PhotoFiltre: úpravy fotek hračkou

Snad žádný majitel digitálního fotoaparátu není tak dokonalý, aby obrázky, které pořídí, nepotřebovaly čas od času mírně poupravit. S touto záležitostí vám pomůže téměř každý lepší správce fotografií. Chcete-li však přeci jen něco lepšího, budete muset vyzkoušet některý grafický editor. Anebo program, o kterém se více dozvíte v tomto článku.
Plusy / minusy
+ česká jazyková verze
+ podpora modulů Photoshopu
+ jednoduchý prohlížeč obrázků
– hromadná aplikace filtrů

Program PhotoFiltre můžete pro nekomerční účely používat zdarma. Je tedy vhodným kandidátem pro domácí úpravy fotografií. Prostředí programu odpovídá klasickým grafickým editorům. Pod lištou s tlačítky pro rychlý přístup k vybraným funkcím je plocha, ve které můžete mít otevřen libovolný počet fotografií a s nimi dále pracovat.

Klepněte pro větší obrázek

PhotoFiltre s obrázkem přichystaným k úpravám

K úpravám můžete využít v prvé řadě nástroje jako je štětec, tužka, magická hůlka, plechovka, sprej a další. Nechybí ani tolik oblíbený nástroj pro klonování částí obrazu. Pro výběr oblastí máte k dispozici jak pravoúhlé tvary, tak ty zaoblené. Zajímavý je výběr trojúhelníkové nebo kosočtvercové oblasti. Výběr od ruky nebo pomocí spojitých čar je rovněž k dispozici. Další tvary výběrových oblastí si můžete načíst z disku.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavou funkcí je hromadné pořizování obrázků z rozhraní Twain

Mezi funkcemi pro práci s obrazem najdete nástroje pro otáčení, zešikmení, posun, změnu velikosti, oříznutí nebo přidání textu. Co se právě práce s textem týče, nabízí PhotoFiltre poměrně zdařilý dialog, ve kterém si zvolíte nejenom typ použitého písma, vyhlazování, nebo barvu. Text můžete doplnit stínováním, průsvitností, obrysem atd.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro nastavení textového popisku

Konečně se dostáváme k možnostem pro jednoduchou úpravu fotografií. Manuálně můžete změnit typické vlastnosti obrazu jako je jas, kontrast, sytost, gamma korekce a jiné. Vždy se zobrazí dialog, ve kterém si pomocí táhel nastavíte požadované hodnoty. Méně zkušení uživatelé ocení funkce pro automatickou úpravu úrovní a kontrastu.

Ve více specializovaných případech přijdou ke slovu funkce pro záměnu barev (s pohodlným nabíráním pomocí kapátka), přehození RGB kanálů, snižování počtu barev atp. Je třeba říci, že program pracuje velmi rychle i na fotografiích s vyšším rozlišením.

Klepněte pro větší obrázek

Záměna barev a podobné triky jsou ve PhotoFiltre hračkou

Velkým plusem tohoto programu jsou filtry. Najdete jich zde opravdu velké množství. Pro snazší orientaci jsou rozděleny do šestnácti skupin. Jednoduchou úpravou doostříte snímek, odstraníte prach z naskenované fotografie, změkčíte ostré hrany, nebo vytvoříte efekt vycházejícího slunce.

Kdo si bude chtít více vyhrát, objeví možnosti optických filtrů, efekty simulující tahy malířským štětcem, historickou fotografii a jiné. Během pár vteřin opatříte fotografii zajímavým rámečkem. Pomocí matice můžete definovat vlastní filtr. K dispozici je také fotografická maska, tedy nástroj určený pro tvorbu pokročilých efektů.

Doplňky, které potěší

Při práci s programem oceníte možnost zobrazení mřížky, ke které lze volitelně přichytávat kreslené objekty nebo výběr oblasti. Docílíte tak přesnějších úprav. Upravované obrázky lze samozřejmě pohodlně zvětšovat / zmenšovat pomocí kolečka myši.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek se zobrazenou mřížkou

Při úpravách většího množství fotografií vám pomůže nástroj nazvaný Průzkumník obrázků. Mnoho toho sice neumí, ale i tak jej můžete využít k jednoduchému třídění souborů, exportu EXIF informací a samozřejmě k rychlému otevírání v programu.

Klepněte pro větší obrázek

PhotoFiltre s Průzkumníkem obrázků a dialogem pro export EXIF informací

Myslím, že mnoho uživatelů bude zajímat funkce pracující s dávkami příkazů na větším množství obrázků. Na vybrané soubory je možné aplikovat celou množinu funkcí, kterými program disponuje. Upravené obrázky mohou být uloženy jako soubory typu BMP, JPG, GIF, TGA, PNG a TIFF. Ať už tedy potřebujete hromadně změnit velikost více obrázků, opatřit je rámečkem, aplikovat korekci barev nebo nějaký filtr, poslouží vám tato pomůcka výborně. Bohužel ne všechny filtry je možné zde použít. Vybraný obrázek můžete jednoduše nastavit na pozadí pracovní plochy. Snadno z něj vytvoříte i ikonu.

Klepněte pro větší obrázek

Hromadné operace s obrázky nečiní PhotoFiltre problém

PhotoFiltre je zajímavý program, který množstvím svých funkcí konkuruje jiným, ryze komerčním aplikacím. Pokud by vám jeho schopnosti nestačili, můžete si přidat další pomocí zásuvných modulů s příponou .pfl nebo importem z jiných formátů. Prvním místem, kam byste pro zásuvné moduly měli zajít, jsou určitě webové stránky programu. Najdete tam i moduly z české dílny.

České uživatele jistě potěší český překlad, který se netýká pouze rozhraní programu, ale i jednoduché, avšak pěkně zpracované nápovědy. Rozhodně doporučuji tento program vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek

Za jednoduchými dialogy se skrývají efektní úpravy

PhotoFiltre 6.2.0
nástroj pro úpravu fotografií
výrobce Antonio Da Cruz
web www.photofiltre.com
cena zdarma pro nekomerční účely
operační systém Windows 9x/2000/XP
Diskuze (12) Další článek: Co chystá Intel na rok 2006 až 2008?

Témata článku: Automatický překlad, Fotka, Vycházející slunce, Jednoduchý nástroj, Vybraná oblast, Zajímavá funkce, Zobrazení mřížky, Ostré písmo, Jednoduchý tvar, Vhodný kandidát, Pokročilý efekt, Jazyková verze, Zajímavý efekt, Hračky, Dialog, Hůlka


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 56

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 136

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky