PGP 6.02: přehled novinek

V Evropě se konečně objevila nová verze PGP. Ve skutečnosti byla dostupná její ilegálně vyvezená kopie, nicméně mnoho uživatelů přivítá, že je konečně k dispozici legálně vytvořená verze 6.02, která obsahuje navíc utilitu PGP disk a podporuje RSA klíče.
V Evropě se konečně objevila nová verze PGP. Ve skutečnosti byla dostupná její ilegálně vyvezená kopie. Většina právníků tvrdí, že ilegální vývoz je problém pro vývozce, ne pro uživatele, a stažení takovéto kopie z Evropy by pro vás mělo být bezpečné. Nicméně mnoho uživatelů přivítá, že je konečně k dispozici legálně vytvořená verze 6.02. Na rozdíl od ilegální 6.0 obsahuje navíc utilitu PGP disk a podporuje RSA klíče.

Nová verze je větší, instalační soubor má přes 6 MB, přináší však mnoho nového a věřím, že stojí za stažení. Kompatibilita mezi verzemi není úplná, nově je možné připojit vaši fotografii a takový klíč není čitelný ve starších verzích. Klíče je možné zapisovat i v kompatibilním režimu. Každopádně je tato nekompatibilita dalším argumentem pro upgrade.

Mezi další důležité novinky patří třeba generování podklíčů - při vysokých nárocích na bezpečnost se často generuje jeden hlavní klíč, s dlouhou životností, kterým se nešifruje, ale podepisují se jím klíče s krátkou životností pro samotné šifrování. Tento postup je v novém PGP usnadněn tím, že ke klíči je možné vytvořit podklíče, které mohou být revokovány nezávisle na hlavním klíči.

Další zajímavostí je rozdělení klíčů. Dejme tomu, že obchodní partneři se dohodnou, že určitou korespondenci budou číst jen společně. Vytvoří si pár klíčů a rozdělí je na libovolný počet. Až budou chtít vykonat jakoukoliv operaci s tajným klíčem, budou požádáni o svoji část klíče. Bez všech částí je klíč nepoužitelný a dokud není vložena alespoň jedna jeho část, není možné celkový počet částí zjistit. Části klíčů jsou ukládány do souborů chráněných vstupními větami. Uživatelé se mohou dohodnout na opětovné složení klíče do jednoho kusu.

K bezpečnosti nevyhnutelně patří i bezpečné zničení informací. Předešlé verze umožňovaly kvalitní zničení souboru. Nyní přibylo i čištění prázdného místa na disku a je tak zajištěno, že nebudou obnoveny ani soubory, které nebyly bezpečně odstraněny. Operace je bezpečná a velmi pomalá.

Poslední novinkou, kterou dnes popíši, je samostatná utilita PGPdisk. Slouží k ochraně dat na vašem disku spíše než k usnadnění bezpečného přenosu, i když i takto jej lze použít. PGP disk vytvoří na zadaném místě soubor požadované velikosti, ze kterého vytvoří virtuální disk, se kterým bude možné provádět většinu běžných operací. Lze na něj kopírovat soubory, instalovat aplikace, je možné jej formátovat. Při použití ve Windows jsou dostupné oba souborové systémy a lze v takovýchto discích využívat výhod NTFS. Disk je možné kdykoliv připojit a odpojit, připojení je možné jen při znalosti vstupní věty a disku lze přiřadit libovolné volné písmeno. Soubor je chráněn šifrou CAST, která je považována za bezpečnou. Nezapomínejte disk připojený, když odcházíte od počítače. Je možné nastavit automatické odpojení po určité době nepoužívání a lze pro tuto akci zvolit kombinaci horkých kláves. Pokud používáte starší verzi PGPdisku, doporučuji neprodlený upgrade PGP, ve staré verzi byly chyby v bezpečnosti. Program je ke stažení na www.pgpi.com.

Diskuze (2) Další článek: CNET kupuje WinFiles

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Možný upgrade, Životnost, Vytvořená verze, Automatické odpojení, Opětovné rozdělení, Cast, Libovolný soubor, Libovolné místo, Přehled novinek, Dostupné místo, Klíč, PGP


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 7

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně