Pentium III je zrozený jako marketingová vábnička

Popáté dobře prodané jméno - to je Pentium III.
Pamatuji na zrod jména a procesoru PENTIUM. Jeli jsme prakticky hlavně kvůli němu na CeBIT, a billboardy začínaly už sto kilometrů před Hannoverem, a postupně svou frekvencí překonaly patníky u cesty. Procesor samotný byl v kleci a za sklem a všichni si jej prohlíželi v uctivé vzdálenosti jako tygra ussurijského.

Se jménem Pentium udělal Intel díru do světa a co se týká pojmenování, byl to možná vůbec nejšikovnější tah v čipovém průmyslu vůbec. Proto jej mohl Intel ještě několikrát prodat znovu (Pentium Pro, Pentium MMX, Pentium II) a nyní se rozhodl, že je čas pro korunovaci dalšího potomka – Pentia III.

Při vší úctě se však nejedná o nic jiného než o marketingovou vábničku. Pentium III je čip předtím známý pod kódovým názvem Katmai, a rovnicí vyjádřeno pak Pentium III = Katmai + 70 nových instrukcí. Není to zanedbatelné, ale není to revoluce – nové instrukce se projeví jen v některých multimediálních (hlavně obrazových) funkcích, procesor bude lépe obsluhovat zejména hry. Pentium III navíc nebude uvedeno ani na nové rychlosti, jeho první verze bude na stejném taktu jako Pentium II nebo Xeony, tj. na 450 MHz, postupně samozřejmě poleze nahoru.

Nicméně, na jméno Pentium III si rychle zvykejme – a zvykneme si na něj rádi. Přece jen oddělí dvě epochy, a je jedno, jestli toto oddělení bude více či méně umělé. Postupný pokrok od prvních Pentií II byl hodně značný a bude zřejmé, že se starší čipy budou jmenovat Pentium II a novější Pentium III, aniž by se zejména laičtí uživatelé museli zatěžovat dalšími kryptickými čísly a parametry. Cena Pentia III (bude na trhu asi v březnu) vyskočí na 500 USD, ale ke konci roku má spadnout na 200 USD – to tvrdí analytici, nikoli Intel; ten jen upřesňuje, že i další čipy pro stolní počítače asi ponesou jméno Pentium, protože „toto jméno má velkou hodnotu“.

Nabízí se pochopitelně jedna velká otázka, a to, jak dopadne Celeron. Intel nikdy neměl pro stolní počítače tolik různých tříd čipů: Celeron, Pentium II, Pentium III (plus Xeon pro servery). To se už zdá být trošku moc a považuji osobně za pravděpodobné, že buď s uvedením Pentia III nebo záhy poté bude Celeron, jehož jméno bylo nepovedené do začátku do konce, odstřelen. Tím se navíc může Intel trošku vypořádat s konkurencí, neboť AMD staví své čipy hlavně proti Celeronu, ne proti Pentiu II.

Váš názor Další článek: @Home koupí Excite za 6,7 miliardy dolarů

Témata článku: Marketing, Velká vzdálenost, Katmai, Velké jméno, Pravděpodobný parametr, Billboard, Pentium, Hannover

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost