Pevné disky pro audio a video zařízení – v roce 2000 je všechno možné

Pevný disk v discmanu, pevný disk v televizi... a kde ještě?
Firmy Sony a Western Digital (tj. největší producent v oblasti audio/video zařízení a třetí největší výrobce pevných disků) oznámily strategické partnerství, ve kterém se budou podílet na společném vývoji a následné výrobě disků pro spotřební elektroniku, tj. audio a video zařízení. Během roku 1999 budou vyvíjeny a testovány prototypy, tato základní fáze má být ukončena na konci března 1999 (!); od dubna již poběží technologická příprava pro výrobu, přičemž vlastní výroba se má spustit v roce 2000.

Pokud se shodneme na tom, že audio/video zařízení budou potřebovat v budoucnu pevné disky – a nemusí to být ještě zcela zřejmé – vyplyne, že se skutečně musí jednak o speciální diskovou architekturu, která bude zvládat plynulé přehrávání a ukládání více datových (zvukových a obrazových) proudů současně. Toto je podstatné – současné pevné disky jsou navrhovány samozřejmě na maximalizaci datového přenosu, ovšem ne na setrvalé datové proudy, v tom je velký rozdíl.

Firma Sony bude ve společném vývoji zodpovědná za rozhraní, architekturu a protokol; WD pak vyvine mechanické a elektronické komponenty plus firmware, a zřejmě bude disky sám vyrábět.

Živě komentuje: představ o domech či firmách prošpikovaných elektronikou a Internetem je hodně a navzájem se od sebe liší – například Microsoft více usiluje o „digitální nervový systém“, výrobci spotřební elektroniky by spíše rádi viděli domácí audio a video servery obsluhující nejrůznější hrajítka. Pokud se shodneme na tom, že všechny tyto přístroje budou mít vlastní inteligenci (tj. čip a paměť), budou možná potřebovat i prostor pro ukládání dat – pokud ovšem nebudou veškerá data načítána ze sítě či „domácího serveru“, jakkoli toto označení zní dnes bizarně. Pokud by ovšem vznikl onen domácí server právě pro oblast videa a audia, stejně by potřeboval ony diskové systémy, které se chystá Sony s WD vyrábět.

Zajímavé je, že zatím není ani známky po reakci konkurence obou firem; nejpravděpodobnější ale je, že podobný vývoj už paralelně dávno probíhá, pouze není nahlas oznamován.

Váš názor Další článek: Vývojář komentuje: které verze FoxPro jsou náchylné na rok 2000 a jak

Témata článku: Video, Microsoft, Pevné disky, Audi, Největší výrobce, Vid, Největší video, Největší rozdíl, Proud, Největší producent, Zář, Elektronika, Audio, Spotřební elektronika


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 55

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20