Perličky od SGI

O SGI kolují v posledních měsících nejrůznější zvěsti, ale firma je i nadále velmi aktivní. Podívejme se v krátkosti na přehled několika zajímavých událostí ze stáje SGI.
O SGI kolují v posledních měsících nejrůznější zvěsti, ale firma je i nadále velmi aktivní. Podívejme se v krátkosti na přehled několika zajímavých událostí ze stáje SGI.

Na výstavě Linux OpenSource Expo v australském Sydney získala společnost SGI první cenu za nejlepší stánek. Z dalších trofejí to bylo první místo v soutěži o nejlepší exponát, jímž se stal žurnálový souborový systém OpenSource XFS pro Linux. SGI Internet Server se stal finalistou v kategorii Produkt s nejvyšší inovací a vzdělávací program SGI Global Education byl finalistou v kategorii nejlepších služeb.

SGI představila nový softwarový nástroj s názvem „Digital media software development kit 2.0“ (dmSDK) pro operační systémy IRIX a Linux. Tento software usnadní vývojářům v oblasti digitálních médií přenos jejich aplikací do prostředí Linuxu, případně zkrátí dobu potřebnou k vývoji nové aplikace u softwarových partnerů SGI tím, že mohou použít jednotné aplikační programové rozhraní (API).SGI a SuSE Linux AG oznámily zahájení společného projektu, jehož cílem je zakomponovat do operačního systému Linux spolehlivý software pro clustering SGI IRIS FailSafe a vytvořit tak prostředí pro aplikace vyžadující vysokou dostupnost (High Availability). Tento software poskytuje uživateli možnost spojit dva nebo více serverů do tzv. clusteru. Dojde-li pak k poruše některého z nich, ostatní převezmou jeho výpočetní zátěž a aplikace běží dál bez přerušení. To má velký význam pro důležitá datová centra, u nichž je rozhodující nepřetržitý provoz a dostupnost.

Dvě holandské vědecké instituce, Netherlands Organization for Scientific Research (NWO) a Netherlands Computing Facilities Foundation (NCF) zvolily po výběrovém řízení společnost SGI jako dodavatele superpočítače nové generace, jemuž celkový počet 1024 procesorů MIPS RISC poskytne špičkový výkon jednoho teraflopu, tj. 1012 operací za vteřinu. Systém bude vybaven 10TB (104 GB) on-line paměti a 100 TB near-line paměti StorageTek.

Společnost SGI oznámila uvolnění svého zdrojového kódu aplikačního programového rozhraní OpenGL Sample Implementation do společenství Open Source. OpenGL Sample Implementation v současné době využívá většina předních dodavatelů hardwaru pro 3D grafiku jako základnu pro grafickou akceleraci.Po uvolnění OpenGL Sample Implementation budou k dispozici i všechny komponenty potřebné pro implementaci ovladačů OpenGL s hardwarovou akcelerací. Lepší dostupnost výkonných implementací v Linuxu povede ke vzniku třídy profesionálních technických a tvůrčích aplikací, jako jsou např. počítačem podporované konstruování (CAD), molekulární modelování, vědecká vizualizace, architektonické 3D „procházky“ a vizuální simulace. Rozšíření dostupnosti implementací na principu OpenGL urychlí i proměnu Linuxu na platformu pro počítačové hry.

Diskuze (3) Další článek: Vzorečky v 3D Studiu

Témata článku: Software, Linux, NWO, Sydney, Potřebná aplikace, Nepřetržitý provoz, Dodavatel super, Iris, SGI, Výpočetní zátěž, Potřebný hardware, Education, Perl, Netherlands, Počítačová simulace


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 157

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5