná data se pak poskládají dohromady.

Podobný program dnes pro každého nabízí Autodesk. Jmenuje se Project Photofly, respektive Autodesk Photo Scene Editor, a využívá sílu internetových oblak. Pokud si ho po registraci stáhnete a nainstalujete, stačí do něj v podstatě nahrát snímky nějakého předmětu nebo scény ze všech možných úhlů a program je nahraje na servery Autodesku. Tam se pak spustí systém skládání podobný tvorbě klasického složeného panoramatického snímku a na konci získáte pěkný model, který si budete moci prohlížet, budete moci vytvořit video, případně natáčet modelem v běžných prohlížečích podporovaných formátů. Nechybí pochopitelně export jak do standardního autodeskového formátu DWG, tak některých dalších, které můžete zpracovat v modelovacích nástrojích od ostatních výrobců.

Photofly v praxi: 3D model objektu, scény i lidské osoby a návod, jak správně fotit

 

Potud teorie. A co praxe?

Toto vše je ale pouze teorie. Instruktážní videa na YouTube jsou sice skutečně lákavá, nicméně při prvních pokusech nepočítejte s tím, že skládací systém bude pracovat na jedničku. Budete mu muset pomoci v docela přehledném rozhraní, kde podobně jako při skládání klasických panoramat budete na trojici fotografií vybírat shodné body, podle kterých se bude Photofly při analýze orientovat. U běžného panoramatického snímku je to jednoduché, pracujete totiž pouze se dvěma rozměry, nicméně zde jde o 3D model, takže budete muset skutečně dobře přemýšlet, které body zvolit, aby byl výsledkem skutečně přesný model ve všech rovinách a nejen pouze jeho část, nebo zpočátku skoro jistě naprostý patvar. Jednoduchá rada neexistuje, záleží na kompozici scény a dalších faktorech. Musíte si to prostě zkusit sami.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Použití Photofly pro modelování složitější interiérové scény – v tomto případě je to ale práce i na několik hodin a hledání propojovacích bodů, se kterými si automat neporadil.

Pokud si budete chtít vytvořit svůj první model ze série fotografií, zapomeňte na složité a příliš lesklé nebo příliš tmavé a jednobarevné objekty (v jedné barvě se mohou ztratit důležité křivky), figurky s končetinami a tak dále. To bude pro začátečníka skutečně ďábelský problém. Zkuste naopak třeba vázu uprostřed stolu, či jiný pravidelný tvar. A pořizujte takové fotografie, kdy bude na snímku nejen váza, ale i pozadí, podle kterého bude moci systém rozpoznávat hloubku a posun snímku. Po analýze pak v modelačním editoru Photofly lasem vyberete  a smažete to, co do modelu nepatří a budete ho výběrem dalších a dalších propojovacích bodů neustále upřesňovat.

Hotový model můžete animovat a výsledné dílo odeslat přímo z programu na YouTube

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tento pejsek od profesionálů se povedl – všimněte si, že je tvarově jednoduchý a automat si s ním tedy poměrně slušně poradil. Jako začátečník si vyberte něco podobného, nebo budete zklamaní

Pozor, jde o cloud-computing

Jelikož každé zpracování úprav probíhá na výkonných serverech Autodesku a váš procesor skutečně nebude příliš vytěžován, připravte se na to, že vše bude fungovat pouze v případě, že jste připojení k internetu. Model složený z desítek snímků se může zpracovávat i dlouhé minuty. Buď vydržíte, nebo si nastavíte upozornění na e-mail, až bude vše hotovo.

Trojrozměrný model člověka vytvořený ze série fotografií v editoru Photofly

 

Automatická modelace pro každého a technologický experiment

Nakonec asi ta nejdůležitější otázka. K čemu je to sakra dobré? Vzhledem k tomu, že Photofly lze použít jak pro tvorbu modelů objektů, tak pro modely celých interiérových a exteriérových scén, jistě nejednoho napadne vytvořit si model třeba obývacího pokoje – případně celého bytu pro realitní kancelář. Je to pracné a u složitých půdorysů téměř nemožné, ale přinejmenším autorům samotného Photofly se to podle instruktážního videa skutečně podařilo. Především je to ale celé technologické demo, které ukazuje, čeho všeho je dnes software schopný. Ať už si tedy vytvoříte model vzácné figurky pro pojišťovnu, nebo digitální hlavu partnera, kterou sebou budete nosit i při delším odloučení, jedná se především o experiment, zábavu a pro amatérské modeláře možná i cestu, jak něco strojově zpracovat i bez drahého laserového trojrozměrného skeneru.

A nesmím zapomenout také na prostorový tisk. Několika kliky myšákem byste si v podstatě tímto způsobem mohli vytvořit třeba plastový model skutečného jezevčíka.

Nakonec ještě několik videoukázek vytvořených přímo pomocí animační funkce Photofly. Pokud se vám nebude nic dařit, podívejte se, čeho všeho je program schopný.

Model sochy psa v animaci vytvořené v softwaru Photofly

 

Model sportovní boty – i tento pochází ze série fotografií složených  v programu Photofly

 

Photofly zvládne i model motorové čtyřkolky

 

Model lidské hlavy... Také z Photofly a velké série fotek

 

Diskuze (29) Další článek: Konec licencím? Jasná zpráva o licencích v mracích

Témata článku: Technologie, Software, 3D, Hudba, filmy, seriály, Shodná barva, Složitý způsob, Automaty, Model, Panorama, Celý interiér, M/s, Trojrozměrný model, Model S, Určitý objekt, Jezevčík, Kompakt, Trojrozměrný snímek, Quality, Podobný objekt, Hotový model, Komp, Série fotek, Běžný prohlížeč, Mode, Panoramatické video, Software na Heureka.czNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress