Perličky 2001: Co je nového?

O Invexu se v poslední době mluví spíše jako o veletrhu, který se zaměřuje výhradně na mládež. Podle odborné veřejnosti již dávno ztratil punc výjmečnosti. Ale i přesto, se na letošním Invexu dá najít několik zajímavých novinek. VIA technologies nás dokonce velmi překvapila informacemi, které nám poskytla.
Kapitoly článku

Velmi nás překvapila účast taiwanského výrobce čipsetů, firmy VIA technologies. Na jejich stánku jsme se dozvěděli množství zajímavých informací týkajících se procesorů C3, nových čipsetů, ale nejvíc nás překvapila novinka ...

VIA P4X266: Když Muhammed nejde k hoře ...

O prvním "DDR čipsetu" pro Pentia 4, řadě P4X266, která, ač masově vyráběna, dosud nebyla Intelem autorizována, jsme referovali již dříve (viz. tento článek). V situaci, kdy firma Intel žaluje nejen autora čipsetu, ale i výrobce základních desek, kteří by se odvážili vyrábět produkty s touto "nelegální" čipovou sadou (a kdy již vyrobené P4X266 leží na skladech ve statisicích kusů), se firma VIA technologies odhodlala k překvapivému kroku - tento "čipový potentát" se pouští do samostatné výroby základních desek!

Ano, to byla jedna z horkých (avšak poměrně nenápadných) novinek Invexu 2001 - na stánku VIA jsme dokonce některé "VIA inside / VIA outside" viděli v reálu. Je celkem s podivem, že VIA uvádí na trh hned několik variant těchto desek. Některé mají integrovanou zvukovou kartu, jiné integrovaný síťový řadič, jiné dokonce i řadič RAID. U nejdražšího typu má dokonce podkladová sklolaminátová deska červené zbarvení, stejně jak jsme zvyklí u MSI.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k účelovosti "mainbordové akce" se VIA zaměřuje výhradně na desky zaležené na čipsetu P4X266. Pokud byste se těšili na "firemní" desky pro Socket A nebo pro Socket 370, můžete si nechat zajít chuť.

PCtuning komentuje: Tento krok VIA je velmi zajímavý a podle mého názoru také účelný.VIA tímto krokem nic neztratí, ba naopak. Již se nemusí na nikoho druhého spoléhat a své "problémové" čipsety(ty které nikdo nechce na své desky)namontovat do desek"Made by VIA". Pokud bude mít firma úspěch (což je poměrně pravděpodobné - Pentium 4 je v poslední době prodejní hit), tak si tím získá i slušný zisk. Kdyby by byla převálcována jinými výrobci, tak sice nějaký ten dolar ztratí, ale určitě to nebude v žádné případě kritické. Těžko říct, jak se tyto desky osvědčí a hlavně jak budou kvalitní. Jejich hlavní trumf je však znám již teď - cena. Desku firmy VIA pravděpodobně koupíte pod 5000 Kč. Pro Pentium 4 to bude jedno z nejlepších řešení dokud se na trhu neobjeví i845D nebo P4X333 (který bude podporovat 333 MHz paměti).

Je libo nový počítač pod deset tisíc?

Nové "super" levné low-end řešení se nazývá EPGA neboli Embedded Pin Grid Array. Nejde o nic jiného než o integrování velmi levného procesoru C3 do ještě levnější základní desky. Sice se vám to může zdát jako šílený nápad, který v dnešním světě nemá šanci. VIA však má jiný názor.

Procesor C3 je sice v 3D hrách velmi nevýkonný, ale v kancelářských aplikacích se vyrovná stejně taktovaným Celeronům. Z hlediska, že nejšpičkovější procesor VIA s jádrem Ezra na frekvenci 866 MHz se dá koupit zhruba za cenu 1500 Kč, tak se jedná o procesor velmi cenově zajímavý. Mnohem zajímavější je z cenového hlediska komplet: deska, integrovaná grafika a integrovaný procesor. Celková cena je 75 USD. Což je asi 3000 Kč. Stačí jen osadit pamětmi (500 Kč za 128 MB SD RAM), přidat menší disk (3000 za 10 GB) a nějakou sympatickou case s CDROMkou (2500 Kč). A máme počítač, který sice na hry nic moc, ale na nějaké multimediální hrátky či kancelářské práce bohatě stačí. Také získáte velmi tichý počítač, protože VIA C3 si vystačí i s pasivním bohatě vystačí a nové Barracudy jsou nehlučné.

Klepněte pro větší obrázek

PCtuning komentuje: Z hlediska nejnižšího low-endu se jedná o velmi zajímavé řešení. Pokud sháníte absolutně nejlevnější počítač pro sekretářku, opravdu vám nic jiného nemůžu doporučit. Sice zde není velká možnost upgradovatelnosti, ale v kanceláři není nutné měnit procesor co půl roku. Hlavním cílem VIA je vyrobit počítač, který bude splehlivě sloužit v kanceláři a bude vás stát zlomek ceny ostatních low-endových systémů.

Témata článku: Windows, Auto GPS, Slušný zisk, První automobil, GPS Centrum, Testovací dráha, Ezra, Titanium, Made, Levné řešení, Vnější pohled, Překvapivá cena, Nový kousek, Škoda Superb, Síťový řadič, Zajímavý krok, Perl, Nelegální varianta, Drahý stroj, Palubní systém


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 105

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk