Pentium 4 vrací úder! Je libo 2,2 GHz za 6000 Kč?

Již je to skoro 4 roky co Intel uvedl své cenově přijatelné Celerony. Tyto procesory nebyly jenom levné, ale také velmi přetaktovatelné. Obdobná situace nastává i u dnešních Pentií 4 s jádrem Northwood. Dají se přetaktovat o stovky MHz nahoru! Možná mi někdo namítne, že jsou drahé, ale já musím říct: "Nikoliv, nejslabší model 1,6A GHz stojí 6000 Kč a dostanete více než půl GHz zdarma! Dobrá nabídka, nemyslíte?"
Pentium 4 vrací úder! Je libo 2,2 GHz za 6000 Kč?
 

Historie přetaktování sahá už do dob 386, ale naplno se "rozjela" až s příchodem Pentií. Největší boom však nastal až s příchodem Celeronu, v té době ve všech pádech skloňovaného procesoru, kteří mnozí hardwarové guru téměř uctívali. Celeron byl nejenom levný a relativně výkonný, ale především byl poměrně dobře přetaktovatelný. 

První Celerony byly uvedené 15. dubna 1998 (v den výročí potopení Titaniku). Využívaly jádro Covington - bylo to jádro Pentia II bez paměti L2 cache (jejich výkon byl tímto snížen téměř na úroveň klasických Pentii MMX). Pozdější typy, vybavené již jádrem Mendocino (z dnešního pohledu "ty správné Celerony") využívaly dnešní koncepci "vše na jednom čipu" - 128 kB paměti cache druhé úrovně L2 bylo integrováno na stejný polovodičový substrát jako jádro procesoru.

král overclockingu roku 1998 - 1999

První Celerony byly jedny z nejvíce přetaktovatelných procesorů ve své, době - často byly schopná pracovat na frekvencích až o 100MHz vyšších. Obdobná situace se opakovala u Celeronů s cachí. A nezapomeňme ještě připomenout - první Celerony měly ještě otevřený multiplikátor, proto se přetaktovaly tzv. jedna báseň.

V roce 2000 převzal post krále overclockingu procesor AMD Duron, který se proslavil tzv. tužkovou metodou, pomocí které se otevíral multiplikátor. Procesor šel často přetaktovat z 700 či 800 MHz na 1 GHz. 

V minulém roce overclockovací boom částečně opadl, aby v tomto roce mohl opět propuknout.

Nyní se žezlo krále overclockingu vrací do rukou Intelu. Největším trumfem je pokročilá 0,13 mikron technologie, která dovoluje procesoru pracovat až na frekvencích přesahující 3 GHz. Prvním procesorem, který byl vyroben touto technologií byl Celeron s jádrem Tualatin, který již byl určitou předzvěstí velkých frekvenčních rozsahů Pentií 4 s jádrem Northwood.

Northwoody jsou VELMI přetaktovatelné. Modely s frekvencí 2,2 či 2,0 GHz jdou běžně přetaktovat na frekvence mezi 2,5 - 2,7 GHz. Byly zaznamenány případy, kdyd se povedlo dostat daleko za 3 GHz - až na frekvence blížící se 3,7 GHz (Joro: To je panečku rychlost!).

král overclockingu dnes?

Zásadním problémem obou těchto high-end procesorů je cena. U obou se pohybuje nad 10 000 Kč, což je cena, která téměř každého odradí. Intel však připravil dva "kousky", které jsou přijatelné i pro nás, normální lidi.

Těmito "kousky" jsou Pentium 4 s jádrem Northwood na frekvencích 1,6 a 1,8 GHz. Nejslabší model stojí pro koncové uživatele něco kolem 6000 Kč bez DPH a model s vyšší frekvencí stojí 8500 Kč bez DPH. Ceny to jsou pravda vyšší, ale můžete počítat s tím, že tento procesor dostanete vysoko nad 2 GHz ...

Témata článku: Windows, Špatné rozlišení, Titanic, Špatný výkon, První model, Největší pád, Guru, Mendocino, Sis, Úder, Základní desky, , Program, Desky, Quake, Cinema, Ideální kombinace, Boom, Největší trumf, Základní deska, Největší boom, Side, Přetaktovatelný procesor, Deska, Pentium


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk