Perifer ATX: kávovar k počítači

Většina z vás již jistě zažila nepříjemnou situaci, kdy z důvodu přepětí v elektrické síti došlo k poškození nebo dokonce ke zničení komponent počítače. Pokud chcete takovémuto „černému“ dni předejít, je vám určen následující výrobek společnosti Asec.
Tento článek vyšel v časopise Computer 18/00 dne 21. září 2000

Libor Kříž: Většina z vás již jistě zažila nepříjemnou situaci, kdy z důvodu přepětí v elektrické síti došlo k poškození nebo dokonce ke zničení komponent počítače. Pokud chcete takovémuto „černému“ dni předejít, je vám určen následující výrobek společnosti Asec.

Braňte se!

Potlačování napěťových špiček je pro elektronická zařízení životně důležité. Představte si situaci, kdy váš počítač a k němu připojené periferie v hodnotě několika desítek tisíc znehodnotí tak běžný jev, jako jsou „špičky“ v napětí nebo jen obyčejný blesk. Nemilé. Koupí Perifer ATX nezískáte pouze hlídače špiček, ale také možnost zapínat celou počítačovou sestavu jediným, hlavním tlačítkem. Na zařízení samotném jsou umístěny dvě diody LED, které monitorují funkčnost přepěťové ochrany a včas vás upozorní na možné nebezpečí.

Jak na to?

Zapojení a využívání je jednoduchou záležitostí. Jednotlivé šňůry elektrického napětí počítače a periferií (monitor, reproduktory, tiskárna, externí modem, popř. stolní lampa osvětlující klávesnici) zapojíte do zásuvek Perifer ATX. Poté zapnete hlavním vypínačem počítač a celá sestava „naskočí“, aniž byste museli pracně zapínat každé z externích zařízení. Pokud se počítač přepne do úsporného režimu, všechna zařízení, která tento režim podporují a jsou samozřejmě připojená přes Perifer ATX, „usnou“ také. V případě, že počítač vypnete, resp. nastavíte softwarové vypnutí, počítač se vypne a spolu s ním i periferie.

Je-li vám 5 zásuvek málo, pak není problém do této sestavy zakomponovat další „klasickou“ prodlužovačku; osobně bych se ale této variantě raději vyhnul, protože odebírat z jedné zásuvky elektrický proud pro více než 5 zařízení není nejlepší nápad.

A radu na závěr? Pokud jste vášnivým konzumentem ranní kávy v práci, vězte, že zapojíte-li kávovar do elektrické sítě přes Perifer ATX, káva bude hotová hned, jakmile se nastartují Windows.

Plusy a minusy
+ spojení ochrany počítače s komfortním zapínáním
+ variabilní délka prodlužovací šňůry od 3 do 8 metrů
+ 2 diody LED informující o stavu zařízení
Dodavatel v ČR: Euromedia Brno, Vikomt, Karma
Dodavatel v SR: Agem Computer
přepěťová ochrana s vylepšeným systémem zapínání PC sestavy
ASEC Perifer ATX
Zdroj: Asec, Bratislava
Telefon: +00421 7 43 41 31 75
Cena: 700 Kč / 750 Sk bez DPH
Záruka: 36 měsíců
Parametry: 5 zásuvek (jedna vyhrazená pro počítač), šňůra v délkách 3, 5 a 8 metrů, 2 LED diody monitorující stav zařízení

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: Unigraphics oznámil výsledky soutěže v SolidEdge – Češi jsou elita

Témata článku: Sestavy, Karma, Výrobek společnosti, Přepěťové ochrany, Kávovar, Možné nebezpečí, Zásuvka, ATX, Hlavní dodavatel


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11