Pět novinek Applu: výkon, ATI a náhrada za myš

Během včerejšího odpoledne představil Apple plánovaně hned pět novinek ve svém portfoliu: mimo inovovaných stolních počítačů představil také přerostlý trackpad a LCD .

Apple včera přisdstavil nové počítače. Kromě standardní obměny vnitřností, tentokrát u modelů iMac a Mac Pro, představil i dva zcela nové užitečné doplňky. Obzvlášť velký trackpad nahrazující myš u stolních počítačů vzbudil velkou pozornost. Na všechny představené novinky se teď podíváme podrobněji.

Apple iMac

Řada stolních počítačů typu vše v jednom, které v nabídce Applu najdete pod značkou iMac, se dočkala jemné modernizace. Změněny byly procesory i grafické karty. Zatímco v případě nejnižšího modelu šlo o změnu k lepšímu, v případě vyšších modelů je přínos nového hardwaru (především použitých grafických karet) spíše sporný.

Klepněte pro větší obrázek

Začněme ale od začátku, a to základním modelem. Ten nyní dostal modernější procesor Intel Core i3 taktovaný na frekvenci 3,06 GHz. To je znatelný posun, protože předchozí model stejné úhlopříčky displeje byl osazen shodně taktovaným procesorem z řady Core 2 Duo. Nový model je dále osazen čtyřmi gigabajty operační paměti typu DDR3 taktovaných na frekvenci 1 333 MHz, pevným diskem o velikosti 500 GB a vestavěným IPS monitorem s rozlišením 1 920 × 1 080 obrazových bodů. Tento základní model dále dostal grafickou kartou ATI Radeon HD 4670 s 256 MB vlastní grafické paměti.

Naprostou samozřejmostí jsou – stejně jako u všech modelů řady iMac – vestavěný FireWire 800 port, čtyři USB 2.0 porty, slot pro SDXC karty, vestavěné reproduktory, mikrofon, webová kamera i dvoupásmová Wi-Fi karta s podporou standardu IEEE 802.11n. A zapomenout nesmíme ani na multiformátovou DVD vypalovačku.

Předpokládaná cena tohoto modelu pro český trh by se měla pohybovat okolo 32 280 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud máte zájem o iMac se stejným displejem ale s lepší výbavou, připravte se na model se stejným procesorem, ale taktovaným na frekvenci 3,2 GHz. Rychlejší procesor však není jedinou změnou, získáte k němu také 1TB pevný disk a výkonnější grafickou kartu ATI Radeon HD 5670 s 512 MB vlastní grafické paměti.

Za to vše si však patřičně připlatíte: z účtu budete muset prodejcům převést předpokládaných 40 320 Kč.

K dispozici jsou také modely s větším displejem, konkrétně s úhlopříčkou 27" palců. Ten je k dispozici ve dvou základních konfiguracích. První z nich je osazena procesorem Intel Core i3 taktovaný na frekvenci 3,2 GHz, se 4 GB operační pamětí typu DDR3, 1TB pevným diskem a grafickou kartou ATI Radeon HD 5670 s 512 MB grafické paměti. Displej je opět typu IPS a disponuje rozlišením 2 560 × 1 440 obrazových bodů. Cenu tohoto modelu předpokládáme přibližně 45 900 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Nejvyšším modelem v běžné nabídce se stává sedmadvacetipalcový iMac, který je na rozdíl od slabšího kolegy osazen čtyřjádrovým procesorem Intel Core i5 taktovaným na frekvenci 2,8 GHz a grafickou kartou ATI Radeon HD 5750 s rovným 1GB grafické paměti. Tento model už udělá solidní průvan v peněžence, bude stát 53 880 Kč.

Ostatní konfigurace s procesorem Core i7 jsou zařazeny pouze jako BTO neboli konfigurace na zakázku. Zatím není jasné, zda budou v Česku běžně k dispozici.

Pohledem zpět poznáváme, že v řadě iMac nedošlo k žádným překvapením a představeny byly pouze očekávané změny. Na atraktivitě tím získal především základní model, který dostal do útrob modernější srdce od Intelu. Na změnu grafických karet je však třeba nahlížet spíše s podivem: podle prvních testů se ukazuje, že nově použité karty nepředstavují výraznější rychlostní nárůst ve srovnání s předchozími modely. Znalci navíc kroutí hlavou nad použitím grafik od ATI, které na rozdíl od konkurenční nVidie nepodporují všechny akcelerační prvky, které aplikací API operačního systému Mac OS X nabízí.

Klepněte pro větší obrázek

Apple Mac Pro

Nejvýkonnější počítač určený pro profesionální nasazení se dočkal upgradu po hodně dlouhé době. Přestože se Apple ve svých materiálech chlubí dvanácti procesorovými jádry, standardní konfigurace nabízí pouze modely s 8 a 4 jádry. Dvanáctijádrový model bude k dispozici pouze na vybraných trzích v rámci konfigurace na objednávku.

Klepněte pro větší obrázek

Osmijádrový model je osazen dvěma čtyřjádrovými procesory Intel Xeon E5620, každý s taktem 2,4 GHz, čtyřjádrový model pak používá jediný procesor Intel Xeon W3530 s taktem 3,06 GHz. Nižší model má osazen 3 GB operační paměti, vyšší pak dvojnásobek. Její další rozšíření je však nákladnou záležitostí: protože je celá platforma Mac Pro postavena na profesionální procesorové platformě známé spíše ze serverového prostředí, jsou použity spolehlivé (a patřičně drahé) paměťové moduly typu ECC. Oplátkou však získáte paměti odolné proti chybám, které se výrazně projeví na stabilitě celého počítače.

Grafickou kartou je zde ATI Radeon HD 5770 s 1 GB operační paměti, kterou lze doplnit další jednou nebo dvěma stejnými kartami – celkem je tak můžete mít v Macu Pro tři.

Oba modely mají v základu pevný disk o velikosti 1 TB, k dispozici pak máte sloty pro další tři SATA disky. Volitelně lze přiobjednat 512GB SSD. Uživatel má dále k dispozici tři rozšiřující porty PICE Express se 16 linkami.

Klepněte pro větší obrázek

Dvanáctijádrový model si pak představte coby dvouprocesorovu konfiguraci se dvěma šestijádrovými procesory Intel Xeon taktovanými na frekvenci 2,66 GHz, jako extrapříplatková výbava je i dvojice šestijádrových procesorů taktovaných na frekvenci 2,93 GHz. U tohoto modelu je paměť rozšiřitelná na 32 GB, učtyřjádrového jen 16 GB.

České ceny u tohoto modelu prozatím nemáme potvrzeny, později je do článku doplníme.

Apple LED Cinema Display

Nový displej z řady LED Cinema přichází v nezměněném designu kombinujícím sklo a hliník s novou úhlopříčkou dvacet sedm palců. Jedná se tedy o stejný zobrazovač, jaký najdete v nejvyšší řadě iMaců.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný panel je typu IPS s nativním rozlišením 2 560 × 1 440 obrazových bodů, tedy s poměrem stran 16:9. LED podsvícení pak lze v této kategorii produktů chápat za standard. Pozorovací úhly jsou 178 stupňů horizontálně i vertikálně, svítivost udávaná 375 candela na metr čtvereční, typická doba odezvy 12 ms a kontrastní poměr 1000:1.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř monitoru najdete také ještě megapixelovou webovou kameru, mikrofon, dvojici reproduktorů a tři volné USB 2.0 porty pro připojení dalších periferií. K počítači se monitor připojuje prostřednictvím konektoru Mini DisplayPort a také USB kabelem. Majitelé notebooků MacBook nebo MacBook Pro pak jistě uvítají, že výstupem z monitoru mohou své notebooky také napájet a nemusí tak doma vůbec zapojovat nabíječku.

Česká cena tohoto monitoru nebyla prozatím stanovena, očekáváme ji však okolo hranice 27 tisíc korun.

Apple Magic Trackpad

Velký multidotykový touchpad byl představen přesně v takové podobě, v jaké se v minulém týdnu objevil na stránkách úřadu FCC. Apple se tímto produktem snaží dát možnost ovládat počítač prostřednictvím dotykových gest také těm uživatelům, kteří nepoužívají přenosné počítače Apple. Operační systém Mac OS X je na gesta přizpůsoben velmi dobře, stejně tak mnohé aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný trackpad je velký přibližně 12 × 12 centimetrů, aktivní plocha je pak ve vertikálním rozměru ještě o centimetr menší. Jeho tělo je vyrobeno z jednoho kusu hliníku a je provedeno ve stejném designu, jako bezdrátová klávesnice Apple Wireless Keyboard.

Magic Trackpad napájejí dvě tužkové baterie a s počítačem komunikuje prostřednictvím technologie Bluetooth, která je vestavěna v každém počítači značky Apple.

Klepněte pro větší obrázek

Trackpad podporuje více dotyků a celá jeho plocha slouží jako tlačítko. Tedy jako fyzické tlačítko, které lze skutečně stisknout. Uživatel tak nemusí jen ťuknout do touchpadu jako u jiných modelů, ale může skutečně fyzicky kliknout. Ale pokud chce, může samozřejmě jen ťukat.

Na Magic Trackpad jsme velmi zvědaví a uvidíme, zda se tento způsob ovládání stolního počítače ujme. Mnoho majitelů notebooků totiž trackpady/touchpady používá jen proto, že musí, při nejbližší příležitosti sahají po myši. A také je nutno mít na paměti, že Magic Trackpad není tablet, jak by se mohlo na první pohled jevit. Českou cenu předpokládáme na úrovni 1 800 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Apple Battery charger

V nabídce se objevila ještě jedna drobná novinka: nabíječka tužkových akumulátorů Apple Battery Charger. Nabíječka slouží k současnému dobíjení dvojice akumulátorů. V prodejním balení spolu s nabíječkou je k dispozici hned šest kusů – můžete tak jimi zásobit nejen Magic Trackpad, ale i Magic Mouse nebo bezdrátovou klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (93) Další článek: Nový Google Chrome 5.0, aneb další vyplácení odměn

Témata článku: Technologie, Apple, Hardware, AMD, Intel, Počítače, Bezdrátové nabíjení, Myši, BTO, Serverové prostředí, Čtvereční panel, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Novi, Mini notebooky s úhlopříčkou 10, Drobná novinka, SDXC, Velký monitor, Intel Xeon W, Nová nabíječka, Intel HD, Cinema, Model, Vestavěný mikrofon, Magic, Multidotykový touchpad, Myši na Heureka.czProgramování elektroniky: Naučte se Arduino teď hned a přímo v prohlížeči

Programování elektroniky: Naučte se Arduino teď hned a přímo v prohlížeči

** Arduino můžete naprogramovat bez jediné součástky ** Pomůže webový prohlížeč a simulátor Wokwi ** Nabízí desítky virtuálních součástek včetně motorů a displejů

Jakub Čížek
ArduinoPojďme programovat elektroniku
K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

** Šetřit energií můžete nejen LED žárovkami a úspornými spotřebiči ** K dispozici je několik možností, jak změřit spotřebu elektřiny ** Používání zařízení můžete také plánovat a automatizovat

Jakub Čížek
ElektřinaChytrá domácnost
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Antimalware Norton 360 těží kryptoměny. Výrobce si nechává 15% provizi, uživatelé jsou zmatení

Antimalware Norton 360 těží kryptoměny. Výrobce si nechává 15% provizi, uživatelé jsou zmatení

** Norton chrání před těžarskými skripty, sám přitom takový obsahuje ** Některým uživatelům se spouští, aniž by o tom věděli ** Jeho zrušení není úplně triviální

Petr Urban
AntivirusKryptoměnyBezpečnost
Vybrali jsme 20 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

Vybrali jsme 20 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek
Stavebnice
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

** Otestovali jsme v Česku jeden z prvních kusů satelitního internetu Starlink od SpaceX ** Instalace je jednoduchá a vše se dělá přes mobilní aplikaci ** Rychlosti jsou zatím až 270 Mb/s

Karel Javůrek
StarlinkSpaceXTesty
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys