Philips PCRW4816K: Vypalujte jako o závod!

Není to tak dávno, co se na trhu objevily vypalovačky se 40násobnou rychlostí zápisu a 12násobnou rychlostí přepisování a už tu jsou opět rychlejší mechaniky. Ta, o které tu bude řeč pochází konkrétně od společnosti Philips a měla by zvládat 48× zápis a čtení a 16× přepis. Je tomu ale skutečně tak?

Co dostanete v krabici

Společnost Philips se již dlouhá léta snaží oslovit své zákazníky neobvyklým designem, což ji ne vždycky vychází (např. u mobilních telefonů). Ačkoliv vypalovačka nepatří zrovna mezi designérsky oblíbené objekty (přeci jen na těch několika čtverečných centimetrech toho není moc co vymýšlet), tak i zde Philips projevil jistou dávku originality. Tradiční bílou barvu tu totiž doplňuje stříbrně metalické tlačítko pro vysouvání a zasouvání dvířek, která jsou vyvedena ve stejné barvě a navíc jsou mírně válcovitě vypuklá, což vypadá sice zajímavě, nicméně to ale v případě, že máte na bedně od počítače pohyblivý kryt mechanik, může překážet.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě samotné mechaniky pak asi nikoho nepřekvapí, když v balení od výrobce obdrží stručný návod k instalaci, audiokabel a instalační CD. To kromě velmi podrobného instalačního videonávodu v šesti jazycích obsahuje vypalovací software Nero ve verzi 5.5.8.7.

Instalace

Instalace probíhá poměrně jednoduše, tedy do té doby, dokud je vypalovačka na sběrnici sama. Trochu problém nastává v okamžiku, kdy na dané sběrnici máte připojeno ještě jedno zařízení. Problém, který nastal konkrétně v našem případě, byl ve spojení s DVD-ROM značky Pioneer (a boardem od MSI). V okamžiku, kdy byla DVD-ROM nastavena jako Slave a vypalovačka jako Master, tak po vložení CD do jedné z mechanik došlo k chybě a počítač se lidově řečeno „kousnul.“ Jako správná se následně ukázala volba pro vypalovačku Cable Select (DVD-ROM zůstalo jako Slave), se kterou vše fungovalo již bezchybně. Pokud patříte mezi majitele desktopů tak vězte, že mechaniku můžete namontovat jak do horizontální, tak vertikální polohy.

Po počátečních nesnázích však instalace proběhla již rychle. Dodávaný software se nainstaloval během pár okamžiků a po restartu počítače již bylo možné bez problémů začít mechaniku používat.

S kým máme tu čest

Philips PCRW4816K rozhodně nepatří mezi nějaké horší či méně vybavené mechaniky. Naopak, kromě dnes již standardní technologie Seamless link (neboli Burn-Proof) eliminující přerušení vypalování při podtečení 4 MB bufferu, disponuje také méně obvyklou technologií ROPC (Running Optimal Power Calibration) pro optimalizaci výkonu laseru zlepšující rychlost čtení a zápisu u méně reflexních médií.

Pravděpodobně nejzajímavější teď ale bude rychlost, kterou je mechanika schopná vypalovat, přepisovat a číst média. K tomu, abychom to otestovali jsme použili jeden soubor o velikosti 700 MB, který jsme postupně vypalovali, přepisovali a četli z našich médií (pro vypalování jsme použili 48× médium Philips a pro přepis 12× Memorex). Při našich testech se ukázalo, že průměrná rychlost čtení se pohybuje okolo 5,2 MB/s (35×), přičemž rychlost čtení se v průběhu kopírování postupně zvětšovala. Mechanika si při čtení přitom sama reguluje rychlost a pomocí dodávaného softwaru si dokonce můžete nastavit dobu, za jakou se médium v mechanice přestane točit úplně (čímž eliminujete nepříjemný hluk). Příjemné je na tomto prográmku navíc to, že stejné nastavení umožňuje provést i u ostatních CD/DVD mechanik.

Poněkud nepříjemným překvapením ale byla rychlost vypalování, která se u 48× rychlostním zápisu dostala na úroveň pouze 3,15 MB/s (21×) včetně lead-in a lead-out, přičemž 3krát podtekl buffer. Při 24× vypalování na 24× médium se však rychlost dostala na příslušnou hodnotu. 32× vypalování jsme bohužel nemohli vyzkoušet (kvůli médiu).

Další, tentokrát ale spíše technický problém, nastal při testování zápisu na CD-RW. Do data testu se nám totiž nepodařilo sehnat médium, které by podporovalo 16× přepis. Rychlost 1,8 MB/s (12×) však vypalovačka zvládla bez problémů.

Celkový verdikt

Philips PCRW4816K je nepochybně dobrou mechanikou, která nabízí velmi příjemnou rychlost přepisování CD-RW. I když se reálná rychlost vypalování poněkud neshoduje s tou maximální uváděnou, tak je třeba podotknout, že při našich testech se ani jednou nestalo, že by se při vypalování médium znehodnotilo. Stejně tak jeho čitelnost pro ostatní mechaniky byla naprosto bezchybná. Ačkoliv Philips nepatří zrovna mezi tradiční výrobce CD-RW mechanik, tak tento kousek nesoucí jeho značku se určitě může měřit s konkurenty v této oblasti mnohem zvučnějších jmen.

Diskuze (28) Další článek: USB klíčenka s pamětí již s podporou USB 2.0

Témata článku: Software, Philips, Ostatní výrobci, Neobvyklý design, Závod, Running, Podrobné testování, Instalační CD, Obvyklý problém, Standardní technologie, Cable, Tradiční výrobce, Optimal


Určitě si přečtěte

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 34

USB-C už mělo být všude, ale není. Tak kde to vázne?

USB-C už mělo být všude, ale není. Tak kde to vázne?

** Konektor USB-C byl představen už před čtyřmi roky ** Praktické univesrzální rozhraní však stále není rozšířeno ** Výrobcům hardwaru se do změny moc nechce

David Polesný, Vladislav Kluska | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny