PGP je zpět

Společnost PGP uvedla první upgrade oblíbených nástrojů pro bezpečnou komunikaci poté, co se oddělila od Network Associates. Spolu s komerčními produkty je k dispozici i omezená freeware verze a zdrojový kód.
Nové produkty z řady Pretty Good Privacy, které byly vydány 3. 12. 2003, zahrnují několik verzí včetně podnikové a volně dostupné, nově také podporují operační systémy Windows XP a Mac OS X. V souladu se sliby představitelů společnosti PGP došlo i ke zveřejnění zdrojového kódu programu. Účelem tohoto kroku je zvýšení důvěry zákazníků a snaha prokázat, že v softwaru nejsou obsažena žádná zadní vrátka nebo slabiny, které by bylo možné zneužít. Podle produktového ředitele PGP Corp. Stephana Somogyiho je firma hrdá na kvalitu své práce a nebojí se podrobného zkoumání zdrojového kódu. Zkompilovaný software obsahuje certifikát, který prokazuje, že při kompilaci nebyl pozměněn. Licence ke zdrojovému kódu PGP 8.0 však nepovoluje vytváření odvozených programů, povoluje pouze prohlížení kódu.

Jednotlivé řady produktů se liší množstvím aplikací a komunikačními možnostmi. Novinkou je PGP 8.0 Personal edition, která zahrnuje PGP Mail pro bezpečnou emailovou komunikaci a PGP Disk, který umožňuje bezpečné šifrování obsahu pevného disku. Tato verze s cenou 39 USD míří na domácí uživatele, kterým nestačí běžná úroveň zabezpečení poskytovaného operačním systémem. Pro uživatele, kteří se obejdou bez šifrovaného ukládání dat, je k dispozici Freeware edition, která neobsahuje PDP disk a není přímo integrována do emailového klienta. Zpřístupnění freeware verze management PGP Corp. splnil další slib daný při odtržení od NAI.

PGP Desktop nabízí oproti Personal edition navíc lepší integraci s Active Directory, iPlanet Directory Service, Novell NDS, OpenLDAP Keyserverem či Novell Groupwise 5.5 a 6.0. Tato verze je určena do menších firem s několika uživateli. Cena za jednu licenci byla stanovena na 80 dolarů.

PGP 8.0 Enterprise edition je určena do velkých firem a jako nadstavbu nad PGP Mail a PGP Disk nabízí nástroje pro centralizovanou instalaci a správu, podporu technologie smart card a také novinku – ADK (additional decryption key). ADK má svůj smysl zejména v institucích, které mají povinnost uchovávat kopie korespondence. Jde o státní instituce, banky a řadu dalších. Společnost PGP si uvědomuje, že by mohlo dojít ke zneužití této funkce a proto implementovali možnost tento klíč rozdělit na několik částí a ty pak přidělit různým osobám. K dešifrování zprávy by pak bylo potřeba použít všechny fragmenty klíče zároveň, což výrazně snižuje riziko zneužití. Podle Somogyiho není možné žádným způsobem z jednoho fragmentu vytvořit úplný klíč. Uživatelská licence pro Enterprise edition přijde na 125 USD.

Všechny verze existují také ve verzi pro Mac OS včetně podpory OS 10.2 – Jaguar. Vylepšeno bylo uživatelské rozhraní, integrace do Apple Maila Microsoft Enturage a kompatibilita PGP Disku mezi Mac OS X s Windows. Kromě uvedených produktů je k dispozici také Software Development Kit a mobilní verze PGP pro kapesní počítače, kde se s novou verzí počítá ještě do konce tohoto roku.

PGP Corp. Vznikla v roce 2002 a v červenci se jí podařilo odkoupit od Network Associates Inc. duševní vlastnictví týkající se produktů PGP. V čele společnosti stojí lidé, kteří se kolem technologie PGP pohybují již dlouhou dobu. Otec Pretty Good Privacy Phill Zimmerman pak figuruje mezi členy Technical Advisory Board společnosti PGP Corp.

Diskuze (14) Další článek: MSI a Tablet PC s cenou pod 1000 USD

Témata článku: Download, PGP, Běžná úroveň, Fragment, Jaguar, Možné riziko, Good


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji