Pentium 4 od Compaqu v CAD a DTP testech

Dnešním dnem Intel přislíbil oficiální uvedení a zveřejnění podrobností a svém novém procesoru Intel Pentium 4. Živě vám jako první přináší nejenom základní informace o tomto procesoru, ale především exkluzivní pohled a test skutečného počítače s tímto procesorem, Compaq Deskpro Workstation 300.
Dnešním dnem Intel přislíbil oficiální uvedení a zveřejnění podrobností a svém novém procesoru Intel Pentium 4. Živě vám jako první přináší nejenom základní informace o tomto procesoru, ale především exkluzivní pohled a test skutečného počítače s tímto procesorem, Compaq Deskpro Workstation 300.

Dnešek je opravdu výjimečný den. Intel totiž oficiálně uvádí čipset i850 a procesor Intel Pentium 4. O čipové sadě i nové generaci procesorů se mluví už poměrně dlouho, díky marketingu Intelu a stále větší popularitě informačních technologií se o tomto procesoru ví dokonce i mezi „běžným lidem“. Často sice jen na úrovni rčení „ten novej skvělej procesor od Intelu“, ale i to je kus marketingu a určitý posun směrem k lidovějším masám. Koneckonců právě ony masy jsou potencionálně nejsilnějším kupcem. U procesoru Pentium 4 rozhodně ne v tomto okamžiku, ale ve stále se přiostřujícím boji s AMD je každá reklama a povědomí o značce Intel pro tuto firmu určitě vítané.

Uvedením procesoru Pentium 4 má Intel opět v ruce vedení s nejrychlejším procesorem planety. První kusy mají frekvenci 1,4 GHz, k dispozici jsou už i procesory na frekvenci 1,5 GHz a příští rok, což už vlastně není ani tak daleko, se má frekvence vyšplhat až na úžasné 2 GHz. Ještě před pár roky považovali i odborníci poloviční frekvence za fyzikální hranice a uvažovali o alternativních způsobech zvýšení výkonnosti. Nikdo tehdy nepředpokládal tak úžasný růst rychlostí, ale ani požadavky na výpočetní výkon.

Současně s uvedením nového procesoru uvádí Intel také čipovou sadu i850. Ta se kromě podpory P4 vyznačuje mimo jiné 400MHz frekvencí FSB (Front Side sběrnice), podporou pamětí RDRAM až na pomyslné frekvenci 800 MHz (PC800 neboli 400 MHz skutečných) a spoustou dalších vychytávek, prostě to nejlepší, co dnes mohli inženýři od Intelu dát dohromady. Mezi ty patří už nijak překvapivá integrace grafiky AGP 4x a o trochu zajímavější řadič UltraATA/100, podpora 2 GB operační paměti nebo 4 USB porty. Detailní technické informace jak o procesoru, tak o podpůrné čipové sadě budou dostupné během několika dnů. Zatím víme jen to, že procesor má 256kB integrované L2 cache paměti. Zvýšení rychlosti FSB ze zatím používaných na 133 MHz na 400 MHz (resp. 200 MHz s použitou DDR technologií), je také spíš skokem než krokem kupředu. Intel udává, že procesor je až dvakrát rychlejší ve výpočtech v plovoucí řádové čárce než jeho nejrychlejší předchůdce, a to nejen díky vysoké frekvenci, ale hlavně použité architektuře. Ta kromě vylepšené SIMD (Single Instructions, Multiple Data) architektury hodně zapracovala i na práci s pipeline technikou. Procesor obsahuje navíc 128bitové SIMD instrukce a nové instrukce pro bezpečnostní a šifrovací účely. Již zmíněné zvýšení frekvence FSB zvedlo maximální datovou propustnost paměti víc než trojnásobně z asi 1,07 GB/s na 3,2 GB/s. To je hodně poznat v reálných aplikacích při zpracovávání dat v paměti, jak ukazuje náš test nejen ve Photoshopu, ale i v AutoCADu. Mimochodem i paměťový test v Sandře byl úžasný, koneckonců to můžete na přiloženém obrázku posoudit sami.

test procesoru Intel Pentium 4 programem Sandra

Díky rychlým RDRAM pamětem, u kterých čipset i850 podporuje dva kanály RDRAM paměti, může být datová propustnost stejná jako mezi sběrnicí a procesorem, tedy 3,2 GB/s. Snad nejpomalejším článkem v celé architektuře (datová propustnost grafiky AGP 4x je 1,06 GB/s) je komunikace s periferiemi a v první řadě přenos do South Bridge, kde přenosová rychlost klesá na „pouhých“ 266 MB/s.

