Philips vyrobil TFT displej z plastu

Vývojovým laboratořím Philips Research Laboratories v holandském městě Eindhoven se podařilo vyrobit TFT displej z plastů.
Vývojovým laboratořím Philips Research Laboratories v holandském městě Eindhoven se podařilo vyrobit TFT displej z plastů. Jeho rozlišení je 64 x 64 pixelů, přičemž každý pixel se může pouze zapnout a vypnout (tzv. jednobitová grafika). Displej dostal označení PDLCD a jeho rozměry jsou 3,5 x 3,5 cm. Revoluční na tomto displeji je fakt, že oním přepínacím prvkem není na křemíkové bázi, nýbrž na organické. Celkový počet tranzistorů při rozlišení 64 x 64 je roven počtu bodů (4096 tranzistorů).

Vlastním přepínacím prvkem nejsou tranzistory na křemíkové podložce, ale tranzistory na polymerové bázi. Tyto tranzistory jsou zatím konstruovány jako čistě spínací, proto může displej zobrazovat pouze ve dvou barvách – žluté a černé. Znamená to, že tyto tranzistory nyní pracují jen ve dvou stavech – plný průchod proudu a žádný průchod proudu. To je důvod, proč v tuto chvíli zobrazuje jen dvě barvy.

Pro výrobu prvního displeje s vyšším počtem odstínů je nutné, aby tranzistory mohly pracovat i v jiném než čistě spínaném režimu.

Hlavní motivací, která vedla firmu Philips k vývoji displeje z plastu, jsou výrobní náklady na jednotlivé displeje. Současná výroba LCD displejů je velmi drahá. Cena LCD displeje dosahuje často dokonce více než polovinu ceny notebooku i při cenách nad 100 tisíc korun.

Živě komentuje: Mnohým se zdá tento mini displej v porovnání se současnými 15“ displeji v noteboocích s rozlišením až 1600 x 1200 jako hračka. Je to ovšem úplný začátek displejové revoluce, protože výsledkem mohou být displeje za neporovnatelně nižší cenu. Potom se mohou objevit i tam, kde se dnes jeví jako naprostý nesmysl. Dokonce se objevily informace, že se plastové TFT displeje objeví i na výrobcích s celkovou cenou odpovídající při přepočtu do jednoho tisíce korun.

Musím zdůraznit, že se jedná o TFT displej neboli ten lepší. Současné LCD displeje se dají rozdělit na dvě kategorie podle ceny a zároveň podle kvality zobrazování na takzvaně aktivní a pasivní. Aktivními displeji se nazývají právě TFT displeje, protože oním aktivním prvkem jsou právě tranzistory. Jejich výroba je však velmi náročná a výtěžnost velmi malá. To jsou důvody, proč jsou současné TFT displeje tak drahé.

Dalšími netušenými obzory plastových TFT displejů jsou velké rozměry. Současné TFT displeje pro notebooky končí na úhlopříčce 15,1“ (nutno dodat, že z důvodu rozměrů displeje, protože potom už to není notebook), stolní se pohybují zhruba do úhlopříčky 30“. Plastové TFT displeje by mohly podle předběžných informací daleko větších rozměrů, což přináší další možnosti využití, jaké současné TFT displeje zatím neměly (například obří reklamní obrazovky by nemusely být z LED displejů, ale z kvalitnějšího TFT atd.).

Ohebnost plastového TFT displeje je snad největší výhodou v porovnání s dnešními křemíkovými technologiemi. Tím se mohou posunout obzory přenosných zařízení, které svou velikost limitovaly velikost displeje. Pokud však půjde displej ohnout, může se složit (ať se to fyzicky provede jakkoli). Pokud se půjde ještě dál, může se plastovým displejem nahradit současné noviny (ano, až tak může být plastový displej ohebný a tenký).

Na samostatný odstavec jsem si nechal domácí využití.. Televizní obrazovky by měly rozměry současných velkých televizorů, ovšem byly by velmi tenké (maximálně centimetry) a daly se věšet jako obrazy. Takové obrazovky jsou i nyní, ovšem nemají zdaleka tu kvalitu, jakou lze pomocí plastových TFT displejů docílit. Toto je ovšem pouze odrazový můstek plastových TFT displejů, které mohou teoreticky pokrýt celou stěnu! Potom může displej plnit roli televizní (či počítačové, stejně to za pár let bude jedno a totéž, zkrátka informační) obrazovky, ale může plnit i funkci obrazu či ilustračního videa (místo okna s pohledem na sousední panelák si dáte pohled na písčitou pláž). Tato vize dosavadních science fiction filmů (např. Total Recall ze zahraniční nebo Muž z prvního století z domácí produkce) se zanedlouho může stát skutečností.

Diskuze (7) Další článek: Nový virus pro Windows 2000 pochází z České republiky

Témata článku: Philips, Úplný začátek, Eindhoven, Současná výroba, Recall, Plast, Mini notebooky s úhlopříčkou 10, Tenký film, Dosavadní informace, Led televizory, Velký televizor, Celková velikost, Televizní obrazovka, Televizní grafika, První století, Total Recall, Vývojový režim, Odrazový můstek, Displej, TFT, Celkový obraz, Velká motivace


Určitě si přečtěte

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí