Peter`s Flexible RenAmiNg Kit: specialista na změny názvů

Potřebujete přejmenovat větší množství souborů podle určitého klíče? Máte-li dostatek času a trpělivosti, můžete to udělat ručně v souborovém správci. Chcete-li pracovat efektivně, sáhnete po nějakém programu, který vám s tím pomůže. Peter`s Flexible RenAmiNg Kit můžete využít například v případech, kdy funkce pro hromadné přejmenování souborů nenabízí váš správce souborů.
Peter`s Flexible RenAmiNg Kit: specialista na změny názvů

 Plusy / minusy
 + podpora EXIF, GPS a dalších 
 + práce s regulárními výrazy
 – výběr souborů

Důvodů k hromadnému přejmenovávání souborů může být několik. Podle určitého klíče můžete chtít přejmenovat soubory s digitálními fotografiemi. Jejich názvem rozlišíte například místo pořízení nebo událost, při které vznikly. Přejmenovávat můžete různé dokumenty, archivy se zálohami a podobně. Přejmenování se často uplatňuje také u zvukových souborů, kdy chcete jejich názvy přizpůsobit informacím v popiscích.

S většinou úkolů, které s hromadným přejmenováním souvisí si poradí příslušné funkce v každém lepším správci souborů. Ovšem jejich možnosti většinou končí u zadání nového názvu uživatelem. Program Peter`s Flexible RenAmiNg Kit jde ale o něco dále. Poradí si totiž s informacemi uvedenými v popiscích souborů Flac, MP3, OGG a v řadě dalších multimediálních souborů.

Jednorázové přejmenování i kombinace několika příkazů

Základní nastavení programu počítá s uvedením cesty ke složce, ve které se nachází soubory určené k případnému přejmenování. V upravovatelné rozbalovací nabídce pak pomocí hvězdičkové konvence (wildcard) určíte výběr souborů, se kterými se bude pracovat. Standardně je nabídnuta hvězdička označující tedy všechny položky v dané složce. V nabídce ještě najdete výběr libovolného souboru, obrázků s koncovkou .jpg a souborů MP3.

Klepněte pro větší obrázek

Na první pohled vypadá program jednoduše

Po výběru souborů následuje nastavení způsobu přejmenování. V ostatních programech, kde jsem s podobnou funkcí přišel do styku, se nové názvy tvořily pomocí speciálních značek, které se poskládaly do editačního políčka. V případě programu Peter`s Flexible RenAmiNg Kit máte k dispozici tabulku, ve které instrukce k přejmenování naskládáte pod sebe. V názvech souborů tedy můžete postupně měnit velikost písmen, vkládat počitadlo a nějaké další koncovky k názvům souborů.

Podporu EXIF doplňuje GPS

Peter`s Flexible RenAmiNg Kit pracuje s předem definovanými instrukcemi k přejmenování, stejně tak jako s uživatelem zadaným postupem. V nabídce připravených instrukcí najdete záměnu velikosti písmen, odstraňování mezer, počitadlo, nebo vkládání informací o souboru do jeho názvu.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam připravených způsobů přejmenovávání

Od jednodušších přejmenovávacích pomůcek se Peter`s Flexible RenAmiNg Kit liší možností práce s EXIF informacemi, podporou GPS, prací s HTML, informacemi v dokumentech MS Office, a získáváním informací z různých multimediálních souborů. Díky tomu můžete soubory přejmenovat třeba podle informace o expozici uvedené v těle souboru s digitální fotografií.

Klepněte pro větší obrázek

Na případné problémy budete upozorněni

Po výběru instrukce k přejmenování určíte, zda se bude pracovat s celým názvem souboru, nebo pouze s hlavní částí či jeho koncovkou. V případě, že budete pracovat například s informacemi v multimediálních souborech, můžete ověřit jejich získání tlačítkem Scan. Program zobrazí seznam případných problémů. Vyskytnout se může například nečitelná nebo poškozená informace a přejmenování by mohlo mít nepředvídatelný výsledek. Jakmile jste spokojeni přidáte nastavení do seznamu opět stiskem odpovídajícího tlačítka.

Regulární výrazy vás neomezí

Do seznamu přejmenovávání můžete přidávat nové úlohy také ručně. Nejprve uvedete řetězec, který se bude vyhledávat, do dalšího sloupečku pak způsob jeho nahrazení. K obojímu lze využít regulární výrazy, takže zkušeným uživatelům se otevírají rozsáhlé možnosti k přejmenovávání.

Klepněte pro větší obrázek

Pro regulární výrazy využijete i hexadecimální tabulku znaků

Pro rychlou kontrolu využijete jednoduchý náhled na použité přejmenování. Stačí zadat vzorový název souboru a sledovat, jak se po přidání přejmenovávacích pravidel mění. Opět nechybí tlačítko Scan, které plní stejnou funkci jako u definice přejmenovávacích pravidel. Pokud nastane nějaká chyba, zobrazí se popis objeveného problému. Pokud je vše v pořádku, zobrazí se v seznamu náhledy na původní názvy souborů a na jejich novou podobu. Vše můžete ještě překontrolovat a pokud jste spokojeni, spustíte přejmenování.

Klepněte pro větší obrázek

Náhled na nové názvy souborů

Nastavení jde do detailu

Sadu připravených instrukcí k přejmenovávání můžete ukládat do tří pomyslných slotů. Pracně připravené regulární výrazy tak máte díky klávesovým zkratkám velice rychle k dispozici. Konfiguraci programu lze také ukládat do samostatného souboru, odkud lze zpětně načíst. K dispozici je import z CSV.

Při tvorbě regulárních výrazů využijete nabízenou tabulku znaků s hexadecimálními kódy. V nastavení programu můžete upravit celou řadu vlastností, týkajících se zobrazovaných informací u souborů, formátování data, vzhledu seznamu oblíbených položek, nebo práce s informacemi uloženými v multimediálních souborech.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu je velmi propracované

Na první pohled velice jednoduchá pomůcka vám nabízí propracované možnosti k přejmenovávání souborů. Na rozdíl od konkurence nabízí mnoho funkcí pro práci s informacemi uloženými uvnitř souborů. Příjemné je rovněž to, že je zdarma.

 Peter`s Flexible RenAmiNg Kit 1.73
 nástroj k přejmenovávání souborů
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Peter Frankenberger
 web  http://www3.telus.net/pfrank/ 
 cena  zdarma
 operační systém   Windows 9x, 2000, XP

Témata článku: GigaMania, Soubor, Kite, Gps centrum, Multimediální centra, Scan, Flac, Příjemný stisk

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • aaa 23. 8. 2006 17:07:58
    <!-- kec
  • jirka 23. 8. 2006 13:52:34
    ja bych potreboval neco, s cim prejmenuji soubory kolegovi ke zpracovani a...
  • Aleš 23. 8. 2006 11:02:45
    Já používám Renamer (http://www.redbrick.dcu.ie/~den4b/projects.php),...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky