Pentium III přetaktováno na 1,6 GHz

Stačí kýbl tekutého dusíku a hned je ten Quake III Arena svižnější.

Tuto naprosto neuvěřitelnou hodnotu vytvořil jeden japonský nadšenec. Procesor nechladil ničím jiným než tekutým dusíkem (!). Z procesoru Intel Pentium III 866 MHz tak vznikl procesor Intel Pentium III s taktem 1615 MHz (1,615 GHz). Použité součástky jako základní deska a AGP videoakcelerátor byly upraveny tak, aby vůbec šlo uvedené frekvence nastavit. Předpokládám, že další úpravy oněch součástek byly nutné vzhledem ke chladicí technologii.

Výkon po přetaktování

původní hodnoty po přetaktování nárůst
interní takt 850 MHz 1615 MHz 190 %
externí takt (FSB) 100 MHz 190 MHz 190 %

Instalovaný hardware

procesor Intel Pentium III 850 MHz
základní deska ASUS P2B s úpravou
videoakcelerátor Canopus Spectra 7400 s úpravou
pevný disk Seagate SCSI

Pentium III 850 přetaktováno na 1615 MHz

Živě komentuje: Až mě zamrazilo, když jsem tuto hodnotu viděl. Asi by mě více než zamrazilo, kdybych se byť letmo dotkl chladiče procesoru. Vždyť tekutý dusík má teplotu pod -196 stupňů Celsia! Při této teplotě se musí dbát nejen na nebezpečí zvané kondenzace vodních par (zde rovnou zmrznutí), ale i na bezpečnost práce (zní to strašně), ale skutečně je zde nebezpečí úrazu. Při poruše potrubí dojde k úniku kapaliny o 200 stupňů chladnější, než je teplota okolí. Vybavil jsem si scénu z filmu Ocelové město, kde na ulici dojde k úniku plynu z bomby – holomráz. Při nehodě „jen“ s chladičem procesoru může potom v místnosti s tímto počítačem dojít k obdobné scéně. To již není legrace. Dalším nebezpečím, které zde hrozí, je požár. Při přetaktování prakticky na dvojnásobek již hrozí při výpadku chlazení požár v počítači a to opět končí veškerá legrace.

Znovu musím připomenout, že při přetaktování se ztrácí záruka na přetaktovanou součástku a že přetaktování žádný výrobce procesorů nedoporučuje. Jediná firma, která má oficiální „požehnání“ výrobce, je firma Kryotech. Ta používá procesory firmy AMD – dříve AMD rodiny K6, nyní AMD Athlon.

Čeští vyháněči výkonu se nechávají zahanbit, přitom myšlenek i ochotných testérů by zde bylo plno. Pro zajímavost – v Československu se dřív vyráběla na vývoz speciální turbínka (rozměry řádově v decimetrech), která při otáčkách kolem 180000 ot./min. (slovy sto osmdesát tisíc) tlačila tekutý vodík. Co je s tímto projektem dnes?

Určitě si přečtěte

Články odjinud