Pentium III na 700 MHz, měď a další letošní plány Intelu

Je nutné spěchat s měděnými čipy, když lze dosáhnout takových rychlostí letos i tradiční metodou?
I z tempa novinek, kterými nás firma Intel zásobuje, je vidět, že se procesorový gigant náhle pořádně rozběhl – a když se rozeběhne obr, bývá těžko k zastavení.

Intel oznámil řadu detailů týkajících se technologie výroby; ty ale bezprostředně ovlivňují výkonnost i cenu čipů. To, že se budou vyrábět čipy 0.18 mikronovou technologií, je známé; důsledků je ale hned několik. Intel uvádí, že díky této technologii bude moci vyrábět ještě letos Pentia III na taktu 700 MHz, a to dokonce za nižších výrobních nákladů než dnešní Pentia II na taktu méně než polovičním. Menší obvody umožní vyšší integraci, tj. více funkcí bude možné zabudovat přímo do čipu – nejedná se jenom o velmi diskutované personalizační vlastnosti, ale i běžné funkce výpočetní či grafické, zlepšující dále výkonnost čipu.

První dva čipy mají zatím název Coppermine a Cascades (Coppermine = nástupce desktopových Pentií III, Cascades = následník Xeonu) a kromě výše uvedeného je na nich nejdůležitější integrovaná cache o kapacitě 256 kB. To je pokrok oproti současné cache „druhé úrovně“ (second-level cache, L2 cache), protože integrovaná cache je umístěna přímo na čipu; není ale jasné, zda ji lze označit přímo jako cache první úrovně. Rozdíly jsou v rychlosti a dají se velmi obrazně přirovnat asi následovně: data jsou palivem pro procesor. Standardní paměť RAM se dá přirovnat asi ke skládce uhlí u dolu; cache L2 už je „uhelným skladem“ ve vašem městě, ale cache L1 je už hromadou uhlí ve vašem sklepě. Transport dat sice probíhá větší rychlostí než transport uhlí, ale i tak zdržuje, a čím více jsou data po ruce, tím rychleji lze nakládat do kamen čili krmit procesor.

Šťastnou skutečností je, že Intel opustí trošku nešťastný Slot 1 – kazetové balení dnešních procesorů, které sice je velmi funkční, ale prodražuje výrobu a tudíž zvyšuje koncovou cenu čipů.

Živě komentuje: již mimo oficiální cestu prosakují zprávy, že Intel neuvede na trh „měděné“ procesory dříve než někdy v roce 2000. Zdá se totiž, že jej nic nenutí k urychlenému přechodu na tuto technologii (což je spojeno s obrovskými výdaji do předčasné rekonstrukce továren – tvrdí se, že Intel bude muset přestavět dvě třetiny svých továren, pokud mají být „měděné“, a každá továrna jej stojí okolo dvou miliard dolarů!), protože pokud skutečně letos uvede čipy na 700 MHz, navíc s dalšími urychlujícími funkcemi, bude se i tak dívat na „měděné“ čipy od konkurence spíše shora. Lidé od Intelu tvrdí, že na měděné technologii pracují už „řadu let“ a že pro ně tedy postup IBM není nijak překvapivý (toto tvrzení se mně zdá trošku sporné), ale současně uvádějí, že pro Intel nemá smysl přecházet na měď dříve, než se opět s integrací čipů neposune o třídu níže, z 0.18 mikronu na 0.13 mikronu.

Vůbec se mně poslední vývoj v oblasti čipů – a výkonnosti PC - jeví jako překvapivě pozitivní. Konkurence Intelu totiž slušně dotahuje a přijde letos rovněž s čipem, který se možná bude blížit výkonnosti Pentia III, ceny tedy půjdou dolů. Pokud se Pentium III na 700 MHz letos objeví, bude to znamenat zhruba dvojnásobně rychlé počítače než nyní – za necelý rok, což je větší urychlení, než je v průměru posledních let obvyklé, a za nižší cenu, což také není běžné. Dobré je, že se drží software – již několik dní pracuji s nainstalovanou kombinací Windows 2000 / Office 2000 (vše bety) a mohu prohlásit, že to pracuje skutečně o něco rychleji než Windows 98 / Office 97, resp. Windows NT 4.0 / Office 97.

Váš názor Další článek: Computer 2/99

Témata článku: Windows, Poloviční kapacita, Plán, Transport, Obrovský smysl, Pentium, Měď, MHz, Kamen, Pentium II, Překvapivá cena, Obvyklá funkce, Let, Pentium III


Určitě si přečtěte

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku