Pentium III na 700 MHz, měď a další letošní plány Intelu

Je nutné spěchat s měděnými čipy, když lze dosáhnout takových rychlostí letos i tradiční metodou?
I z tempa novinek, kterými nás firma Intel zásobuje, je vidět, že se procesorový gigant náhle pořádně rozběhl – a když se rozeběhne obr, bývá těžko k zastavení.

Intel oznámil řadu detailů týkajících se technologie výroby; ty ale bezprostředně ovlivňují výkonnost i cenu čipů. To, že se budou vyrábět čipy 0.18 mikronovou technologií, je známé; důsledků je ale hned několik. Intel uvádí, že díky této technologii bude moci vyrábět ještě letos Pentia III na taktu 700 MHz, a to dokonce za nižších výrobních nákladů než dnešní Pentia II na taktu méně než polovičním. Menší obvody umožní vyšší integraci, tj. více funkcí bude možné zabudovat přímo do čipu – nejedná se jenom o velmi diskutované personalizační vlastnosti, ale i běžné funkce výpočetní či grafické, zlepšující dále výkonnost čipu.

První dva čipy mají zatím název Coppermine a Cascades (Coppermine = nástupce desktopových Pentií III, Cascades = následník Xeonu) a kromě výše uvedeného je na nich nejdůležitější integrovaná cache o kapacitě 256 kB. To je pokrok oproti současné cache „druhé úrovně“ (second-level cache, L2 cache), protože integrovaná cache je umístěna přímo na čipu; není ale jasné, zda ji lze označit přímo jako cache první úrovně. Rozdíly jsou v rychlosti a dají se velmi obrazně přirovnat asi následovně: data jsou palivem pro procesor. Standardní paměť RAM se dá přirovnat asi ke skládce uhlí u dolu; cache L2 už je „uhelným skladem“ ve vašem městě, ale cache L1 je už hromadou uhlí ve vašem sklepě. Transport dat sice probíhá větší rychlostí než transport uhlí, ale i tak zdržuje, a čím více jsou data po ruce, tím rychleji lze nakládat do kamen čili krmit procesor.

Šťastnou skutečností je, že Intel opustí trošku nešťastný Slot 1 – kazetové balení dnešních procesorů, které sice je velmi funkční, ale prodražuje výrobu a tudíž zvyšuje koncovou cenu čipů.

Živě komentuje: již mimo oficiální cestu prosakují zprávy, že Intel neuvede na trh „měděné“ procesory dříve než někdy v roce 2000. Zdá se totiž, že jej nic nenutí k urychlenému přechodu na tuto technologii (což je spojeno s obrovskými výdaji do předčasné rekonstrukce továren – tvrdí se, že Intel bude muset přestavět dvě třetiny svých továren, pokud mají být „měděné“, a každá továrna jej stojí okolo dvou miliard dolarů!), protože pokud skutečně letos uvede čipy na 700 MHz, navíc s dalšími urychlujícími funkcemi, bude se i tak dívat na „měděné“ čipy od konkurence spíše shora. Lidé od Intelu tvrdí, že na měděné technologii pracují už „řadu let“ a že pro ně tedy postup IBM není nijak překvapivý (toto tvrzení se mně zdá trošku sporné), ale současně uvádějí, že pro Intel nemá smysl přecházet na měď dříve, než se opět s integrací čipů neposune o třídu níže, z 0.18 mikronu na 0.13 mikronu.

Vůbec se mně poslední vývoj v oblasti čipů – a výkonnosti PC - jeví jako překvapivě pozitivní. Konkurence Intelu totiž slušně dotahuje a přijde letos rovněž s čipem, který se možná bude blížit výkonnosti Pentia III, ceny tedy půjdou dolů. Pokud se Pentium III na 700 MHz letos objeví, bude to znamenat zhruba dvojnásobně rychlé počítače než nyní – za necelý rok, což je větší urychlení, než je v průměru posledních let obvyklé, a za nižší cenu, což také není běžné. Dobré je, že se drží software – již několik dní pracuji s nainstalovanou kombinací Windows 2000 / Office 2000 (vše bety) a mohu prohlásit, že to pracuje skutečně o něco rychleji než Windows 98 / Office 97, resp. Windows NT 4.0 / Office 97.

Váš názor Další článek: Computer 2/99

Témata článku: Windows, Obvyklá funkce, Let, Transport, Plán, Kamen, Obrovský smysl, MHz, Pentium, Překvapivá cena, Měď, Poloviční kapacita

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů