Pentium 4 EE oficiálně – co z toho?

Společnost Intel oficiálně uvedla procesor Pentium 4 Extreme Edition na světový trh, což doplnila také uvolněním technické dokumentace. Co se tedy doopravdy skrývá pod oním ne zrovna krátkým názvem?
Procesor má oficiální název „Intel® Pentium® 4 Processor Extreme Edition Supporting Hyper-Threading Technology“. Pokud se pozastavím u samotného názvu – extrémní není jen edice, ale i délka názvu procesoru, svádějící k neřízenému zkracování. Snad nejšetrnější je zkrácenina Pentium 4 Extreme Edition, kterou používá i samotný výrobce.

Procesor má společné prvky jak se stávajícím Pentiem 4 (bez L3 cache), tak s procesorem Intel Xeon MP. V následující tabulce jsou vyznačeny právě ty vlastnosti, které Pentium 4 Extreme Edition s uvedenými procesory sdílí.

Klepněte pro větší obrázek

Jaký je rozdíl mezi „obyčejným“ a „vylepšeným“ Pentiem 4? Zjednodušeně řečeno cache L3 velikosti 2 MB. Díky ní může mít procesor nejen vyšší výpočetní výkon, ale také tepelný (o 10,1 W). Údaj CPUID jasně hovoří o původu procesoru (Xeon MP).

Pro jistotu uvádím, že procesor Pentium 4 Extreme Edition se oficiálně prodává za 925 USD za kus při odběrovém množství 1 000 kusů. Případné odlišnosti oběma směny mohou být způsobeny výkyvy kurzů různých měn či větším nebo menším odběrovým množstvím apod.

Výše uvedené informace pocházejí pouze z oficiálních zdrojů:

Tak je to konečně tady. Po týdnech debat a diskusí se oficiálně uvedl na trh procesor, o kterém se napsalo hodně pro i proti. Existuje (pochopitelně) mnoho úhlů pohledu, kdy záleží na tom, co se vyzdvihne a co potlačí, co se uvede a co se zatají. Jsem velmi zvědav, kolik procent trhu si dokáže pro sebe získat a jaká je dlouhodobá budoucnost této řady.

Vedle toho si však kladu otázku směrem k rodině Xeon MP – kdy bude také zde verze s vnitřní frekvencí 3,2 GHz a externí 800 MHz? Tato rodina stále používá 400 MHz, a to i pro nejvýkonnější modely. Procesor by na to byl (jen umístit do jiného pouzdra). Znamenalo by to ovšem i daleko těžší úkol – navrhnout a vyrobit základní desky, schopné při podpoře více procesorů zvládat FSB až 800 MHz (neboli dvojnásobek současného stavu). Protože se jedná typicky o platformu pracovních stanic a serverů, musí se dbát ve zvýšené míře na stabilitu, což dobu vývoje a přípravy na trh jen prodlužuje. Rodina Xeon (bez MP) podporuje jen dva procesory zároveň a také se dostala již k hranici 533 MHz. Od 6. října 2003 zde existuje model s vnitřní frekvencí 3,2 GHz. Xeon MP se k doposud nejvyšší hodnotě 2,8 GHz dostal 30. července 2002 (ano, před rokem a čtvrt), ovšem od té doby nic. Proč? Ano, připravuje se model s L3 cache zvětšenou na 4 MB, o kterém se zmiňuje i oficiální plán vývoje procesorů Intelu na první pololetí 2004. Řada Xeon (bez MP) se má dostat k frekvenci až 3,6 GHz, případně 3,2 GHz v kombinaci s 2 MB cache L3.

Diskuze (22) Další článek: Red Hat Linux končí, bude už jen Red Hat Enterprise

Témata článku: Extrémní rozdíl, Uvedený procesor, Extreme, Oficiální název, Mp, Pentium, Xeon SP, Společná edice


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu