Pentium II Xeon v redakci Computer Designu

Redakce Computer Designu má jako první v České republice možnost testovat počítač, který je tímto procesorem osazený.
Prvního července, dva dny po premiéře, byl procesor Pentium II Xeon oficiálně uvedený také v  Praze. Redakce Computer Designu má jako první v České republice možnost testovat počítač, který je tímto procesorem osazený. Jedná se o pracovní stanici Siemens Scenic CELSIUS 2000 a Xeony jsou v ní hned dva.

První věcí, která nás po sundání krytu počítače překvapila, je velikost Xeonu – to jsme nečekali. Většina výrobců pracovních stanic bude muset opět vymyslet nové skříně, protože Xeon se do většiny těch současných prostě nevejde. U Siemensů museli improvizovat a pevný disk, který je normálně ve výklopném rámu před procesorem přesunout na opačnou stranu počítače. Pro vaši představu – velikost procesoru je 15 x 12 x 1,8 cm a váží půl kilogramu! Pentium II váží pouhých 150 gramů.

Podobnou stanici, avšak se dvěma procesory Pentium II/300 MHz jsme v naší redakci již testovali a máme tedy možnost srovnávat. Podle našich předběžných aplikačních testů je zvýšení výkonu u procesoru Pentium II Xeon/400 MHz oproti procesoru Pentium II/300 MHz asi 25 % a oproti 333MHz verze Pentia II 15-20 %.

O Xeonu jsme vás již informovali, stručně tedy pouze nejzákladnější technické údaje: procesor pracuje na frekvenci 400 MHz a dodává se s 512 kb nebo 1 MB paměti L2 cache, která pracuje také na 400 MHz. Dvojitá systémová sběrnice má rychlost 100 MHz. Samotný procesor je schopen adresovat paměť až do 64 GB. Prozatím jsou k dispozici dvě čipové sady, které Xeon podporují. Sada 440GX AGP je určena pro pracovní stanice a servery s jedním nebo dvěma procesory, podporuje až 2 GB paměti. Sadu 450NX PCI lze osadit čtyřmi a více procesory a 8 GB paměti. Do konce roku Intel slibuje uvést ještě 450MHz verzi Xeonu a v příštím roce by frekvence měla přesáhnout 500 MHz.

Pro úplnost dodejme, že na tiskové konferenci, kterou Intel uspořádal, byl představen také zástupce druhého segmentu trhu, kam Xeon míří, tedy server. Jednalo se o Dell PowerEdge 6300, který bude možné osadit až čtyřmi procesory Xeon.

Podrobné testy počítače Siemens Scenic CELSIUS 2000 najdete ve čtvrtém čísle časopisu Computer Design.
Váš názor Další článek: Solaris proniká do kosmu

Témata článku: Design, Kilogram, Scenic, Xeon, Předběžný design, Pentium II, Red, Pentium


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 100

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 16

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X