Pentium 4 Extreme Edition pro hráče a jiné maximalisty

O novém procesoru Pentium 4 HT Extreme Edition jsme se již krátce zmínili v bleskovce z IDF. Pojďme se na tento procesor podívat podrobněji a zejména na to, kde jej Intel tak rychle vzal.
Společnost Intel na právě ukončeném IDF ústy Louise Burnse poodhalila roušku tajemství budoucích procesorů. Mezi připravovaná překvapení patří také procesor pro nejvýkonnější 32bitové jednoprocesorové počítače PC.

Intel Developer Forum se již tradičně stává dějištěm zajímavých událostí, což dokazuje i názorné předvedení připravovaného procesoru. Pentium 4 Extreme Edition vychází ze současného jádra Northwood a zřejmě bude posledním procesorem s tímto jádrem.

Prozatím existuje jen malé množství informací o tomto procesoru. V tabulce jsou porovnávány současné procesory s budoucím Pentiem 4 Extreme Edition. Údaje vyznačené modře jsou oficiální, se žlutým podkladem jsou mé dohady. Teplo TDP (Thermal Design Power) je odhadnuto z rozdílů procesorů Pentium 4 a Xeon MP a zároveň z rozdílů mezi 400 a 800 MHz FSB.

Klepněte pro větší obrázek

Nejvýraznější novinkou v porovnání se současným Pentiem 4 (3,2 GHz, FSB 800 MHz) je cache L3 velikosti 2 MB. Ta dokáže mnohé programy významně urychlit, především databáze nebo grafiku, spadají sem samozřejmě i počítačové hry. Procesor Pentium 4 Extreme Edition se tedy může dobře vyjímat v jednoprocesorové pracovní stanici nebo silných herních sestavách.

Doporučuji si prohlédnout samotné logo procesoru. Nejenže přibyla černá boční část s textem „Extreme Edition“, ale také se změnilo samotné logo „Intel inside“ i barvy.

Klepněte pro větší obrázek

Prkotina, které může rozhodit – logo je při stejné výšce širší. Pokud tedy mnozí výrobci počítačů mají napevno vylisovaný prostor pro logo procesoru, zde budou muset rozšiřovat.

Živě komentuje: Kde tak nahonem Intel vezme procesor těchto parametrů? Intel vlastně nemusí nic dělat, jen vezme existující procesor a umístí jej do jiného pouzdra (a zvýší frekvence). Nevěříte? Procesor se jmenuje Intel Xeon MP, používá patici Socket 603/604 a je určen pro víceprocesorové pracovní stanice a servery.

Snad nejvíce si Intel polepší při porovnání s procesory rodiny PowerPC s řešením z počítačů Apple Power Mac G4. Zde se totiž procesor PowerPC doplnil o externí cache L3 velikosti 2 MB, čímž se zvýšil výkon především v operacích s grafikou (např. Adobe Photoshop). Mimochodem – pokud budete po vzoru Applu porovnávat výkony počítačů, neporovnávejte jablka s hruškami. Dvouprocesorový Apple s 2 MB cache L3 totiž porovnávají nečestně sice s dvouprocesorovým PC, ale s procesorem Intel Xeon bez L3 cache.

Nejsem si jist, zda současné základní desky zvládnou i připravované Pentium 4 Extreme Edition. Odhaduji, že desky připravené pro Prescott by vyšší nároky nového procesoru zvládnout mohly.

V létě 2004, kdy by nový procesor měl přijít, již bude na trhu nový svět dílů zahrnující PCI Express sběrnici (také jako náhrada AGP 8x), formát základních desek BTX, patici LGA775, paměti DDRII SDRAM či likvidaci PATA současným Serial ATA. Je tedy mnohem lepší mít Pentium 4 Extreme Edition obklopený těmito novinkami než současnými díly.

Píchnu trošku do vosího hnízda věčné války Intelu s AMD. Přidáním rychlé vyrovnávací paměti L3 získává Intel mírný náskok v porovnání s procesory Athlon XP, Athlon XP-754, Athlon 64 i Athlon 64FX. Ty mají jen 1 MB cache L2 (kde je ale nutné přičíst i L1 cache 128 KB vzhledem k odlišné struktuře cache u AMD procesorů při porovnání s intelovskými). AMD má tedy jedinou možnost – vytvořit po vzoru procesorů Intel Xeon MP procesor s velkou cache a poté mít i jedno či dvouprocesorovou variantu.

Jaký je váš odhad na produkci tepla nového procesoru, případně na typ patice? Jakou budoucnost procesoru věštíte?

Diskuze (26) Další článek: Taiwanský Computex Živě...

Témata článku: Apple, Pentium, Herní varianta, Základní struktura, Thermal, Max, Mp, Nejvýkonnější varianta, Extreme, Mírný náskok, Hráč, Procesor


Určitě si přečtěte

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku