PGP 6.0 je v Čechách

Z USA nelegálně vyvezená verze PGP s číslem 6.0 je k dispozici i v ČR.
Na českém serveru PGP.CZ je opět ke stažení nová verze šifrovacího programu PGP - tentokrát 6.0. Jedná se o tzv. "americkou verzi", jejíž vývoz je americkou vládou zakázán. Nicméně pro občany ČR a mimo území USA je její používání legální, protože se na ně americká restriktivní opatření nevztahují. Používání této verze na našem území údajně neodporuje ani licenčním podmínkám.

Nevýhodou PGP 6.0 je, že nepodporuje RSA klíče. Pokud tedy máte stejně jako já klíč RSA pocházející ještě z DOSové verze 2.6.3i, máte stejně jako já smůlu. Nicméně mezinárodní verze 6.0.2i už bude mít zpět podporu i pro RSA klíče. Podle informace zveřejněné na norském serveru PGPi knihy se zdrojovým kódem PGP 6 již dorazily do Evropy a zahájení distribuce nové verze se očekává prvního ledna.

Pro jedince PGP neznalé je nutno vysvětlit pojem "knihy se zdrojovým kódem". Zákony Spojených států zakazují vývoz silného kryptografického software a hardware tím, že na něj aplikují stejná pravidla jako na zbraně. PGP bylo vytvořeno v USA, takže jeho vývoz je nelegální a může být soudně trestán. Nicméně zákaz distribuce lze obejít tím, že se zdrojový kód PGP vytiskne a zcela legálně se provezou tištěné knihy. Výše uvedené omezení se totiž vztahuje pouze na software v elektronické podobě, tedy na disketách, CD-ROM nebo šířené prostřednictvím Internetu.

V Evropě (lépe řečeno, po celém světě mimo Spojené státy a Kanadu) se nalezl dostatek dobrovolníků, kteří pro každou verzi PGP skenují přibližně 6000 stran tištěného textu a pomocí OCR programů a manuální kontroly rekonstruují kód PGP. Díky tomu vzniká takzvaná mezinárodní verze, kterou je možno poznat podle toho, že na konci označení verze je malé písmenko i (jako international). Tedy například verze 6.0.2i je verzí 6.0.2 pro uživatele mimo USA. Díky restrikcím ze strany amerických vývozních předpisů nebo patentových práv není možno používat International verzi v USA a US verzi mimo ně. Nicméně verze US i International jsou vzájemně plně kompatibilní.

PGP (zkratka z Pretty Good Privacy, tedy "Celkem dobré soukromí") je v současné době patrně nejrozšířenějším prostředkem pro šifrování na světě. Autorem tohoto systému je Američan, Phil Zimmermann (mj. nedávno navštívil na pozvání EurOpen CZ Prahu). Vývoj PGP provázela řada potíží, zejména zákonného rázu.

PGP je šifrovací systém založený na principu tajného a veřejného klíče. Ve zkratce to znamená, že pro každou relaci jsou třeba tři klíče: veřejný a tajný klíč příjemce a veřejný a tajný klíč odesílatele. Odesílatel za pomoci svého tajného, veřejného a příjemcova veřejného klíče zašifruje zprávu. Příjemce k dešifrování potřebuje oba své klíče a veřejný klíč odesílatele. Tento princip (spolu s ochranou heslem) poskytuje velmi vysokou míru zabezpečení při přijatelném výpočetním výkonu. Přitom nové verze PGP pro Windows jsou velmi těsně integrovány do prostředí Windows a obsahují třeba i moduly pro Microsoft Outlook, díky kterému je šifrování a elektronické podpisy snadné i pro počítačového laika.

Více informací o PGP, jeho vývoji, použití a možnostech se dočtete v knize Simsona Garfinkela: PGP - šifrování pro každého, kterou v minulém roce vydal Computer Press a kterou je možno zakoupit i v našem internetovém knihkupectví Vltava.

Případ celosvětově rozšířeného PGP dokazuje, že Internet nezná hranice a nenechá se svázat nelogicky omezujícími zákony - byť by tyto zákony vydala nejmocnější velmoc na světě.

Váš názor Další článek: SPT Telecom, Bojkot II a Internet 99: nic pořádně, nic ke spokojenosti

Témata článku: Software, Klíč, Good, Verze, Verse, PGP, Čech, Laika


Určitě si přečtěte

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku