Pentium 4 Extreme Edition pro hráče a jiné maximalisty

O novém procesoru Pentium 4 HT Extreme Edition jsme se již krátce zmínili v bleskovce z IDF. Pojďme se na tento procesor podívat podrobněji a zejména na to, kde jej Intel tak rychle vzal.
Společnost Intel na právě ukončeném IDF ústy Louise Burnse poodhalila roušku tajemství budoucích procesorů. Mezi připravovaná překvapení patří také procesor pro nejvýkonnější 32bitové jednoprocesorové počítače PC.

Intel Developer Forum se již tradičně stává dějištěm zajímavých událostí, což dokazuje i názorné předvedení připravovaného procesoru. Pentium 4 Extreme Edition vychází ze současného jádra Northwood a zřejmě bude posledním procesorem s tímto jádrem.

Prozatím existuje jen malé množství informací o tomto procesoru. V tabulce jsou porovnávány současné procesory s budoucím Pentiem 4 Extreme Edition. Údaje vyznačené modře jsou oficiální, se žlutým podkladem jsou mé dohady. Teplo TDP (Thermal Design Power) je odhadnuto z rozdílů procesorů Pentium 4 a Xeon MP a zároveň z rozdílů mezi 400 a 800 MHz FSB.

Klepněte pro větší obrázek

Nejvýraznější novinkou v porovnání se současným Pentiem 4 (3,2 GHz, FSB 800 MHz) je cache L3 velikosti 2 MB. Ta dokáže mnohé programy významně urychlit, především databáze nebo grafiku, spadají sem samozřejmě i počítačové hry. Procesor Pentium 4 Extreme Edition se tedy může dobře vyjímat v jednoprocesorové pracovní stanici nebo silných herních sestavách.

Doporučuji si prohlédnout samotné logo procesoru. Nejenže přibyla černá boční část s textem „Extreme Edition“, ale také se změnilo samotné logo „Intel inside“ i barvy.

Klepněte pro větší obrázek

Prkotina, které může rozhodit – logo je při stejné výšce širší. Pokud tedy mnozí výrobci počítačů mají napevno vylisovaný prostor pro logo procesoru, zde budou muset rozšiřovat.

Živě komentuje: Kde tak nahonem Intel vezme procesor těchto parametrů? Intel vlastně nemusí nic dělat, jen vezme existující procesor a umístí jej do jiného pouzdra (a zvýší frekvence). Nevěříte? Procesor se jmenuje Intel Xeon MP, používá patici Socket 603/604 a je určen pro víceprocesorové pracovní stanice a servery.

Snad nejvíce si Intel polepší při porovnání s procesory rodiny PowerPC s řešením z počítačů Apple Power Mac G4. Zde se totiž procesor PowerPC doplnil o externí cache L3 velikosti 2 MB, čímž se zvýšil výkon především v operacích s grafikou (např. Adobe Photoshop). Mimochodem – pokud budete po vzoru Applu porovnávat výkony počítačů, neporovnávejte jablka s hruškami. Dvouprocesorový Apple s 2 MB cache L3 totiž porovnávají nečestně sice s dvouprocesorovým PC, ale s procesorem Intel Xeon bez L3 cache.

Nejsem si jist, zda současné základní desky zvládnou i připravované Pentium 4 Extreme Edition. Odhaduji, že desky připravené pro Prescott by vyšší nároky nového procesoru zvládnout mohly.

V létě 2004, kdy by nový procesor měl přijít, již bude na trhu nový svět dílů zahrnující PCI Express sběrnici (také jako náhrada AGP 8x), formát základních desek BTX, patici LGA775, paměti DDRII SDRAM či likvidaci PATA současným Serial ATA. Je tedy mnohem lepší mít Pentium 4 Extreme Edition obklopený těmito novinkami než současnými díly.

Píchnu trošku do vosího hnízda věčné války Intelu s AMD. Přidáním rychlé vyrovnávací paměti L3 získává Intel mírný náskok v porovnání s procesory Athlon XP, Athlon XP-754, Athlon 64 i Athlon 64FX. Ty mají jen 1 MB cache L2 (kde je ale nutné přičíst i L1 cache 128 KB vzhledem k odlišné struktuře cache u AMD procesorů při porovnání s intelovskými). AMD má tedy jedinou možnost – vytvořit po vzoru procesorů Intel Xeon MP procesor s velkou cache a poté mít i jedno či dvouprocesorovou variantu.

Jaký je váš odhad na produkci tepla nového procesoru, případně na typ patice? Jakou budoucnost procesoru věštíte?

Diskuze (26) Další článek: Taiwanský Computex Živě...

Témata článku: Apple, Hráč, Herní varianta, Základní struktura, Mp, Nejvýkonnější varianta, Mírný náskok, Pentium, Extreme, Max, Procesor, Thermal


Určitě si přečtěte

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 16

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

** Acer Predator Helios 500 je poctivý velký herní notebook ** platforma AMD zdatně konkuruje tandemu Intel+Nvidia ** Srovnání nevyznívá jednoznačně

Tomáš Holčík | 36

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7