Pětkrát rychlejší WiFi už do konce roku

Připadá vám současné WiFi příliš pomalé? V prosinci se začnou prodávat zařízení pro stávající frekvenční pásmo ale s rychlostí až 54Mbit/s. Navíc za nijak výrazně vyšší cenu.
Pětkrát rychlejší WiFi už do konce roku
Stávající standard WiFi 802.11b pracuje na frekvenci 2,4 GHz a dovoluje rychlosti nejvýše 11 Mbit/s. Existuje sice již standard 802.11a, který nabízí vyšší rychlost 54 Mbit/s, má ale dva problémy. Využívá jiné vyšší frekvenční pásmo, které v Evropě až na výjimky ještě není schválené, a navíc není nijak kompatibilní s 802.11b. S kartou pro 802.11a se prostě nepřipojíte do sítě 802.11b. Zařízení pro 802.11a se sice již začínají objevovat a třeba Toshiba bude do svých notebooků integrovat podporu pro obě sítě, není to ale stále ono.

Klepněte pro větší obrázekProto vzniká další standard 802.11g, který by měl nabídnout rychlost 54 Mbit/s na standardní frekvenci pro 802.11b a navíc mají být zařízení i vzájemně kompatibilní. S kartou pro rychlou síť se tak připojíte i do pomalejší sítě. Protože 802.11g využívá také 2,4 GHz, nejsou problémy s homologacemi a současně má i signál větší dosah než v případě 802.11a se zhruba dvojnásobnou frekvencí. Nevýhodou vůči 802.11a je menší počet podporovaných současně pracujících zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekAčkoli standard 802.11g bude finálně dokončen až na jaře příštího roku, již letos se objeví první produkty, které jej budou využívat. Firma Linksys, která má většinový podíl v oblasti bezdrátových WiFi sítí, totiž začne od prosince prodávat WiFi karty, přístupové body a bezdrátové routery pro 802.11g. Standard sice není hotov, je ale už poměrně dokončený a případné změny chce Linksys řešit formou upgradu firmwaru.

Ceny by měly být podle Linksysu jen o zhruba 20 procent nad současnými cenami za standardní WiFi vybavení. Bezdrátová karta se tak bude prodávat za 80 dolarů, přístupový bod za 140 a bezdrátový router za 150 dolarů.

802.11g má zatím nejlepší předpoklady nahradit normální WiFi díky vyšší rychlosti a současně zpětné kompatibilitě. Protože větší nástup 802.11g zařízení lze čekat až příští rok, nebude mít nabídka Linksysu takový vliv na cenu starších řešení pro 802.11b. Za rok v létě ale můžeme čekat pád karet i přístupových bodů do mnohem zajímavějších cenových hladin.

Diskuze (36) Další článek: MIDI též k notebooku

Témata článku: Wi-Fi, Linksysu


Určitě si přečtěte

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 31

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 117

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

** Programovací jazyk BASIC tvořil základ osobních počítačů ** Původně byl určen vysokoškolským studentům, aby vůbec byli schopni využívat univerzitní počítač ** Jeden ze spoluautorů dělal výpočtáře Einsteinovi

Pavel Tronner | 78


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny