Philips vyrobil TFT displej z plastu

Vývojovým laboratořím Philips Research Laboratories v holandském městě Eindhoven se podařilo vyrobit TFT displej z plastů.
Vývojovým laboratořím Philips Research Laboratories v holandském městě Eindhoven se podařilo vyrobit TFT displej z plastů. Jeho rozlišení je 64 x 64 pixelů, přičemž každý pixel se může pouze zapnout a vypnout (tzv. jednobitová grafika). Displej dostal označení PDLCD a jeho rozměry jsou 3,5 x 3,5 cm. Revoluční na tomto displeji je fakt, že oním přepínacím prvkem není na křemíkové bázi, nýbrž na organické. Celkový počet tranzistorů při rozlišení 64 x 64 je roven počtu bodů (4096 tranzistorů).

Vlastním přepínacím prvkem nejsou tranzistory na křemíkové podložce, ale tranzistory na polymerové bázi. Tyto tranzistory jsou zatím konstruovány jako čistě spínací, proto může displej zobrazovat pouze ve dvou barvách – žluté a černé. Znamená to, že tyto tranzistory nyní pracují jen ve dvou stavech – plný průchod proudu a žádný průchod proudu. To je důvod, proč v tuto chvíli zobrazuje jen dvě barvy.

Pro výrobu prvního displeje s vyšším počtem odstínů je nutné, aby tranzistory mohly pracovat i v jiném než čistě spínaném režimu.

Hlavní motivací, která vedla firmu Philips k vývoji displeje z plastu, jsou výrobní náklady na jednotlivé displeje. Současná výroba LCD displejů je velmi drahá. Cena LCD displeje dosahuje často dokonce více než polovinu ceny notebooku i při cenách nad 100 tisíc korun.

Živě komentuje: Mnohým se zdá tento mini displej v porovnání se současnými 15“ displeji v noteboocích s rozlišením až 1600 x 1200 jako hračka. Je to ovšem úplný začátek displejové revoluce, protože výsledkem mohou být displeje za neporovnatelně nižší cenu. Potom se mohou objevit i tam, kde se dnes jeví jako naprostý nesmysl. Dokonce se objevily informace, že se plastové TFT displeje objeví i na výrobcích s celkovou cenou odpovídající při přepočtu do jednoho tisíce korun.

Musím zdůraznit, že se jedná o TFT displej neboli ten lepší. Současné LCD displeje se dají rozdělit na dvě kategorie podle ceny a zároveň podle kvality zobrazování na takzvaně aktivní a pasivní. Aktivními displeji se nazývají právě TFT displeje, protože oním aktivním prvkem jsou právě tranzistory. Jejich výroba je však velmi náročná a výtěžnost velmi malá. To jsou důvody, proč jsou současné TFT displeje tak drahé.

Dalšími netušenými obzory plastových TFT displejů jsou velké rozměry. Současné TFT displeje pro notebooky končí na úhlopříčce 15,1“ (nutno dodat, že z důvodu rozměrů displeje, protože potom už to není notebook), stolní se pohybují zhruba do úhlopříčky 30“. Plastové TFT displeje by mohly podle předběžných informací daleko větších rozměrů, což přináší další možnosti využití, jaké současné TFT displeje zatím neměly (například obří reklamní obrazovky by nemusely být z LED displejů, ale z kvalitnějšího TFT atd.).

Ohebnost plastového TFT displeje je snad největší výhodou v porovnání s dnešními křemíkovými technologiemi. Tím se mohou posunout obzory přenosných zařízení, které svou velikost limitovaly velikost displeje. Pokud však půjde displej ohnout, může se složit (ať se to fyzicky provede jakkoli). Pokud se půjde ještě dál, může se plastovým displejem nahradit současné noviny (ano, až tak může být plastový displej ohebný a tenký).

Na samostatný odstavec jsem si nechal domácí využití.. Televizní obrazovky by měly rozměry současných velkých televizorů, ovšem byly by velmi tenké (maximálně centimetry) a daly se věšet jako obrazy. Takové obrazovky jsou i nyní, ovšem nemají zdaleka tu kvalitu, jakou lze pomocí plastových TFT displejů docílit. Toto je ovšem pouze odrazový můstek plastových TFT displejů, které mohou teoreticky pokrýt celou stěnu! Potom může displej plnit roli televizní (či počítačové, stejně to za pár let bude jedno a totéž, zkrátka informační) obrazovky, ale může plnit i funkci obrazu či ilustračního videa (místo okna s pohledem na sousední panelák si dáte pohled na písčitou pláž). Tato vize dosavadních science fiction filmů (např. Total Recall ze zahraniční nebo Muž z prvního století z domácí produkce) se zanedlouho může stát skutečností.

Diskuze (7) Další článek: Nový virus pro Windows 2000 pochází z České republiky

Témata článku: Philips, Odrazový můstek, Velká motivace, Displej, Vývojový režim, Dosavadní informace, První století, Plast, Televizní grafika, Úplný začátek, TFT, Celkový obraz, Led televizory, Tenký film, Eindhoven, Recall, Současná výroba, Televizní obrazovka, Total Recall, Celková velikost, Mini notebooky s úhlopříčkou 10


Určitě si přečtěte

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 28

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 25

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

** Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací ** Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, tzv. mmWave ** Jenže signál o mnoha desítkách GHz přináší hromadu překážek

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny