Perfektní kombinace nabíječky a diagnostické stanice

Rychlonabíječka Voltcraft IPC-1 zajistí diagnostiku i odpovídající aktivní péči o NiCd a MiMH akumulátory. Hodí se pro články typu AA (tužkové) i AAA (mikrotužkové).

Rychlonabíječka Voltcraft® IPC-1 zajistí diagnostiku i odpovídající aktivní péči o NiCd a MiMH akumulátory. Hodí se pro články o kapacitě až 3000 mAh typu AA (tužkové) a AAA (mikrotužkové) (obr. 1). Nabíječka je řízena mikroprocesorem a nabízí čtyři programy: nabíjení, vybíjení, testování a regeneraci. Součástí dodávky je bohaté příslušenství: síťový zdroj, 12V zdroj pro nabíjení z autobaterie, dvě sady NiMH akumulátorů Conrad AA 2500 mAh, čtyři adaptéry na typ C (malý monočlánek), čtyři adaptéry na typ D (velký monočlánek) a praktická brašnička (obr. 2). Síťový zdroj je univerzální pro napětí 100 – 240 V a frekvenci 50/60 Hz.

Klepněte pro větší obrázek
Obr. 1

Přehledný displej je rozdělen na čtyři segmenty a podává průběžně informace o každém akumulátoru zvlášť (obr. 3 a 4). Jakmile nabíječku zapneme, objeví se na displeji pro každou šachtu nápis “null“. Po vložení akumulátorů se na 4 sekundy zobrazí na displeji jejich aktuální napětí. Poté začne automaticky proces nabíjení proudem 200 mA. Pokud spěcháme a chceme nastavit vyšší nabíjecí proud, provedeme nastavení tlačítkem “CURRENT“ do 8 sekund po vložení prvního akumulátoru. Hodnotu proudu je možné volit po skocích na 200, 500, 700 a 1000 mA. Pro nabíjení dvojice akumulátorů v šachtách 1 a 4 můžeme zvolit proud 1500 nebo 1800 mA.

Klepněte pro větší obrázek
Obr. 2

Tlačítkem “MODE“ provádíme volbu programu buď pro všechny šachty nebo pro jedinou šachtu, kterou jsme předem vybrali jedním z tlačítek “1-2-3-4“. Informace o průběhu nabíjení si můžeme prohlížet po stisknutí tlačítka „DISPLAY“. Kromě nabíjecího proudu tak zjistíme dobu nabíjení nebo vybíjení, aktuální napětí článku a dosaženou kapacitu v mAh/Ah.

Dosažení plného nabití akumulátoru je detekováno funkcí “Minus Delta U“. Na displeji příslušné šachty se objeví nápis “Full“ a program přepne do režimu udržovacího nabíjení. Typická doba nabíjení pro akumulátory o kapacitě 2000 mAh je 70 minut.

Klepněte pro větší obrázek
Obr. 3

Pro starší akumulátory, které již vykazují paměťový efekt, je vhodná funkce regenerace. Díky měření kapacity a automatickému srovnávacímu měření nabíječka IPC-1 bezpečně rozpozná slabé akumulátory. Podle zjištěné charakteristiky zahájí program, který zahrnuje impulzní nabíjení a vybíjení akumulátoru. Díky této funkci získají opět svoji plnou kapacitu. Vložíme-li do nabíječky poškozený akumulátor, který nelze nabít, zůstane na displeji nápis “null“.

Klepněte pro větší obrázek
Obr. 4

Nabíječka má ochranu proti přepólování a přehřátí. Jakmile teplota akumulátoru nebezpečně stoupne, proces nabíjení se přeruší a na displeji se objeví hodnota nabíjecího proudu “000 mA“. Proces nabíjení pokračuje až po dostatečném ochlazení akumulátoru proudem 200 mA.

Nabíječka IPC-1 je lehká a kompaktní a díky svým vlastnostem a jednoduché obsluze patří k nejoblíbenějším výrobkům značky Voltcraft®. Mužete ji zakoupit v internetovém obchodě www.conrad.cz pod objednacím číslem 200180. Cena včetně příslušenství a dvou sad sady NiMH akumulátorů Conrad AA 2500 mAh: 1 662 Kč včetně DPH.

Další článek: 2goPad: desetipalcový tablet s Windows 7

Témata článku: Nabíjení, Paměťový efekt, Delta, Jediná nabíječka, Proud, Regenerace, Kombinace, Kombi, Šachta, MA, NIMH, Conrad, Autobaterie, Síťový zdroj, NAB, Nabíječka, Plné nabití


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize