Pentagonu se ztratilo 500 000 zdravotních záznamů

Neznámí pachatelé ukradli harddisk s databází zdravotních a osobních údajů pracovníků amerického ministerstva obrany.
Jednu z největších afér s krádeží osobních dat zažívá v těchto dnech americké Ministerstvo obrany. Podle zveřejněné zprávy byla ukradena databáze s více než půl milionem zdravotních záznamů vojenského personálu sloužícího v šestnácti státech USA a jejich rodinných příslušníků.

Program Pentagonu, jenž se teprve nedávno dostal z testovacího stádia do ostrého provozu, sdružuje kompletní zdravotní informace vojáků a jejich rodin. Kromě toho obsahují databáze také čísla sociálního zabezpečení (SSN) a další, nespecifikované, osobní údaje. Data zpracovává a udržuje pojišťovací společnost TriWest Healthcare Alliance.

Právě TriWest se měl 14. prosince stát obětí krádeže harddisků na nichž se nacházely informace Pentagonu. Podle Federální obchodní komise (FTC) jde o největší případ zcizení osobních údajů ve Spojených státech. Záležitost je o to závažnější, že data obsahovala i čísla sociálního pojištění s jejichž znalostí si kdokoliv může otevřít kreditní účet nebo pořídit falešné doklady na osobu jíž tyto údaje náleží.

Pentagon plánuje zřídit databáze zdravotních záznamů, které by měly sdružovat nejenom data činných vojáků, ale i vysloužilců a dalších zaměstnanců Ministerstva obrany včetně jejich rodinných příslušníků, kteří využívají zdravotní pojištění Pentagonu. Program s názvem Composite Health Care System II označilo Ministerstvo obrany doslova za "zlatý důl" pro lékaře a další zdravotní personál. Systém má totiž poskytnout snadný a rychlý přístup k úplným zdravotním záznamům amerických vojáků, a to celosvětově.

Pentagon se prý z tohoto případu poučil a napříště zajistí serverům obsahujícím tato data lepší fyzickou ostrahu. Experti však varují, že mnohem větší nebezpečí pro ně představují hackeři, kteří se dříve či později pokusí k těmto záznamům dostat přes internet.

Na vyjasnění krádeže a dopadení pachatelů pracují federální úřady. TriWest se rozhodl vypsat odměnu ve výši 100 tisíc dolarů za poskytnutí informace vedoucí k odhalení zlodějů.

Diskuze (15) Další článek: 20. výročí Internetu

Témata článku: Internet, Medicína, Pentagon, Osobní údaj, Záznam, Federální úřad, Falešný účet, Americký voják, SSN, Největší nebezpečí, Zlatý důl


Určitě si přečtěte

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 117

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 84

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny