Petr Kavalírek: Buďte digitální i analogoví

V rozhovoru s Petrem Kavalírkem jsme se ptali na to, proč je Minolta v Brně, proč si za jednoho ze svých partnerů zvolila Zoner nebo zda digitální fotografie převálcuje analogovou.
Tento článek vyšel v časopise Computer 24/01, který vyšel 13. prosince 2001

Computer: Většina firem vaší velikosti si našla místo v Praze. Proč jste se rozhodli pro Brno?

Petr Kavalírek: Tak to už je opravdu dlouho, co jsme se rozhodli právě pro Brno. Bylo to před desíti lety a tehdy byla ještě Česká a Slovenská republika. Byli jsme z 99 procent zásobováni z Vídně. Takže z hlediska logistiky to byl krok rozumný. Po roce 1993 jsme uvažovali o tom, že bychom se mohli přestěhovat do Prahy. Ale nakonec jsme zůstali.

Computer: Je to také proto, že v Brně je levnější pracovní síla?

PK: Nedomnívám se, že je to hlavně proto, ale jedním z důvodů to určitě je. To, proč jsme se nepřesunuli do Prahy, bylo dáno i výškou nájmu, protože rozdíl mezi Brnem a Prahou je opravdu příliš velký.

Computer: Minolta tady byla i před oněmi desíti lety. Vzpomínám přitom na fotoaparát svého dědečka, který si pořídil někdy na začátku 70. let…

PK: Ano, Minolta byla známá především jako dodavatel fotoaparátů a optické techniky. Teprve v 60. letech přistoupila i k produkci kancelářské techniky.

Minoltu v tomto období je možné rozdělit na dvě části – jednak je to Minolta kamera a jednak kancelářská technika. Zatímco kopírovací techniku zde zastupovali především technici, Minolta kamera zde byla zastupována jen autorizovanými prodejci. Po roce 1989 se to sloučilo. Minolta sama má 73 let.

Klepněte pro větší obrázek

Computer: Minolta se zjevně chytila nové vlny digitální fotografie. Vedle toho nabízí i fotografickou techniku analogovou. Myslíte si, že jedna druhou předčí, nebo jde o dva doplňující se způsoby, jak zachytit obraz?

PK: Domnívám se, že klasická fotografie nevymizí. Tyto dvě technologie zde budou jistě existovat dlouhou dobu vedle sebe a budou se doplňovat. Podobně jako fotografie černobílá a barevná. Zatímco profesionálové se stále drží černobílé fotografie, většina uživatelů se přiklonila především k fotografii barevné. Domnívám se, že podobně to dopadne i s fotografií digitální, která nalezne větší využití v profesionální oblasti. A jistě zde zůstane i skupina příznivců klasické fotografie.

Computer: Jedním z vašich nejznámějších digitálních fotoaparátů je Dimage 7. Nejde však o zrcadlovku v pravém slova smyslu, protože člověk se na okolí nedívá přes zrcadlo, ale vidí je podobně jako v hledáčku digitální kamery. Proč se Minolta vydala touto cestou?

PK: Minolta přišla s několika atypickými inovacemi u některých ze svých fotoaparátů. Elektronický hledáček je skutečně převratnou záležitostí právě ve fotografii. Přináší celou řadu výhod, které by u klasického zrcadlového hledáčku nebylo možno realizovat. Jedná se například o simulace obrazu před samotnou expozicí nebo libovolně pohyblivý ostřící bod, tzv. Flex Focus Point. Nezapomeňme ani na možnost plynulého posunu okuláru v rozmezí 0 až 90 stupňů.

Computer: Minolta se právě u Dimage 7 pyšní objektivem, který je pro kinofilm ekvivalentem 28 – 200 mm. Ale právě u kinofilmu se podobné experimenty s ohnisky příliš neujaly kvůli optické kvalitě objektivů. Jak se s tím Minolta vypořádala?

PK: Objektiv je velmi kvalitní, jedná se o speciální objektiv Minolta GT APO, který vychází z nejlepší optiky Minolta řady G, speciálně upravené právě pro potřeby digitální fotografie.

Computer: Pozice Minolty na poli profesionální fotografie byla vždy poněkud neobvyklá. Čím to bylo?

PK: Myslím, že hlavní důvod je v tom, že jsme nikdy nedokázali k profesionálům správně přistoupit. Kvalita našich nejlepších fotoaparátů je jistě srovnatelná se všemi ostatními významnými značkami. Minolta se však soustředila na větší trh poloprofesionálů a amaterů. Dnes je, jak jistě uznáte, velmi těžké měnit zvyky uživatelů.

Computer: Chystáte nějakou oporu pro konkurenční boj s Nikonem nebo Canonem v podobě profesionální, digitální zrcadlovky s výměnnými objektivy?

PK: Ne, protože vycházíme z Dimage 7, což je náš nejlepší digitální fotoaparát. Ten bude samozřejmě inovován, ale do digitálních zrcadlovek s vyměnitelnými objektivy se teď nechystáme.

Computer: V jedné oblasti jste však opravdu známí jak mezi profesionály, tak i amatéry. Jde o filmové skenery. Chystáte v této oblasti nějaké novinky?

PK: Momentálně chystáme dvě novinky. Jedná se o Dimage Scan Multi Pro, který skenuje kromě klasického kinofilmu i větší formáty do 6 × 9 cm. Další novinkou je nástupce skeneru Dimage Scan Elite – byl oceněn například cenou EISA, Dimage Scan Elite 2.

Computer: Co byste doporučil běžnému uživateli? Digitální fotoaparát, nebo analog s kvalitním skenerem?

PK: V současné době obojí. Šlo by totiž o nejlepší možnou kombinaci. Našim zákazníkům vedle digitálních fotoaparátů nabídneme v brzké době i zcela novou řadu fotoaparátů analogových. Finální volba však zůstane vždy na zákazníkovi. Pokud se tedy někdo chce vrhnout do oblasti digitální, nabízíme možnost nejen zpracování obrazu, ale i následného tisku a výstupu.

Computer: Kdo je vaším největším konkurentem v oblasti tiskáren?

PK: V oblasti černobílých tiskáren je to Hewlett-Packard. V oblasti barevných jsme naopak my největším konkurentem pro všechny ostatní.

Computer: Proč jste si vybrali za svého partnera právě Zoner?

PK: Zoner se jevil jako velmi vhodná možnost pro doplnění a rozšíření možného využití našich tiskáren. Zákazníkům jsme chtěli nabídnout nejen produkt, ale možné řešení. Navíc pomocí Zoneru jsme schopni oslovit širokou vrstvu uživatelů a cílových skupin.

Připravil a fotografoval Petr Bubeníček

Diskuze (2) Další článek: Jaký to mám service pack?

Témata článku: Kinofilmy, Scan, Klasické zrcadlo, Digit, Nájem, Cena nájmů, Kancelářské potřeby brno, Objektivy, Klasické kino, Digitální kamery, Minolta, Kvalitní kamera, Digitální fotoaparáty, Kancelářská technika, Flex, Vhodná možnost, Elektronický hledáček, Digitál, Kancelářské potřeby praha, Computer, Brzké rozšíření, Digita


Určitě si přečtěte

Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5