Compaq mezi prvními

Jak už jsem řekl v úvodu, první mašinka s tímto procesorem, která se nám dostala do rukou, byla pracovní stanice Compaq Deskpro Workstation 300. V tuto dobu má svůj stroj s procesorem Intel Pentium 4 i AutoCont a časem určitě přibudou i další. Tady je krátký pohled na stanici od Compaqu i s našimi prvními aplikačními testy, podrobnou recenzi této stanice si budete moci přečíst v časopise Computer Design 6/2000, která vyjde na přelomu listopadu a prosince a kde bude i recenze stanice AutoCont Integra 9000 se základní deskou Asus P4T.

Tou nejzákladnější vlastností Deskpro 300 je použitý procesor, Intel Pentium 4 na frekvenci 1,4 GHz a čipová sada i850. Ostatní komponenty už jsou jen třešničky na dortu. 256 MB RDRAM paměti PC800, SCSI disk s 10 000 otáčkami a grafika Elsa GLoria II se 64 MB paměti. Velmi zajímavá byla vnitřní konstrukce stroje, naprosto uchvacující je pasivní chlazení procesoru. Slyšíte dobře, P4 na 1,4 GHz má na sobě jenom kus hliníkového profilu a je chlazen proudem vzduchu, vedeného k němu speciálním „kanálem“ – představte si to jako papírový kornout, kterým se vede vzduch ze zadní strany počítače přímo k procesoru. Vypadá to zajímavě a co je mnohem důležitější, stanice je i díky tomu velmi tichá. To co je ostatně na Deskpro 300 nejhlučnější je pevný disk. Stroj jede tak potichu, že to po zapnutí poznáte až v okamžiku, kdy se roztočí SCSI disky.

test procesoru Intel Pentium 4 programem Photoshop

Testy

Výkonnostní testy pracovních stanic jsou vždy trochu ošidná záležitost, proto jsme zvolili spíše testy aplikační, kdy každý nový počítač potrápíme automatizovanou sadou reálných úloh. Vzhledem k velmi krátké době zápůjčky jen několika málo dní a použitému operačnímu Systému Windows 2000 Professional v anglické verzi jsme zkusili jen testy dva, v AutoCADu a Photoshopu. Dále uvedená tabulka ukazuje získané hodnoty v porovnání s jiným počítačem Compaqu, Professional Workstation SP750 s procesorem Pentium III Xeon na frekvenci 866 MHz, který byl až doposud jeden z nejrychlejším na našem redakčním stole. Myslím, že tohle už komentář nepotřebuje. Pro zasvěcenější jen kratičký dovětek – Photoshop 4 se spouštěl 1,9 s a otevření 80MB testovacího souboru v něm trvalo neuvěřitelných 2,3 s. To neumí moje PIII ani s desetkrát menším souborem (konkrétně Pentium III 550 MHz, 128 MB RAM). Všechny uvedené časy jsou v sekundách, podrobný popis jednotlivých testů najdete opět v zanedlouho vycházejícím Computer Designu 6/2000.

test procesoru Intel Pentium 4 programem AutoCAD

Za zajímavost stojí i obrazovka testovacího programu Sandra – jak je vidět na výsledcích, ne vždy je dobré hodnotám slepě věřit – pokud není testovací software na novou architekturu připraven, může ukázat výsledky velmi odlišné od skutečnosti, stejně tak jde do určité míry optimalizovat na testovací algoritmy také samotný procesor. Takže další bodík pro naše tvrzení o vhodnosti aplikačních testů.

test procesoru Intel Pentium 4 programem Sandra

A co dál?

Jako další krok má samozřejmě přijít vyšší frekvence procesorů, už zmíněné plány na 2 GHz, podpora duálních P4, která se objeví v čipové sadě i860 (ta bude podporovat duální Pentium 4 Xeon) a zvětšení L2 cache paměti na 512kB a 1 MB.

Diskuze (15) Další článek: Plnoletý LCD monitor

Témata článku: První krok, Test paměti, Frekvence, Reálné použití, DTP, Testovací program, Compaq, První kus, Časopis bridge, Integra, První uvedení, Test, Speciální kanál, CAD, Procesor, Reálná rychlost, Procesory Intel, Nový kus, Pentium, První komentář, Gloria, Side


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 44

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky