Pentium 4 na 3,06 GHz a HyperThreading

Společnost Intel představila novou verzi procesoru Intel Pentium 4 s podporou technologie HyperThreading a zároveň překročila frekvenci 3 GHz.
Kapitoly článku
Společnost Intel, Corp., představila novou verzi procesoru Intel Pentium 4 s podporou technologie HyperThreading a zároveň překročila frekvenci 3 GHz. Možná ne všichni vědí, že právě uvedený procesor Intel Pentium 4 s Hyper-Threading technologií není první, jenž HT využívá. Tím je model Intel Xeon, určený pro dvouprocesorové pracovní stanice a servery.

Co je Hyper-Threading?

Pokud jste stále nenarazili na odpověď na tuto otázku, snad vám pomůže snímek, pocházející z Intelu. Je určen pro široké masy, takže primitivním, ale účinným způsobem demonstruje možné použití.

Klepněte pro větší obrázek

Více úloh zároveň si ne všichni dokáží názorně představit. Uvedený snímek ukazuje snad všem jasnou záležitost – zvuk i obraz zároveň. Horní snímek napovídá, že procesor musí po chvílích pracovat tu na zvuku, tu na obrazu. Při využití Hyper-Threading technologie má zvuk i obraz vlastní cestu.

Jde o jednoduchou myšlenku – jeden procesor má určitý počet výkonných jednotek, přičemž ne všechny jsou využity. Pokud by mohlo přitékat více instrukcí zároveň, mohly by se využít i ostatní výkonné jednotky. U procesorů s Hyper-Threading technologií jsou tedy dva toky instrukcí, čímž stoupá i reálný výkon procesoru v jednotlivých programech. Cože vlastně ta „výkonná jednotka“ je vlastně zač? Jedná se o blok, vykonávající určitou činnost (matematický koprocesor neboli FPU, multimediální jednotka MMX apod.).

Jestliže program nemá podporu vícevláknového zpracování, potom se díky HT technologii neurychlí. Je to vlastně podobná problematika, jako chod takového programu na „normálním“ dvouprocesorovém počítači. To bohužel bývá poměrně často vlastnost mnohých her.

Nové logo

Vlastně není o čem hovořit – máme nový procesor, tak má pochopitelně i nové logo. Základem je původní logo Pentia 4, kde přibyla písmena H a T. Následující logo je sice trošinku plachtoidní, ale aspoň máte možnost si jej prohlédnout podrobně.

Klepněte pro větší obrázek

Technické parametry

Procesor Intel Pentium 4 s 512KB cache rozšiřuje svou řadu i na frekvenci 3,06 GHz. Zároveň je uveden model se stejnou frekvencí, ovšem navíc s Hyper-Threading technologií, a to pouze na frekvenci 3,06 GHz. Následující tabulka uvádí porovnání těchto dvou řad.

Klepněte pro větší obrázek

Proč tak topí?

Procesor Pentium 4 s HT technologií skutečně produkuje více tepla, než „běžné“ Pentium 4 na stejné frekvenci. Odpověď je nutné hledat právě v HT technologii. Ta vyžaduje přibližně 5 procent plochy čipu, což je poměrně málo. Více energie spotřebují jednotky, které jsou oproti běžnému Pentiu 4 vytíženy druhou úlohou. Hyper-Threading vlastně lépe vytěžuje jednotky, které při své práci produkují pochopitelně více tepla. Větší výpočetní výkon si žádá daň v podobě většího tepelného výkonu.

Klepněte pro větší obrázek

Regulace teploty BOXovaných verzí

Procesory se prodávají též společně s chladičem (tzv. BOX verze). Právě zde došlo ke změně teplotních hranic pro změny chování větráku. Posunuly se níže, což je při vyšší tvorbě tepla procesorem pochopitelné.

Klepněte pro větší obrázek

Operační systémy

Doposud bylo téměř jedno, jaký operační systém byl na 32bitových procesorech x86 provozován (pokud měl procesor náležitý výkon). Nyní je velmi doporučeno, aby se jednalo o operační systémy, podporující víceprocesorové stroje. Mezi jednoprocesorové operační systémy patří především MS DOS, MS Windows 3.x, MS Windows 95/98/ME. Ty uvidí z procesoru s HT technologií jen jednu polovinu. Tolik obecné rady.

Intel přinesl oficiální seznam podporovaných operačních systémů. Hyper-Threading technologii (potažmo procesory s ní) podporují plně operační systémy MS Windows XP Professional a Windows XP Home Edition. Operační systémy MS Windows NT 4.0 a všechny verze MS Windows 2000 sice jsou schopny se přizpůsobit díky nativní podpoře víceprocesorových počítačů, ale optimalizovány nejsou. Vysloveně bez podpory jsou podle Intelu operační systémy MS Windows 98/98SE/ME.

Témata článku: Windows, Testovací program, Benchmark, Výkonný procesor, Dragon, Cena, Horní snímek, Board, Hyper, Netscape Communicator, Stejná úloha, Hyperthreading, Hype, Risk, Předchozí model, Pentium, Adobe Premiere, Účinný způsob, Následující měsíc, Adobe After Effects, Jasná odpověď, After Effects, Předchozí cena, Winzip, Nová sada


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk