Pevné disky pro audio a video zařízení – v roce 2000 je všechno možné

Pevný disk v discmanu, pevný disk v televizi... a kde ještě?
Firmy Sony a Western Digital (tj. největší producent v oblasti audio/video zařízení a třetí největší výrobce pevných disků) oznámily strategické partnerství, ve kterém se budou podílet na společném vývoji a následné výrobě disků pro spotřební elektroniku, tj. audio a video zařízení. Během roku 1999 budou vyvíjeny a testovány prototypy, tato základní fáze má být ukončena na konci března 1999 (!); od dubna již poběží technologická příprava pro výrobu, přičemž vlastní výroba se má spustit v roce 2000.

Pokud se shodneme na tom, že audio/video zařízení budou potřebovat v budoucnu pevné disky – a nemusí to být ještě zcela zřejmé – vyplyne, že se skutečně musí jednak o speciální diskovou architekturu, která bude zvládat plynulé přehrávání a ukládání více datových (zvukových a obrazových) proudů současně. Toto je podstatné – současné pevné disky jsou navrhovány samozřejmě na maximalizaci datového přenosu, ovšem ne na setrvalé datové proudy, v tom je velký rozdíl.

Firma Sony bude ve společném vývoji zodpovědná za rozhraní, architekturu a protokol; WD pak vyvine mechanické a elektronické komponenty plus firmware, a zřejmě bude disky sám vyrábět.

Živě komentuje: představ o domech či firmách prošpikovaných elektronikou a Internetem je hodně a navzájem se od sebe liší – například Microsoft více usiluje o „digitální nervový systém“, výrobci spotřební elektroniky by spíše rádi viděli domácí audio a video servery obsluhující nejrůznější hrajítka. Pokud se shodneme na tom, že všechny tyto přístroje budou mít vlastní inteligenci (tj. čip a paměť), budou možná potřebovat i prostor pro ukládání dat – pokud ovšem nebudou veškerá data načítána ze sítě či „domácího serveru“, jakkoli toto označení zní dnes bizarně. Pokud by ovšem vznikl onen domácí server právě pro oblast videa a audia, stejně by potřeboval ony diskové systémy, které se chystá Sony s WD vyrábět.

Zajímavé je, že zatím není ani známky po reakci konkurence obou firem; nejpravděpodobnější ale je, že podobný vývoj už paralelně dávno probíhá, pouze není nahlas oznamován.

Váš názor Další článek: Vývojář komentuje: které verze FoxPro jsou náchylné na rok 2000 a jak

Témata článku: Video, Microsoft, Pevné disky, Audi, Proud, Největší výrobce, Audio, Elektronika, Největší video, Spotřební elektronika, Největší rozdíl, Největší producent

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů