Pentium 4 a 8 GB RAM s VIA PT800

Společnost VIA Technologies uvedla čipovou sadu, vybočující z běžných čipsetů pro Intel Pentium 4. Podporuje totiž paměť velikosti až 8 GB RAM včetně ECC varianty, čímž se umisťuje na pomezí pracovních stanic a serverů.
Kapitoly článku

Společnost VIA Technologies uvedla čipovou sadu, vybočující z běžných čipsetů pro Intel Pentium 4. Podporuje totiž paměť velikosti až 8 GB RAM včetně ECC varianty, čímž se umisťuje na pomezí pracovních stanic a serverů.

Čipová sada, jak je dnes zvykem, podporuje procesory Intel Pentium 4 s HT technologií a externí sběrnicí od 400 do 800 MHz. South Bridge se díky stavebnicové konstrukci nechá vyměnit; výrobce v současné době používá VT8237 obvod. Jednokanálová paměť RAM je připojena 64bitovou sběrnicí s podporou DDR SDRAM s taktem až 200 MHz (400 MHz virtuálně).

Operační systémy a 8 GB

Otázka operačního systému se zdá být planým poplachem, ovšem při překročení hranice 4 GB se rapidně zmenšuje okruh použitelných verzí.

Klepněte pro větší obrázek

Jen menšina operačních systémů má pro 8GB RAM zelenou. Většina stále podporuje jen 4 GB, případně ještě méně. U operačních systémů s otazníkem (a Novell NetWare 6.0) je hranice pravděpodobně 64 GB, ovšem zástupci výrobců se nevyjádřili či konstatovali, že se na problém s velikostí paměti ještě nenarazilo.

Jak žhavé je potýkání se s hranicí 8 GB RAM u čipsetu VIA PT800? Zatím moc ne. Podle sdělení představitelů společnosti se v tuto chvíli žádný z výrobců nerozhodl uvést desku, využívající osmi slotů s podporou až 1 GB DIMM modulů (neboli celkově až 8 GB). Co však není dnes, může být zítra.

Mimochodem – až 8 GB RAM má také 64bitová pracovní stanice Sun Blade 2000 s procesorem UltraSPARC III 1 GHz a 8 MB cache.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Čipset PT800 je snad jediným čipsetem jen pro procesor Pentium 4, podporujícím až 8 GB paměti RAM. Co je na tom tak zajímavého? Pentium 4 je 32bitový procesor, který teoreticky umí adresovat jen 4 GB RAM. Skutečnost je ovšem taková, že již předchůdci uměli adresovat až 64 GB RAM (díky Intel Physical Address Extension). Jen ve víceprocesorových serverech osazených procesory Xeon (či Intel Pentium II/III Xeon) a čipovými sadami pro ně se 4GB hranice překonávala. Nyní se zdá, že pro některé i jednoprocesorové aplikace nastala doba překonání 4GB stropu směrem k 64 GB. To je důkazem jediného – hranice 4 GB není pro současný 32bitový hardware smrtelná. Samozřejmě, že nad tímto stropem se paměť nechová zrovna nejrychleji vzhledem ke způsobu přístupu, ovšem stále jde o neporovnatelně rychlejší médium, než je pevný disk pro swapování.

Co s tak velkou RAM pamětí? Pro mnohé aplikace je velikost RAM paměti totéž, jako pro jiné takt procesoru (čím menší, tím je menší i výkon). Za pokus stojí například práce s velkými multimediálními dokumenty velikosti desítek a stovek MB. Ale ani serverové aplikace nepatří k nejskromnějším. A teď přidejme pomocné utility typu disková cache se zpožděným zápisem nebo RAM disk. Zatím je jisté jen jedno – programy s malou potřebou paměti (tedy do 4 GB) tento čipset nevyužijí naplno.

Odkazy

Témata článku: Microsoft, GB, Pomocný systém, Běžný čip, Překonání, Planý poplach, Běžný čipset, Pentium

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost