Phoenix: Rychlejší Mozilla než Mozilla

Vývojáři Mozilly zveřejnili první verzi nového prohlížeče Phoenix, který je zaměřen především na rychlost.
Phoenix: Rychlejší Mozilla než Mozilla
Phoenix neobsahuje sice tak bohaté vybavení jako standardní Mozilla, na druhé straně vše, co obsahuje, je zaměřeno především na rychlost spouštění programu a prohlížení stránek. Phoenix je v současnosti ve verzi 0.1, jedná se tedy opravdu o ranný produkt. Vychází silně z Mozilly 1.1, přičemž není jen výsledkem prostého ořezání Mozilly.

Používá také uživatelské rozhraní Mozilly řešené přes XUL a pochopitelně zobrazovací jádro. Chystá se pro něj vylepšená elektronická peněženka s automatickým doplňováním položek do formulářů a správce stahovaných souborů. Stejně tak se pracuje intenzivně na uživatelských nastaveních, případně možnosti vypínat a zapínat za chodu instalované plug-iny.

Phoenix 0.1 je v současnosti k dispozici pro Windows i Linux ve formě binárek.

Klepněte pro větší obrázek

Verzi 0.1 nelze brát nijak jinak než jen jako ideový nástin věcí budoucích. Je to v podstatě jen směrovka na nultém kilometru. Proto nelze na základě zkušeností s verzí 0.1 hodnotit finální produkt. Každopádně pokud tým okolo Phoenixu dokáže nabídnout kompaktní úsporný prohlížeč pro ty, co nic jiného než prohlížeč ani nepotřebují, bude to jen dobře.

Byť je v první vývojové fázi, startuje se Phoenix o polovinu rychleji než tradiční Mozilla, stejně tak má rychlejší naskakování nových oken. Jeho instalační soubor má sice nyní 8,4 MB, podle autorů se dá ale jednoduše stáhnout níž. Velikosti Opery ale Phoenix zřejmě nedosáhne, vývojáři Phoenixu to zdůvodňují kvalitnější podporou webových standardů.

Phoenix by mohl přitáhnout k enginu Mozilly i ty, kterým připadá instalace dalšího velkého balíku na jejich počítač poměrně zbytečná. Phoenix bude odlehčenou a rychlou verzí bez kompromisů v podpoře webových standardů. Mozilla byla vyvíjena s ohledem na rychlost, časem se ale vývoj zaměřil na komplexnost. Phoenix pomůže vrátit vývoj do původních kolejí a neměl by sklouzávat k přidávání doplňků, na to tu bude vždy Mozilla.

Diskuze (42) Další článek: Český Telecom musí respektovat závazky k liberalizaci

Témata článku: Prohlížeče, Linux, Mozilla, Phoenix, Bohatá zkušenost, Odlehčená verze, Stahovaný soubor, Plug In


Určitě si přečtěte

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 17

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 20

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu