PGP 6.0 je v Čechách

Z USA nelegálně vyvezená verze PGP s číslem 6.0 je k dispozici i v ČR.
Na českém serveru PGP.CZ je opět ke stažení nová verze šifrovacího programu PGP - tentokrát 6.0. Jedná se o tzv. "americkou verzi", jejíž vývoz je americkou vládou zakázán. Nicméně pro občany ČR a mimo území USA je její používání legální, protože se na ně americká restriktivní opatření nevztahují. Používání této verze na našem území údajně neodporuje ani licenčním podmínkám.

Nevýhodou PGP 6.0 je, že nepodporuje RSA klíče. Pokud tedy máte stejně jako já klíč RSA pocházející ještě z DOSové verze 2.6.3i, máte stejně jako já smůlu. Nicméně mezinárodní verze 6.0.2i už bude mít zpět podporu i pro RSA klíče. Podle informace zveřejněné na norském serveru PGPi knihy se zdrojovým kódem PGP 6 již dorazily do Evropy a zahájení distribuce nové verze se očekává prvního ledna.

Pro jedince PGP neznalé je nutno vysvětlit pojem "knihy se zdrojovým kódem". Zákony Spojených států zakazují vývoz silného kryptografického software a hardware tím, že na něj aplikují stejná pravidla jako na zbraně. PGP bylo vytvořeno v USA, takže jeho vývoz je nelegální a může být soudně trestán. Nicméně zákaz distribuce lze obejít tím, že se zdrojový kód PGP vytiskne a zcela legálně se provezou tištěné knihy. Výše uvedené omezení se totiž vztahuje pouze na software v elektronické podobě, tedy na disketách, CD-ROM nebo šířené prostřednictvím Internetu.

V Evropě (lépe řečeno, po celém světě mimo Spojené státy a Kanadu) se nalezl dostatek dobrovolníků, kteří pro každou verzi PGP skenují přibližně 6000 stran tištěného textu a pomocí OCR programů a manuální kontroly rekonstruují kód PGP. Díky tomu vzniká takzvaná mezinárodní verze, kterou je možno poznat podle toho, že na konci označení verze je malé písmenko i (jako international). Tedy například verze 6.0.2i je verzí 6.0.2 pro uživatele mimo USA. Díky restrikcím ze strany amerických vývozních předpisů nebo patentových práv není možno používat International verzi v USA a US verzi mimo ně. Nicméně verze US i International jsou vzájemně plně kompatibilní.

PGP (zkratka z Pretty Good Privacy, tedy "Celkem dobré soukromí") je v současné době patrně nejrozšířenějším prostředkem pro šifrování na světě. Autorem tohoto systému je Američan, Phil Zimmermann (mj. nedávno navštívil na pozvání EurOpen CZ Prahu). Vývoj PGP provázela řada potíží, zejména zákonného rázu.

PGP je šifrovací systém založený na principu tajného a veřejného klíče. Ve zkratce to znamená, že pro každou relaci jsou třeba tři klíče: veřejný a tajný klíč příjemce a veřejný a tajný klíč odesílatele. Odesílatel za pomoci svého tajného, veřejného a příjemcova veřejného klíče zašifruje zprávu. Příjemce k dešifrování potřebuje oba své klíče a veřejný klíč odesílatele. Tento princip (spolu s ochranou heslem) poskytuje velmi vysokou míru zabezpečení při přijatelném výpočetním výkonu. Přitom nové verze PGP pro Windows jsou velmi těsně integrovány do prostředí Windows a obsahují třeba i moduly pro Microsoft Outlook, díky kterému je šifrování a elektronické podpisy snadné i pro počítačového laika.

Více informací o PGP, jeho vývoji, použití a možnostech se dočtete v knize Simsona Garfinkela: PGP - šifrování pro každého, kterou v minulém roce vydal Computer Press a kterou je možno zakoupit i v našem internetovém knihkupectví Vltava.

Případ celosvětově rozšířeného PGP dokazuje, že Internet nezná hranice a nenechá se svázat nelogicky omezujícími zákony - byť by tyto zákony vydala nejmocnější velmoc na světě.

Váš názor Další článek: SPT Telecom, Bojkot II a Internet 99: nic pořádně, nic ke spokojenosti

Témata článku: Software, Verse, Mezinárodní verze, Good, Čech, Klíč, Řada potíží, Laika, Verze, PGP


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně